Do biura Rady Miejskiej w Radomiu wpłynął już projekt uchwały przewidującej wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę na terenie całego miasta. Uchwała ma przede wszystkim za zadanie ograniczyć nieuczciwą konkurencję ze strony zachodnich supermarketów – pisze „Nasz Dziennik”.

Inicjatorami opracowania projektu uchwały jest Związek Kupców Polskich, PSS Społem oraz kilka dużych przedsiębiorstw spożywczych i cechy rzemieślnicze. Wszyscy oni od dawna dostrzegają negatywne skutki działalności zachodnich marketów, które stoją w pobliżu największych osiedli mieszkaniowych. Czarę goryczy przelały informacje o tym, że przygotowywane są przez miasto grunty pod kolejne takie inwestycje – podaje dziennik.

Dlatego kupcy postanowili się zjednoczyć. Najpierw planowali opracowanie uchwały, która zakazywałaby pracy w niedzielę tym placówkom handlowym, które zatrudniają pracowników najemnych. Innymi słowy, handel w niedzielę mogłyby prowadzić tylko małe sklepy rodzinne. Jednak prawnicy rady miejskiej już na wstępie uznali, że taka uchwała byłaby niezgodna z polskim i unijnym prawem, dlatego projekt kupców mówi teraz o całkowitym zakazie handlu. W niedziele i święta czynne byłyby tylko lokale gastronomiczne – informuje gazeta.

Czy uchwała ma jakiekolwiek szanse na przyjęcie jej przez radnych? Kilku z nich już zapowiada jej poparcie i będą do tego namawiać innych kolegów. W 28-osobowej radzie musiałoby się znaleźć 15 radnych, aby nowe prawo weszło w życie. „Jestem duszą i sercem za uchwałą” – mówi Sebastian Lutkowski, właściciel niedużego sklepu spożywczego. „Ludzie nic nie stracą na tym, że nie będzie handlu w niedzielę, a nawet zyskają, bo będą mieli więcej czasu dla siebie i rodzin”. Na razie nie wiadomo, kiedy projekt kupców trafi pod obrady rady miejskiej – pisze „Nasz Dziennik”. (PAP)

 

źródło: Nasz Dziennik – Niedziela wolna od handlu

 

Komentarz Instytutu Misesa:

 

Pomysły ingerencji w rynek handlu detalicznego nie są niestety unikalnym wytworem umysłów radomskich samorządowców. Po raz kolejny władze lokalne uzurpują sobie prawo do decydowania o tym, co lepsze dla obywateli. Zdają się nie wiedzieć, albo też nie chcieć wiedzieć, że każdy konsument działa dla swojego dobra, dążąc tym samym do zaspokojenia swoich potrzeb w najlepszy możliwy sposób.

 

Argumentując przeciw supermarketom, często przytacza się oszacowanie, że jedno miejsce pracy w supermarkecie zabiera kilka miejsc pracy w drobnym handlu. A przecież jest to koronny wręcz dowód na przewagę supermarketów nad małym handlem – oznacza to, że koszty obsługi sklepu wilkopowierzchniowego są kilka razy tańsze niż w przypadku osiedlowych sklepików. Wysokie koszty pracy personelu w małym handlu odbijają się na cenach – dzięki temu w supermarkety mogą pozwolić sobie na niezwykle atrakcyjne oferty. Jest to czysty zysk konsumenta.

 

Pomysł zamykania w niedzielę sklepów wielkopowierzchniowych powinien dziwić tym bardziej, że najczęściej ich właściciele zwalniani są z płacenia podatków, aby zachęcić ich do czynienia inwestycji. Najprostszym sposobem na pomoc małemu handlowi byłoby rozciągnięcie tej strategii postępowania wobec wszystkich handlowców – zarówno małych, jak i dużych. Zwolnienie z podatków byłoby zyskiem konsumentów, a samorządowcy nie musieliby się już martwić o to, jak obywatele spędzają czas w niedzielę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • google
  • facebook
  • twitter
  • youtube
Zapisz się na newsletter:

Wybierz listę(y):

Cytat:
  • Istnieją dwa różne rodzaje współpracy społecznej: współpraca wynikająca z umowy i koordynacji oraz współpraca polegająca na wykonywaniu poleceń i podporządkowaniu się lub hegemonii. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W grudniu wsparli nas:
Pan Wojciech Bielecki
Pan Rafał Boniecki
Pani Dominika Buczek
Pani Julia Bula
Pan Marcin Dabkus
Pan Michał Dębowski
Pan Paweł Drożniak
Pan Tomasz Dworowy
Pan Piotr Furmanek
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Maciej Gorzelak
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Adam Janicki
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Wojciech Kukla
Pan Konrad Kukulski
Pan Tomasz Malinowski
Pani Justyna Maszczyk
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Pani Magdalena Moroń
Pan Marcin Moroń
Pan Piotr Musielak
Pan Tomasz Netczuk
Pan Łukasz Niedziałek
Pan Filip Nowicki
Pani Karolina Olszańska
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Bartosz Piechnik
Pan Mateusz Pigłowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pani Agnieszka Płonka
Pan Dominik Pobereszko
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Jakub Sabała
Pan Adam Skrodzki
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Rafał Sokołowski
Pan Piotr Sowiński
Pan Michał Szymanek
Pan Adam Ślązak
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Karol Więckowski
Pan Waldemar Wilczyński
Pan Jakub Wołoszyn
Pan Tomasz Woźniak
Pan Paweł Wójcik
Pan Karol Zdybel
Pan Marek Zemsta
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pracownik Santander Bank
Certus Investment
Łącznie otrzymaliśmy 9 909,54 zł . Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>