Organizowanie działania przedsiębiorczegoNajnowsza książka Instytutu Misesa wypełnia ważną lukę w polskiej literaturze ekonomicznej. Peter Klein i Nicolai Foss w swojej pracy Organizowanie działania przedsiębiorczego. Nowe spojrzenie na firmę prezentują polskiemu czytelnikowi erudycyjny i nowatorski przegląd badań z ostatnich kilku dekad nad zjawiskiem przedsiębiorczości.

Autorzy prezentują dorobek kilku dziedzin, które rozwinęły się w naukach społecznych w ostatnich dziesięcioleciach m.in. teorii firmy, nauki o przedsiębiorczości, zarządzania strategicznego. Choć każda z tych dyscyplin zajmuje się podobnymi zagadnieniami, to odmiennie przedstawiają one działanie przedsiębiorcy i organizowanie przez niego firmy. Klein i Foss próbują zintegrować wyniki badań tych dyscyplin, używając teorii przedsiębiorczości Ludwiga von Misesa i Franka Knighta i koncepcji heterogenicznego kapitału zaczerpniętej z austriackiej szkoły ekonomii. Dzięki temu wyjaśniają istnienie firmy jako miejsca, w którym można wdrożyć w życie unikalny przedsiębiorczy osąd poprzez stworzenie odpowiedniej struktury dóbr kapitałowych.

W książce, która została wydana po angielsku przez Cambridge University Press, autorzy podają także własne, oryginalne interpretacje m.in. wzajemnych relacji przedsiębiorców i zatrudnianych przez nich menedżerów i rozważają granice możliwości delegowania przedsiębiorczych zadań na pracowników. To wszystko sprawia, że polski czytelnik nie tylko zyska przegląd najnowszej światowej literatury o przedsiębiorczości i teorii firmy, która nie zawsze jest dobrze znana w naszym kraju, ale także może zapoznać się z dorobkiem jednych z obecnie najbardziej uznanych w świecie naukowym ekonomistów związanych ze szkołą austriacką.

Polskie wydanie książki zawiera także przedmowę prof. Tomasza Mickiewicza z Aston University w Birmingham oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W przedmowie napisał, że: „tym, co zrobiło na mnie największe wrażenie podczas lektury książki, jest to, jak pozornie bez wysiłku autorzy poruszają się w szerokim polu literatury, znajdując intelektualnie pobudzające związki między pozornie niezwiązanymi ze sobą teoriami. W książce można znaleźć powiew świeżości: autorzy zarówno wykazują dobrą znajomość standardowej teorii ekonomii, jak i wskazują na jej ograniczenia”.

Tę ponad trzystustronicową książkę w twardej oprawie można zakupić już w sklepie Instytutu Misesa. Ze spisem treści Organizowania działania przedsiębiorczego można zapoznać się, klikając w ten link. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • google
  • facebook
  • twitter
  • youtube
Zapisz się na newsletter:

Wybierz listę(y):

Cytat:
  • Prakseologia zajmuje się działaniami jednostek. Dopiero na późniejszym etapie badań pojawiają się w niej zagadnienia związane ze współpracą i działaniem społecznym, które stanowią szczególny przypadek ogólnej kategorii ludzkiego działania. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W styczniu wsparli nas:
Pan Dominik Aromiński
Pan Wojciech Bielecki
Pan Rafał Boniecki
Pani Dominika Buczek
Pan Marcin Dabkus
Pan Michał Dębowski
Pan Paweł Drożniak
Pan Tomasz Dworowy
Pan Dariusz Dziadkowski
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Maciej Gorzelak
Pan Stanisław Gruszka
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Tomasz Hrycyna
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Dariusz Iwanow
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Tomasz Kołodziejczuk
Pan Andrzej Koźlik
Pan Wojciech Kukla
Pan Tomasz Malinowski
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Piotr Musielak
Pan Maksym Mydłowski
Pan Tomasz Netczuk
Pan Filip Nowicki
Pani Karolina Olszańska
Pan Jerzy Osiński
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Mateusz Pigłowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pani Agnieszka Płonka
Pan Dominik Pobereszko
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Adam Skrodzki
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Łukasz Szostak
Pan Michał Szymanek
Pan Marek Trzaska
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Waldemar Wilczyński
Pan Jakub Wołoszyn
Pan Karol Zdybel
Pan Marek Zemsta
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pracownik Santander Bank
Łącznie otrzymaliśmy 5 619,01 zł . Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>