KRS: 0000174572
Powrót
Filmy

Nagranie konferencji „Polska mitologia kapitału. Czy jesteśmy kolonią Zachodu?"

4
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 1 min
instytut_misesa-logo-niebieskie.jpg

Przestawiamy zapis konferencji „Polska mitologia kapitału. Czy jesteśmy kolonią Zachodu?" zorganizowanej 20 listopada 2015 r. przez Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, KN Praxis na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i KASE Wrocław.
Prelegenci: dr Mateusz Machaj, Marcin Zieliński, Mateusz Benedyk

https://www.youtube.com/watch?v=3PQ7WsjdNgA

Autor nagrania: Adrian Nikiel (legitymizm.org)

Kategorie
Filmy Multimedia

Czytaj również

14.png

Sławni ekonomiści w piętnaście minut

Kwadrans dla jedynego noblisty-austriaka z gościem specjalnym

Dorobek Hayeka, w najnowszym odcinku serii o znanych ekonomistach, omawia dr hab. Mateusz Machaj i gość specjalny.

336620742_1382260082621618_5681071809463045477_n.png

Filmy

Trzy prawdy o pieniądzu

Prof. Machaj w wieczorze dla dorosłych omawia trzy podstawowe prawdy o pieniądzu

friedmann.png

Sławni ekonomiści w piętnaście minut

15 minut z Miltonem Friedmanem

Ekonomista, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.

miniaturka.png

Ludzkie gadanie

Co powinniście wiedzieć o historii Instytutu Misesa?

Wszystko co warto wiedzieć o naszej działalności streszczone w niecałe 45 minut!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 4
sai

Bardzo ciekawe wystąpienie, aczkolwiek kilka razy prelegenci uciekali od głębszego wejrzenia w temat, prawdopodobnie z powodu skomplikowania materii jak na taki wykład. Np. pytanie o ocenę faktu, że banki nie miały franków które pożyczały zostało sprowadzone do poziomu technicznego, że złotówek też przecież nie mają. Jednakże wątpliwość dotycząca franków ma głębszy sens: istota ekonomiczna tej umowy polega na tym, że w pewnym kraju (Szwajcaria) istnieje duża podaż długoterminowych oszczędności i niska stopa zwrotu, a w innym (Polska) mała podaż oszczędności i wyższa stopa zwrotu oraz duży popyt. W związku z tym można zaproponować transakcję łączoną korzystną dla obydwu stron. Czy sposób w jaki zostały te transakcje przeprowadzone (czyli kredyt w złotówkach indeksowany do franka i zabezpieczany różnymi kontraktami) oddaje właśnie ten sens. Czy nie jest tak, że realna dostępna podaż długoterminowych oszczędności w Szwajcarii jest związana z ilością gotówki w obiegu, czyli że możliwa pula kredytów frankowych możliwych do zaoferowania byłaby znacznie niższa gdyby wymagać posiadania tej gotówki w momencie udzielania kredytu(kontraktów można przecież wyprodukować ile się chce, ale czy to oznacza że oszczędności są nieograniczone)? Czy w związku z tym nie okaże się, że polscy kredytobiorcy w niewielkim stopniu skorzystali z oszczędności szwajcarskich, czyli że koszty tych kredytów w całym czasie trwania będą musiały odpowiadać stosunkom na rynku krajowym, czyli wyższym stopom procentowym? I to powiększonych o różne koszty transakcyjne? Oczywiście jest to spojrzenie makro ogólne i nie odnosi się do różnych "popularnych" oskarżeń.

Odpowiedz

Mateusz Machaj

Strategia carry-trade to w ogóle wielka zagadka, ponieważ zgodnie z "hipotezą rynku efektywnego" nie powinna się opłacać, gdyż długookresowo różnice kursowe powinny wyrównać różnice w oprocentowaniu. Co oczywiście nigdy nie następuje. My zresztą nie zajmujemy konkretnego stanowiska w sprawie obecnego systemu bankowego, tylko jesteśmy przeciwni uproszczeniom. Sami przecież twierdzimy, że banki tworzą pieniądze "z powietrza", ale nie odbywa się to tak dowolnie, jak niektórzy myślą. Tylko o to chodzi.

Odpowiedz

Bigaj

Czy może ktoś polecić książkę w języku polskim na temat struktury produkcji?

Odpowiedz

Laik

Czy ostatecznie powstanie artykuł na podstawie powyższego wystąpienia, tylko rozszerzony o kolejnych 8 mitów, tak jak to zostało zapowiedziane?

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.