Organizowanie działania przedsiębiorczegoNajnowsza książka Instytutu Misesa wypełnia ważną lukę w polskiej literaturze ekonomicznej. Peter Klein i Nicolai Foss w swojej pracy Organizowanie działania przedsiębiorczego. Nowe spojrzenie na firmę prezentują polskiemu czytelnikowi erudycyjny i nowatorski przegląd badań z ostatnich kilku dekad nad zjawiskiem przedsiębiorczości.

Autorzy prezentują dorobek kilku dziedzin, które rozwinęły się w naukach społecznych w ostatnich dziesięcioleciach m.in. teorii firmy, nauki o przedsiębiorczości, zarządzania strategicznego. Choć każda z tych dyscyplin zajmuje się podobnymi zagadnieniami, to odmiennie przedstawiają one działanie przedsiębiorcy i organizowanie przez niego firmy. Klein i Foss próbują zintegrować wyniki badań tych dyscyplin, używając teorii przedsiębiorczości Ludwiga von Misesa i Franka Knighta i koncepcji heterogenicznego kapitału zaczerpniętej z austriackiej szkoły ekonomii. Dzięki temu wyjaśniają istnienie firmy jako miejsca, w którym można wdrożyć w życie unikalny przedsiębiorczy osąd poprzez stworzenie odpowiedniej struktury dóbr kapitałowych.

W książce, która została wydana po angielsku przez Cambridge University Press, autorzy podają także własne, oryginalne interpretacje m.in. wzajemnych relacji przedsiębiorców i zatrudnianych przez nich menedżerów i rozważają granice możliwości delegowania przedsiębiorczych zadań na pracowników. To wszystko sprawia, że polski czytelnik nie tylko zyska przegląd najnowszej światowej literatury o przedsiębiorczości i teorii firmy, która nie zawsze jest dobrze znana w naszym kraju, ale także może zapoznać się z dorobkiem jednych z obecnie najbardziej uznanych w świecie naukowym ekonomistów związanych ze szkołą austriacką.

Polskie wydanie książki zawiera także przedmowę prof. Tomasza Mickiewicza z Aston University w Birmingham oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W przedmowie napisał, że: „tym, co zrobiło na mnie największe wrażenie podczas lektury książki, jest to, jak pozornie bez wysiłku autorzy poruszają się w szerokim polu literatury, znajdując intelektualnie pobudzające związki między pozornie niezwiązanymi ze sobą teoriami. W książce można znaleźć powiew świeżości: autorzy zarówno wykazują dobrą znajomość standardowej teorii ekonomii, jak i wskazują na jej ograniczenia”.

Tę ponad trzystustronicową książkę w twardej oprawie można zakupić już w sklepie Instytutu Misesa. Ze spisem treści Organizowania działania przedsiębiorczego można zapoznać się, klikając w ten link. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • google
  • facebook
  • twitter
  • youtube
Zapisz się na newsletter:

Wybierz listę(y):

Cytat:
  • Ludzie zwalczają standard złota, ponieważ wolny handel chcą zastąpić narodową autarkią, pokój wojną, swobody polityczne totalitarną wszechwładzą rządu. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
We wrześniu wsparli nas:
Pan Wojciech Bielecki
Pan Rafał Boniecki
Pani Dominika Buczek
Pani Julia Bula
Pan Marcin Dabkus
Pan Michał Dębowski
Pan Paweł Drożniak
Pan Dariusz Dziadkowski
Pan Maciej Gorzelak
Pan Marek Górecki
Pan Stanisław Gruszka
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Miłosz Janas
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Wojciech Kukla
Pan Stanisław Kwiatkowski
Pan Tomasz Malinowski
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Pani Magdalena Moroń
Pan Marcin Moroń
Pan Piotr Musielak
Pan Maksym Mydłowski
Pan Tomasz Netczuk
Pan Łukasz Nieroda
Pan Filip Nowicki
Pani Karolina Olszańska
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Rafał Parol
Pan Paweł Pasternak
Pan Mikołaj Pisarski
Pani Agnieszka Płonka
Pan Dominik Pobereszko
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Adam Skrodzki
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Adam Staszyński
Pan Łukasz Szostak
Pan Michał Szymanek
Pan Jan Tyszkiewicz
Pan Adam Wasielewski
Pan Waldemar Wilczyński
Pan Jakub Wołoszyn
Pan Tomasz Wyszogrodzki
Pan Karol Zdybel
Pan Marek Zemsta
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Piotr Żółkiewicz, Zolkiewicz & Partners
Pracownik Santander Bank
Łącznie otrzymaliśmy 6 307,21 zł . Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>