Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Historia polskiej myśli ekonomicznej

Babiński: Ferdynand Zweig (1896-1988): ekonomista, prawnik, propagator liberalizmu

0
Jacek Babiński
Przeczytanie zajmie 2 min
Babinski_Zweig_male.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Jacek Babiński
Wersja PDF

Tekst publikowany w ramach projektu Dziedzictwo

Wolność jest najtańszą, najskuteczniejszą i najlepszą sztuką

rządzenia  i gospodarowania.

Babinski_Zweig


Ferdynand Zweig urodził się 23 czerwca 1896 roku w Krakowie. Studiował prawo i ekonomię na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim; na tym ostatnim zdobył tytuł doktora nauk prawniczych. Od 1928–1939 roku był wykładowcą ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w roku 1935 otrzymał tytuł profesora. Po wybuchu wojny wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie został doradcą ekonomicznym gen. Sikorskiego.

Na emigracji kontynuował pracę naukową. Od 1946 r. wykładał na Polskim Wydziale Prawa w Oxfordzie, zaś stypendium otrzymał na Uniwersytecie w Manchesterze. W latach 1953–1956 wykładał na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, od 1964 do 1966 r. na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Zmarł 9 czerwca 1988 roku w Londynie. W roku 1994 żona zmarłego ekonomisty ufundowała stypendium im. Ferdynanda Zweiga na Uniwersytecie Falmouth.

Prace Ferdynanda Zweiga publikowane były m.in. w „Czasie”, „Czasopiśmie Prawniczym i Ekonomicznym” oraz „Przeglądzie Współczesnym”. Od 1927 do 1939 r. był redaktorem ekonomicznym „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Był także aktywnym członkiem Krakowskiego Towarzystwa Ekonomicznego, był uczniem Adama Krzyżanowskiego.

Był zwolennikiem i propagatorem liberalizmu gospodarczego, sprzeciwiał się przejawom etatyzmu i zamknięciu gospodarki na wolny handel. Krytykował nadmierną ingerencję państwa oraz kartelizację gospodarki, w swoich pracach wytykał błędy tkwiące w teoriach socjalistycznych.

Zajmował się głównie zagadnieniami socjologii pracy i kosztami produkcji. Zwracał uwagę na szczególne znaczenie techniki jako czynnika wpływającego na warunki gospodarowania, badał także wahania koniunkturalne.

Kategorie
Biografie Dziedzictwo Historia myśli ekonomicznej Historia polskiej myśli ekonomicznej Teksty

Czytaj również

Dziedzictwo

Kopernik: Zasady bicia monety

W związku z 540. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika prezentujemy Państwu jego traktat o reformie monetarnej w Prusach pt. "Zasady bicia monety" z 1526 r. Tym samym chcemy pragniemy wykazać, iż Kopernik był nie tylko wybitnym astronomem, ale także ekonomistą, który na ponad kilkadziesiąt lat przed Greshamem sformułował prawo znane obecnie jako prawo Kopernika-Greshama.

Dziedzictwo

Krysiński: List do Józefa Kalasantego Szaniawskiego

Nie dosyć jest nałożyć podatki, lecz potrzeba je nałożyć tak, aby bez uszczerbku dochodów krajowych z łatwością mogły być płacone. Lecz jeżeli podatki (co się często i łatwo przytrafia) tak są nałożone, iż przeszkadzają ludowi odnosić zyski, natenczas uciemiężenie czuć się daje, a skutki uciemiężliwości są okropne.

bastiat-v1.png

Sławni ekonomiści w piętnaście minut

Frédéric Bastiat w kwadrans

Co do teorii ekonomii wniósł Frédéric Bastiat? Odpowiedź na to pytanie w najnowszym odcinku „znanych ekonomistów w kwadrans".

Duda_Stanisław-Grabski-wobec-Sporu-o-metodę_małe.png

Historia polskiej myśli ekonomicznej

Duda: Stanisław Grabski wobec „Sporu o metodę”

Zasadnicze dla teoretycznego stanowiska w ekonomii prace S. Grabskiego powstały na przełomie XIX i XX wieku, oraz w pierwszej dekadzie wieku XX. Dotyczyły one różnych problemów ekonomii; najbardziej znaczący jest wkład S. Grabskiego do zagadnień metodologii ekonomii (teorię ekonomii nazywał S. Grabski „ekonomią społeczną”). Na uwagę zasługuje również naszkicowana wówczas oryginalna teoria rozwoju społeczno-gospodarczego. Rozwijał on również swoistą teorię wartości, próbując połączyć analizę historyczną z elementami ujęcia subiektywistycznego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.