Powrót
Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Andrzej Bobkowski. Pisarz, przedsiębiorca, liberał - bezpłatny ebook!

5
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 1 min
bobkowskicover11.jpg

Mamy przyjemność przedstawić książkę Tomasza Kłosińskiego, wieloletniego współpracownika Instytutu Misesa. Pracę wydaliśmy w formie bezpłatnego e-booka w ramach projektu Internetowa Biblioteka Ekonomiczna.

Autor postanowił przyjrzeć się postaci Andrzeja Bobkowskiego - wybitnego polskiego intelektualisty, prawdziwie nieujarzmionej duszy i do tego z wykształcenia ekonomisty - z wolnościowej perspektywy. Książkę publikujemy w szczególnym dniu w 60 rocznicę śmierci pisarza (zmarł 26 czerwca 1961 w mieście Gwatemala).

Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że ta pozycja będzie dla Państwa ciekawa...

Ze wstępu autora:

Niewielu mieliśmy w Polsce pisarzy konsekwentnie antysocjalistycznych, a niestety jeszcze mniej mieliśmy wśród nich radykalnych zwolenników wolności indywidualnej (w tym wolności gospodarczej). W XX wieku było kilka wyjątków od tej przygnębiającej tendencji: Józef Mackiewicz, Leopold Tyrmand, Stefan Kisielewski, Mirosław Dzielski. Najwybitniejszym z tych wyjątków był jednak Andrzej Bobkowski. Pisarz nie tylko głoszący w swojej twórczości idee liberalizmu „integralnego”, lecz również żyjący w zgodzie z nimi par excellence.

Redakcja mises.pl zaprasza do pobierania i życzy miłej lektury. Aby pobrać ebooka, kliknij tutaj

 

Kategorie
Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Czytaj również

mock06.png

Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Książka „Marksizm. Krytyka" - już dostępna jako bezpłatny e-book!

Z radością chcemy ogłosić, że po raz kolejny przekazujemy w Wasze ręce darmowego e-booka. Tym razem jest to jedna z najchętniej czytanych naszych książek. Mamy nadzieję, że dzięki niej, tegoroczna majówka okaże się wyjątkowa!

Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Szafruga: Spontaniczny porządek a polityka - bezpłatny ebook

Kolejna pozycja w ramach Internetowej Biblioteki Ekonomicznej!

Aktualności

„Kapitalizm, socjalizm i prawa własności” – pobierz darmowego e-booka!

Pobierz darmowego e-booka „Kapitalizm, socjalizm i prawa własności” Mateusza Machaja i pozostań z nami w kontakcie!

Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Wybór tekstów - bezpłatny ebook już dostępny!

Lista 30 tekstów wprowadzających do austriackiej szkoły ekonomii w formie bezpłatnego ebooka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 5
sk

Dziękuję za te publikacje! Niedawno czytałem Szkice piórkiem. Chętnie dowiem sie więcej o ich autorze.

Odpowiedz

Tomasz Kłosiński

Życzę przyjemnej lektury!

Odpowiedz

Jan

Odłożyłem po 5 minutach lektury bo autor wychwalając pod niebiosa wolność od systemów i ideologi nachalnie forsuje swoją własną... a najgorsze że, w zauroczeniu nie wie, że pisze prozą (jak Pan Jourdain).
Z takiej perspektywy to można studiować konkurencyjne szkoły ekonomii a nie literaturę

Odpowiedz

Tomasz Kłosiński

No cóż, ja swoich, ani Bobkowskiego poglądów nie ukrywam (po to w książce umieściłem ponad 350 cytatów). Celem tej książki było omówienie biografii i poglądów społeczno-politycznych Bobkowskiego. Gdybym z nimi nie sympatyzował, to nie napisałbym tej książki.

Odpowiedz

Tomasz Kłosiński

PS. Popełniłem błąd w książce, napisałem, że Bobkowski nie wspomina żadnych ekonomistów poza Lipińskim. W istocie wspomina w jednym miejscu w "Szkicach Piórkiem" (27.9.1940, str. 140) Ludwiga von Misesa, Nicholaasa Piersona i Enrico Barone:

"(...) Dzień zapowiadał się słoneczny i trochę cieplejszy, ale rano wszystko pływało już w jesiennej mgiełce. Gołębie gruchały na mokrym dachu, a patronka głośno wymyślała wielkiemu kotu, który coś tam nabroił w nocy i teraz uprawiał gimnastykę trapezową wśród dzikiego wina nad drzwiami. Potem rozmawiałem z nią o gospodarstwie. Z głupia frant pytała mnie, czy nie mam srebrnych 10- i 20-frankówek, bo ona to "zbiera". Numizmatyka kwitnie na francuskiej wsi, jak zwykle. Powiedziałem, że nie mam. Pewne prawa ekonomiczne, jeżeli w ekonomii w ogóle można mówić o jakichś "prawach" (jest to chyba nauka najbardziej zbliżona do meteorologii: będzie pogoda, ale może padać deszcz), będą zawsze istnieć, wbrew wszystkim "ekonomiom planowanym", "zamkniętym obiegom pieniądza" i bardzo ciekawym studiom Piersona, Misesa i Barone'a. W żadnym równaniu Barone'a (ministerstwo produkcji w państwie kolektywistycznym) nie znalazłem śladu Ojca Grandet. Lipiński miał zupełną rację, gdy w swych wspaniałych wykładach mówił, że ekonomii należy uczyć się TAKŻE z Balzaca. Jestem ciekawy, czy dojdzie we Francji do inflacji. (...)"

I cytat ten prawdopodobnie zainspirowany został książką pod red. Friedricha von Hayeka z 1935 r. pt. "Collectivist Economic Planning: Critical Studies on the Possibilities of Socialism", w której znajdują się eseje m.in. tych trzech autorów.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.