KRS: 0000174572
Powrót
Komentarze

Na Ukrainie ograniczono sprzedaż dolarów

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min

Bank centralny Ukrainy wprowadził we wtorek limity sprzedaży dolarów przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym, by utrzymać stabilność finansową w obliczu trwającego już ponad tydzień kryzysu politycznego. Ograniczono także maksymalne kwoty, jakie pobierać można z bankomatów

 

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą i mając na celu zabezpieczenie stabilności systemu bankowego oraz ochronę depozytariuszy, bank centralny podjął szereg przedsięwzięć" - głosi komunikat banku. Według niego, wprowadzone ograniczenia będą obowiązywać do 31 grudnia.

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 30/11/2004, Na Ukrainie ograniczono sprzedaż dolarów)

 

Komentarz Instytutu Misesa:

 

Wprowadzone na Ukrainie ograniczenia w obrocie kapitałem finansowym są kolejnym uderzeniem funkcjonariuszy aparatu publicznego we własność prywatną. Decyzja ta stanowi zakłócenie przedsięwzięć inwestycyjnych wymagających zachowania płynności finansowej, ale także indywidualnego gospodarowania nieomal wszystkich obywateli sąsiadującego z nami kraju i jest wyłącznie szkodliwym podtrzymaniem niezdrowej sytuacji.

 

Tłumaczenia przedstawicieli banku centralnego, iż jego postępowanie służy „zachowaniu stabilności gospodarczej” to prawda, ale prawda rozumiana często na opak. Zablokowanie swobody operowania przed obywateli na należących do nich środkach finansowych jest oczywistym aktem „przeniesienia” władztwa nad ich własnością. Jest kradzieżą. Wynika ona jednak ze szczególnego stanu rzeczy, jaki wytworzył się na skutek upowszechnienia się na świecie standardu rezerw cząstkowych. Ponieważ jedynie część pieniędzy ma pokrycie w realnym majątku, to, by zabezpieczyć się przed ewentualnością masowych wypłat z rachunków bankowych (tzw. run na banki) i wywołaną tym konieczną i uzdrawiającą zapaścią nadmuchanego balona krajowej waluty, urzędnicy „muszą” zakazać wypłat, a do tego uniemożliwić do pewnego stopnia obrót walutami „pewniejszymi” (by nie nastąpiła ucieczka od niepewnej krajowej waluty). Oznacza to podtrzymanie nieuczciwego systemu, w którym wartość pieniądza opiera się na pustym, nie popartym rzeczywistością dekrecie. To przedłużenie istnienia systemu niesprawiedliwego i podatnego na częste kryzysy. Jedynie wprowadzenia pełnego poparcia waluty (np. w złocie) lub/i pozwolenie na prywatną emisję walut może przywrócić nam bardziej sprawiedliwą i efektywną strukturę pieniądza.

 

Tymczasem aktualny mechanizm działania systemu bankowego można porównać do zachowania nieuczciwego wlaściciela strzeżonego parkingu samochodowego, który korzystając z pojazdów swoich klientów otwiera po drugiej stronie ulicy wypożyczalnię samochodów. Prowadzenie takiego procederu na wolnym rynku znalazłoby finał w sądzie, jednakże banki komercyjne posiadają wsparcie Banku Centralnego, wraz ze stojącym za nim państwowym aparatem przymusu i systemem sądownictwa. Taki stan rzeczy nie pozwala klientom dochodzić swoich praw.

Kategorie
Interwencjonizm Komentarze Teksty

Czytaj również

Jasiński Nieprzewidziane konsekwencje zakazu sprzedaży „energetyków” nieletnim

Interwencjonizm

Jasiński: Nieprzewidziane konsekwencje zakazu sprzedaży „energetyków” nieletnim

Pozory podejmowania odpowiedzialnych decyzji w imię „wspólnego dobra”?

Jasiński_Wyższe ceny paliw to efekt monopolu Orlenu

Interwencjonizm

Jasiński: Wyższe ceny paliw to efekt monopolu Orlenu

Mogłoby się wydawać, że występują sprzyjające warunki do obniżenia cen paliw...

Sieroń_Jastrzębie odleciały. RPP obniża stopy

Polityka pieniężna

Sieroń: Jastrzębie odleciały. RPP obniża stopy

Skala cięcia nie jest uzasadniona merytorycznie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.