Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Wybrany autor
Witold Falkowski
4969b.jpg

Ekonomia pracy i demografia

Falkowski: To może skróćmy czas pracy do 10 godzin?

Propozycja ustawowego ograniczenia czasu pracy do 38 godzin w tygodniu należy do kategorii pomysłów, której można by nadać roboczą nazwę „jak uszczęśliwić ludzkość za pomocą dekretu?”. Od razu też nasuwa się pytanie, dlaczego proponuje się ograniczenie do 38, a nie np. 10 godzin, skoro wprowadzenie takiej regulacji miałoby przynieść gospodarce „same korzyści”. A może skrócić tydzień pracy do 0 godzin?

Aktualności

Dzieła zebrane Heydla – w subskrypcji tańsze o 50 złotych!

Na Dzieła zebrane składają się wszystkie publikacje Heydla oraz kilkanaście rękopisów, które odnaleźliśmy w trakcie pracy nad książką. Całość jest podzielona na trzy tomy. Dwa pierwsze zawierają prace i wykłady ekonomiczne, artykuły prasowe, eseje polityczne, felietony na tematy kulturalne i teksty dotyczące bieżących wydarzeń oraz fotografie z archiwum autora – w większości nigdzie wcześniej niepublikowane. Trzeci tom, który ukaże się w późniejszym terminie, będzie nowym wydaniem znakomitej monografii Jacek Malczewski – człowiek i artysta. Aby ułatwić naszym Czytelnikom zapoznanie się z dorobkiem Adama Heydla, przygotowaliśmy specjalną ofertę subskrypcji tomów I–II, która pozwoli oszczędzić co najmniej 50 złotych.

Aktualności

Falkowski: Procenty na Nowy Rok, czyli co widać i czego nie widać w sylwestrową noc 2010/2011

W Sylwestra 2010 życzymy: - Czytelnikom i Sympatykom strony www.mises.pl jak najmniej i jak najniższych podatków - rządowi dobrej widoczności w każdą pogodę! Wszystkiego najlepszego!

Aktualności

Witold Falkowski o prof. Leszku Balcerowiczu

Witold Falkowski, prezes Instytutu Misesa, pochlebnie wypowiada się o ostatnich inicjatywach prof. Leszka Balcerowicza.

Aktualności

Austriacki głos na temat kryzysu na bankier.pl

Bankier.pl publikuje wywiad z prezesem IM. Czy można uniknąć powrotu załamania? - pyta mi.in. portal finansowy.

Teksty

Witold Falkowski: Czyżby zgubna pycha rozumu?

Skoro naukowiec „wie lepiej”, to dlaczego tyle racjonalnych, naukowych rozwiązań nie sprawdziło się? Obecny system emerytalny też był opracowany przez naukowców, tymczasem już po kilku latach jego funkcjonowania okazuje się pomyłką.

Komentarze

Falkowski: Mises, opera i Polskie Radio

W kręgach wolnorynkowych można czasem usłyszeć, że nawet Mises uważał, iż opery powinny być państwowe.

Komentarze

Falkowski: Kryzys w pigułce

Czy rzeczywiście można powiedzieć, że mamy światowy kryzys?

Aktualności

The Sweet Taste of Liberty

Tekst Witolda Falkowskiego publikowany na łamach Atlas Economic Research Foundation.

Aktualności

Witold Falkowski o "napędzaniu" i "uruchamianiu"

Kilka uwag na tematy bieżące w wywiadzie dla wnp.pl

Aktualności

Falkowski: Najkrótszy komentarz nt. kryzysu

Kryzys finansowo-bankowy zatacza coraz szersze kręgi. Austriacy mogliby powiedzieć: "A nie mówiliśmy?".

Komentarze

Falkowski: Skazani na euro

Meyer Amshel Rothschild miał powiedzieć: „Pozwólcie mi emitować i kontrolować pieniądz w jakimś kraju, a będzie mi obojętne, kto w nim stanowi prawa”. Jeśli miał rację, to pozwalając Brukseli emitować i kontrolować nasze pieniądze, oddajemy jej co najmniej część suwerenności. 1 lutego 2008 w siedzibie „Rzeczpospolitej” w Warszawie odbyła się debata „EURO w Polsce - nadzieja czy zagrożenie”. Wziął w niej udział m.in. prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Teksty

Falkowski: Keynesowski przewrót

Współczesna ekonomia przyjmuje pewne prawdy za oczywistość. Istnienie takich instytucji, jak bank centralny, pieniądz kierowany, redystrybucja dochodu narodowego, państwowa opieka społeczna i wiele innych, traktowane jest przez podręczniki akademickie jako fakt zastany i bezdyskusyjny. Człowiekiem, który wybitnie przyczynił się do tego, że pewne, nie zawsze prawdziwe twierdzenia zdominowały współczesną ekonomię, był Anglik, sir John Maynard Keynes (1883 – 1946).

Komentarze

Falkowski: Czym powinni zajmować się przyjaciele wolności?

Czy droga do wolności wiedzie przez stanowiska we władzach państwa? Jaką drogę zawodową powinien obrać libertarianin? Lew Rockwell – uczeń Murraya N. Rothbarda, przeciwnik scentralizowanego państwa, autor sześciu książek i tysięcy artykułów o tematyce libertariańskiej – podejmuje próbę odpowiedzi na te ważne ze względów teoretycznych i praktycznych pytania w Mises Daily z 20 kwietnia 2004.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.