Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Konferencja "Innowacyjne metody nauczania ekonomii w szkołach"

3
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 3 min
lem_male.png
Pobierz w wersji
PDF

komiksy_konf_a4

Zapraszamy do udziału w bezpłatnej konferencji pt. „Innowacyjne metody nauczania ekonomii w szkołach”, adresowanej do nauczycieli podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie i ekonomii w praktyce, która odbędzie się 11 kwietnia 2014 (piątek) w Centrum konferencyjnym Polna przy ul. Polnej 7a w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest zaprzyjaźnione Forum Obywatelskiego Rozwoju, a Minister Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji objęły nad nim honorowy patronat.

Na konferencji będą także koordynatorzy projektu Lekcje Ekonomii dla Młodzieży współorganizowanego przez Stowarzyszenie KoLiber oraz Instytut Misesa.

Aby wziąć udział w konferencji, należy wypełnić poniższy formularz.  Zgłoszenia przyjmowane będą do dn. 5 kwietnia 2014.

„Innowacyjne metody nauczania ekonomii w szkołach” to pierwsza w Polsce konferencja, podczas której w kompleksowy sposób zostaną przedstawione  nowatorskie formy edukacji ekonomicznej. Jest to także pierwsza tego typu konferencja o tak dużym zasięgu – spodziewana frekwencja to 250 nauczycieli.

Głównym punktem konferencji będzie debata pt. „Stan edukacji finansowej w Polsce”. W debacie wezmą udział eksperci Narodowego Banku Polskiego (Marcin Staniewicz)Centrum Edukacji Obywatelskiej (Sylwia Żmijewska-Kwiręg) oraz Marcin Polak z Fundacji Think! i portalu edukacyjnego EduNews.pl . Moderatorem panelu będzie dziennikarz i felietonista Jan Wróbel. Głos zabierze również Maciej Samcik z Gazety Wyborczej, autor bloga „Subiektywnie o finansach”.
Przed debatą odbędą się 3 sesje, w trakcie których zostaną zaprezentowane nowe metody nauczania ekonomii – komiksy ekonomiczne, ekonomia eksperymentalna oraz gry finansowo-edukacyjne.

Jak pokazują badania - ponad połowa Polaków uważa, że wiedza ekonomiczna wcale nie jest potrzebna. W rzeczywistości ekonomia i finanse to dziedziny, które bezpośrednio wpływają na jakość życia każdego z nas – dlatego temat debaty, jak i całej konferencji jest tak ważny.

„Od początku swojej działalności Forum Obywatelskiego Rozwoju chętnie angażuje się w  edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży. Po sukcesie, jaki odniósł projekt Komiksy Ekonomiczne, idziemy krok dalej. Podczas konferencji pokażemy nauczycielom nowe narzędzia, które przyciągną uwagę uczniów znudzonych standardowymi podręcznikami”
– Dominika Pawłowska, Koordynator projektów, Forum Obywatelskiego Rozwoju

Panele tematyczne:

1. "Komiksy w edukacji ekonomicznej” – w trakcie sesji zostaną zaprezentowane sposoby wykorzystania komiksów ekonomicznych jako materiałów dydaktycznych w nauczaniu przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie, ekonomii w praktyce.
Prowadząca: Krystyna Brząkalik – metodyk i autor scenariuszy lekcji w projekcie Komiksy Ekonomiczne.

2. " Ekonomia eksperymentalna, czyli nauka ekonomii poprzez praktykę" – podczas tej sesji zostaną zaprezentowane techniki prowadzenia zajęć z wykorzystaniem eksperymentu, czyli  uczenia się ekonomii poprzez własne doświadczenie.
Prowadzący: dr Przemysław Kusztelak i Tomasz Gajderowicz, Laboratorium Ekonomii Eksperymentalnej Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

3. „Business Zone”, „Twój Budżet Rodzinny”  i  „Liderzy Europy” – gry ekonomiczno - finansowe dla młodzieży – sesja dotyczyła będzie alternatywnych narzędzi prowadzenia zajęć w ramach edukacji finansowej. Warsztat ma na celu pokazanie, że gry planszowe i  komputerowe czynią proces edukacji finansowej znacznie ciekawszym i przyjemniejszym, a przez to bardziej efektywnym.
Prowadzące: Katarzyna Teter i Teresa Notz, Bank Zachodni WBK.

Konferencja jest częścią uznanego projektu edukacyjnego pt. „Komiksy Ekonomiczne”, który FOR realizuje z Bankiem Zachodnim WBK od 2008 roku. Jego celem jest promowanie edukacji ekonomicznej z wykorzystaniem komiksów, które dzięki swej przystępnej formie ułatwiają zrozumienie złożonych mechanizmów gospodarczych. Projekt cieszył się dotychczas ogromnym zainteresowaniem, czego najlepszym dowodem jest organizacja już piątej edycji tego przedsięwzięcia.
Więcej informacji udziela Katarzyna Cyrbus (katarzyna.cyrbus@for.org.pl, +48 782 742 336)

Informacja prasowa w wersji PDF.
Harmonogram konferencji znajdą Państwo tutaj.

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 3
Tomasz Kłosiński

Super sprawa, tylko zawsze mnie zastanawiało dlaczego takie imprezy są organizowane dla ludzi żyjących na garnuszku państwa (emeryci, studenci, bezrobotni), bo w czasie, kiedy normalni ludzie pracują? Cenię sobie takie imprezy i wiele bym dał, żeby móc uczestniczyć w tym spotkaniu, ale koszt alternatywny wzięcia dnia wolnego jednak jest zbyt wysoki.

Odpowiedz

Agencja interaktywna Warszawa

Bardzo ciekawa inicjatywa. Czy podobne wydarzenia w innych częściach kraju również są planowane? Jeśli tak, to jak przedstawiają się szczegóły?

Odpowiedz

arkadiusz

Najlepiej spytać o to samych organizatorów. W informacji prasowej jest podany odpowiedni kontakt.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.