zjazdW sobotę 3 września 2016 r. w Krakowie odbył się IV Zjazd Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii, którego główną częścią była konferencja naukowa na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Dopisała frekwencja, przyjechało około 150 osób. Biorąc pod uwagę, że na pierwszym zjeździe austriackim było ok. 40 osób, pokazuje to, jak szybko rozwija się w Polsce ruch wolnościowy i rozpowszechnia zainteresowanie austriacką szkołą ekonomii, dając nam poczucie, że to, co robimy wraz z innymi organizacjami, ma sens.

Organizatorzy podzielili wystąpienia na cztery segmenty tematyczne: techniczny – na temat spraw związanych z KASE, teoretyczny — poświęcony teorii ekonomii w kontekście zmiany społecznej, gospodarczy — dotyczący aktualnych spraw związanych z gospodarką oraz ostatni — o praktycznych korzyściach płynących z działalności w klubach KASE i uczenia podstaw ekonomii.

Swoją prelekcją Zjazd rozpoczął Przemysław Rapka, nowy koordynator krajowy Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii, który przedstawił, w  jakim kierunku podążać będzie projekt KASE, korzystając z systemu szkoleniowo-motywacyjnego wdrażanego przez Instytut Misesa. Po wystąpieniu uczestnicy wzięli udział w dyskusji na temat funkcjonowania i rozwoju projektu.

Następnie wystąpił Jakub Bożydar Wiśniewski z wykładem „Szkoła austriacka a intelektualna struktura produkcji”, dotykając kwestii, w jaki sposób KASE przyczyna się do zmiany społecznej poprzez intelektualne kształtowanie grupy promotorów wolnego rynku.

W prelekcji pt. „Wiedza społeczna — produkcja, dystrybucja, przemiana” dr Mateusz Machaj, fundator Instytutu Misesa, poruszył kwestię zmian w naukowym rozumieniu fenomenów społecznych, odnosząc się zwłaszcza w do dziejowych zmagań dwóch porządków społecznych autorytaryzmu i porządku spontanicznego.

Bardzo podobał się poobiedni panel dyskusyjny „Czy Unia Europejska jest drogą do wolności Polski/Wielkiej Brytanii/Europy?”, w którym wzięli udział: Przemysław Hankus (Stowarzyszenie Libertariańskie), Mateusz Benedyk (Instytut Misesa), Marek Tatała (Forum Obywatelskiego Rozwoju), a całość moderował Karol Zdybel.

W następnej prelekcji Stanisław Kwiatkowski skupił się na umiejętnościach, które można nabyć, uczestnicząc w projekcie KASE, oraz jak te umiejętności mogą pomóc w pracy zawodowej.

Jako ostatni zabrał głos ks. dr Jacek Gniadek SVD, teolog, ekonomista i misjonarz, który ostatnio zaangażował się we wspólny projekt Instytutu Misesa i Stowarzyszenia KoLiber Lekcje Ekonomii dla Młodzieży (LEM). Jego wystąpienie na temat znaczenia edukacji ekonomicznej prowadzonej już od wieku szkolnego i w jaki sposób może ona motywować młodzież do zmiany myślenia na bardziej samodzielny i przedsiębiorczy, zrobiła na słuchaczach duże wrażenie.

Po części oficjalnej przyszła kolei na integrację i networking. O godzinie 20:00 spotkaliśmy się ponownie w restauracji na barce na Wiśle, mając możliwość podziwiania nocnej panoramy Zamku na Wawelu.

Wydarzenie zaliczamy do bardzo udanych. Dziękujemy prelegentom, gościom honorowym, osobom zaangażowanym w organizację i wszystkim uczestnikom. Cieszymy  się, że idee, które staramy się promować, mają tak wielu zwolenników w całym kraju i zapraszamy ponownie w przyszłym roku – oby w jeszcze liczniejszym gronie!

 

Paweł Kot

Koordynator KASE Kraków

Koordynator programowy LEM

Red. nacz. mises.pl

 

zjazd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • google
  • youtube
Zapisz się na newsletter:

Wybierz listę(y):

Cytat:
  • Debata na temat „planowania gospodarczego” nie dotyczy (…) tego, czy należy planować, czy też nie. Chodzi w niej o to, czy planowanie ma być centralne, czy planować ma jeden podmiot sprawujący władzę nad całym systemem ekonomicznym, czy też ma być podzielone pomiędzy wiele jednostek. Friedrich von Hayek
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W grudniu wsparli nas:
Pan Michał Basiński
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pani Dominika Buczek
Pan Marcin Dabkus
Pan Michał Dębowski
Pan Dariusz Dziadkowski
Pan Piotr Furmanek
Pan Maciej Gorzelak
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Michael Huemer
Pan Przemysław Hys
Pan Miłosz Janas
Pan Dawid Jary
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Mateusz Krzysztof
Pan Jacek Kubica
Pan Mikołaj Kukla
Pan Stanisław Kwiatkowski
Pan Tomasz Malinowski
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Pani Magdalena Moroń
Pan Marcin Moroń
Pan Piotr Musielak
Pan Maksym Mydłowski
Pan Tomasz Netczuk
Pan Filip Nowicki
Pani Karolina Olszańska
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Rafał Parol
Pan Krzysztof Patyna
Pan Mikołaj Pisarski
Pani Agnieszka Płonka
Pan Paweł Pokrywka
Pan Adam Skrodzki
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Łukasz Szostak
Pan Franciszek Szterleja
Pan Tomasz Szumski
Pan Michał Szymanek
Pan Szymon Truszczyński
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Waldemar Wilczyński
Pan Jakub Wołoszyn
Pan Karol Zdybel
Pan Marek Zemsta
Pan Maciej Zieliński
Łącznie otrzymaliśmy 9 726,78 zł . Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>