Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
KASE

KASE Toruń zaprasza na debatę o ekonomii dobrobytu!

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
418692334_702902385040293_4683156208714931927_n

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w letnim semestrze aktualnego roku akademickiego spotkanie toruńskiego Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii. Odbędzie się ono 20 lutego 2024 r. o godzinie 16:20 w sali I, na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Będzie miało ono charakter dyskusji, w której wezmą udział prelegenci współpracujący z Instytutem Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa:

  • dr Dawid Megger – ekonomista i filozof, pracownik Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK;
  • mgr inż. Mateusz Czyżniewski – inżynier-automatyk i „ekonomista hobbysta”, doktorant i pracownik Politechniki Gdańskiej;
  • mgr Igor Wysocki – filozof i ekonomista, doktorant w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UMK.

Debatę będzie moderował Maciej Woźniak, student II roku ekonomii i prezes toruńskiego KASE. Tematyką spotkania będzie ekonomia dobrobytu, a więc dział ekonomii uznawany niekiedy za stricte normatywny, a przez niektórych broniony jako część ekonomii pozytywnej. Kontrowersje w tym obszarze badań budzą m.in. zagadnienia uwikłania aksjologicznego (czy o dobrobycie można mówić w oderwaniu od teorii etycznych?) oraz fundamentalnych problemów analizy ekonomicznej: możliwości międzyosobowych porównań dobrobytu, dobrowolności transakcji rynkowych czy ujawnianych preferencji. Uczestnicy skupią się zarówno na problemach teorii obecnych w tzw. ekonomii głównego nurtu, jak i na mocnych i słabych stronach austriackiej ekonomii dobrobytu, zwłaszcza tej jej odmiany, która została zaproponowana przez Murraya N. Rothbarda w jego eseju Toward a Reconstruction of Utility and Welfare Economics (1956).

Za interesującą okoliczność naszego spotkania można uznać przemowę nowego prezydenta Argentyny, Javiera Milei, wygłoszoną niedawno na forum ekonomicznym w Davos. W wyraźnym nawiązaniu do Rothbardowskiej ekonomii dobrobytu stwierdził on: „Rynek jest mechanizmem współpracy społecznej, w którym dobrowolnie wymienia się prawa własności. Dlatego w oparciu o tę definicję mówienie o zawodności rynku jest oksymoronem. Nie ma żadnych zawodności rynku. Jeśli transakcje są dobrowolne, jedynym kontekstem, w którym może wystąpić zawodność rynku, jest przymus, a jedynym, który jest w stanie powszechnie przymuszać, jest państwo, które ma monopol na przemoc.” Te i inne zagadnienia będą przedmiotem naszej najbliższej debaty. Spotkanie będzie transmitowane online.

Zachęcamy do udziału wszystkie zainteresowane osoby.

Kategorie
Aktualności KASE

Czytaj również

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Wrocław_04-04-24_Nowakowski_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład dr Pawła Nowakowskiego, 4 kwietnia 2024

Zapraszamy na KASE Wrocław!

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.