Ulga dla wolności Uwolnij 1,5%
KRS: 0000174572

Prace Dyplomowe

Wybrana kategoria
Prace Dyplomowe
Pokaż kategorie
Smółko_praca-magisterska.jpg

Prace Dyplomowe

Smółko: Instytucja własności według wybranych przedstawicieli Austriackiej Szkoły Ekonomii

Publikujemy kolejną pracę magisterską związaną tematycznie ze szkołą austriacką.

Smolarek_Popytowo-podażowe-przyczyny-inflacji-na-przykładzie-Polski.jpg

Prace Dyplomowe

Smolarek: Popytowo-podażowe przyczyny inflacji na przykładzie Polski

Praca magisterska napisana na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Breitkopf_Praca-magisterska_Kapitalizm-współczesny-–-rodzaje-zróżnicowanie-i-aktualne-trendy.jpg

Prace Dyplomowe

Breitkopf: Kapitalizm współczesny – rodzaje, zróżnicowanie i aktualne trendy

Publikujemy kolejną interesującą pracę magisterską.

Hankus_Opodatkowanie-jako-forma-interwencji-binarnej.png

Prace Dyplomowe

Grobelny: Progresywne opodatkowanie dochodów osób fizycznych w świetle różnych nurtów myśli ekonomicznej

Podatek dochodowy jest podatkiem, który z pewnością wywołuje najwięcej politycznych, ekonomicznych oraz społecznych emocji. Jest narzędziem z którym powszechnie stykają się zarówno obywatele, jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Jest przedmiotem sporów toczących się miedzy ekonomistami, prawnikami, socjologami, filozofami oraz zwykłymi obywatelami.

panstwo-narodowe_male.jpg

Prace Dyplomowe

Jędrol: Państwo w gospodarce w ujęciu szkoły austriackiej

Rola państwa w gospodarce jest jednym z podstawowych przedmiotów sporów w historii myśli ekonomicznej. Wraz z rozwojem teorii ekonomicznej konflikt ten narastał. Wytworzyły się dwa główne ogólne paradygmaty ekonomiczne – interwencjonistyczny i liberalny. Ekonomiści spierają się co do stanowiska, czy rola państwa w gospodarce powinna się ograniczać do zapewnienia ram prawnych funkcjonowania swobodnej gry konkurencyjnej, czy mechanizmy rynkowe są na tyle zawodne, że należy interweniować w gospodarkę, by regulować system i podejmować próby zwiększenia jego wydajności.

Wiśniewski_Kilka-uwag-o-stabilności-libertariańskiej-anarchii_male.jpg

Prace Dyplomowe

Grzebyk: Ruch libertariański w USA

Poglądy lewicowe, z założenia bardziej „rewolucjonistyczne” i „postępowe”, ścierały się z prawicowym konserwatyzmem, bastionem ancient régime. Na przestrzeni wieków ta bipolarność ewoluowała, a w centrum ideologicznego sporu znajdowały się inne kwestie, takie jak demokratyzm, rola państwa w zapewnieniu opieki społecznej, czy nowe problemy natury moralnej i etycznej związane z seksualnością czy religią. Poniekąd osobno, w centrum, wykształciły się poglądy liberalne, które łączyły postępowość w dziedzinie wolności jednostki, przy jednoczesnym konserwatywnym nastawieniu w stosunku do gospodarki i sprzeciwie wobec kolektywizmu.

kryzys-1907.png

Prace Dyplomowe

Oleksiak: Problem kryzysów gospodarczych w świetle teorii austriackiej szkoły ekonomii

Problem kryzysów gospodarczych jest bardzo ciekawym, a zarazem kontrowersyjnym i budzącym wiele emocji zagadnieniem teorii ekonomii. Istnieje cały szereg teorii, które starają się wyjaśnić przyczyny powstawania kryzysów. Wiele z nich dostarcza zupełnie różnych, czasem wręcz sprzecznych rozwiązań. Nie istnieje jedna teoria, która byłaby uznana za bezsprzecznie prawdziwą przez wszystkich ekonomistów. O tym, że jest to niezwykle skomplikowany i złożony temat świadczy fakt, iż problem kryzysów gospodarczych ciągle nawraca i wciąż jest aktualny.

mises-hayek.jpg

Prace Dyplomowe

Bródka: Dorobek Misesa i dorobek Hayeka w teorii cyklu koniunkturalnego

Teoria cyklu koniunkturalnego jest jednym z najważniejszych zagadnień teorii ekonomii. W związku z globalnym kryzysem finansowym w roku 2008, szczególnego znaczenia nabrały rozważania teoretyków szkoły austriackiej (w tym wciąż aktualne spojrzenie na problem autorstwa Misesa i Hayeka), które stanowią ciekawą alternatywę w wyjaśnianiu wahań koniunkturalnych, w stosunku do teorii głównego nurtu.

Hulsmann_Inflacja-dekretowa-oparta-na-przywilejach-prawnych_male.jpg

Prace Dyplomowe

Sajak: Regulacje antymonopolowe, jako gwarant prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej – ujęcie krytyczne

Miło nam zaprezentować kolejną pracę dyplomową związaną z austriacką szkołą ekonomii. Jest to praca licencjacka pana Marka Sajaka „Regulacje antymonopolowe, jako gwarant prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej – ujęcie krytyczne” napisana na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Firleja.

Lacalle_Reforma-podatkowa-której-potrzebuje-Hiszpania_male.jpg

Prace Dyplomowe

Dyrda: Kryzys finansowy i gospodarczy, a sytuacja w systemie finansów publicznych na przykładzie Hiszpanii w latach 2007-2014

W czasie ostatniego cyklu koniunkturalnego politycy posługiwali się tą samą retoryką, co politycy poprzednich pokoleń. Znowu winna była niewystarczająca ilość regulacji, chciwość przedsiębiorców, obcy kapitał, czy szeroko pojęty liberalizm. To stałe zrzucanie winy na innych jest nierozłącznym elementem elit wszystkich krajów. Brakuje w tym wszystkim jednak realnej rzeczowej debaty nad przyczynami, skutkami oraz sposobami radzenia sobie z cyklami koniunkturalnymi. Dzieje się tak, mimo że temat ten nie jest obcy debacie ekonomicznej.

panstwo-narodowe_male.jpg

Prace Dyplomowe

Jurecki: Legitymizacja państwa i prawa a filozofia libertariańska

Miło nam zaprezentować pracę dyplomową związaną z myślą libertariańską. Jest to praca magisterska pana Piotra Jureckiego „Legitymizacja państwa i prawa a filozofia libertariańska” napisana na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Batora.

Surowski_male.jpg

Prace Dyplomowe

Surowski: Austriacka Szkoła Ekonomii wobec cykli koniunkturalnych i kryzysów gospodarczych

Miło nam zaprezentować kolejną pracę dyplomową związaną ze szkołą austriacką – jest to praca licencjacka pana Marcina Surowskiego „Austriacka Szkoła Ekonomii wobec cykli koniunkturalnych i kryzysów gospodarczych”, napisana na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Jajugi.

Zwierzynski-Pieniądz-i-jego-bankowa-kreacja_male.jpg

Prace Dyplomowe

Zwierzyński: Pieniadz i jego bankowa kreacja

Miło nam zaprezentować kolejną pracę dyplomową związaną ze szkołą austriacką – jest to praca magisterska pana Andrzeja Zwierzyńskiego „Pieniądz i jego bankowa kreacja w świetle Austriackiej Szkoły Ekonomii”, napisana na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Doroty Korenik.

Gryżewski_Ewolucja-pieniądza-i-bakowości-a-kryzys-finansowy-w-kontekscie-austriackiej-szkoly-ekonomii_male.jpg

Prace Dyplomowe

Gryżewski: Ewolucja pieniądza i bankowości a kryzys finansowy, w kontekście Austriackiej Szkoły Ekonomii

Miło nam zaprezentować kolejną pracę dyplomową związaną ze szkołą austriacką – tym razem jest to praca licencjacka pana Marcina Gryżewskiego „Ewolucja pieniądza i bankowości a kryzys finansowy, w kontekście Austriackiej Szkoły Ekonomii”, napisana w Katedrze Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. Marcina Gruszczyńskiego.

northern-rock.jpg

Prace Dyplomowe

Matysek: Wpływ spekulacji finansowych na koniunkturę gospodarczą - analiza światowego kryzysu gospodarczego 2007-2010

Miło nam zaprezentować kolejną pracę dyplomową związaną ze szkołą austriacką - tym razem jest to analiza światowego kryzysu gospodarczego 2007-2010. Pan Łukasz Matysek, pod kierunkiem prof. UE dr. hab. Jacka Pietruchy, napisał w Katedrze Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pracę dyplomową pt. "Wpływ spekulacji finansowych na koniunkturę gospodarczą – analiza światowego kryzysu gospodarczego 2007-2010".

Euro2.png

Prace Dyplomowe

Mann: Obszar walutowy euro z perspektywy austriackiej szkoły ekonomii

Miło nam zaprezentować kolejną pracę dyplomową związaną ze szkołą austriacką - tym razem dotyczącą strefy euro. Pan Wojciech Mann, pod kierunkiem prof. dr. hab. Tadeusza Sporka, napisał w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pracę dyplomową pt. "Obszar walutowy euro z perspektywy austriackiej szkoły ekonomii".

kryzys-1837.jpg

Prace Dyplomowe

Arent: Analiza kryzysów finansowych w Stanach Zjednoczonych z 1837 i 1907 roku

Głównym celem analizy jest doszukanie się źródeł kryzysów z 1837 i 1907 r. poprzez zastosowanie narzędzi wypracowanych przez austriacką szkołę ekonomii.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.