Powrót
Aktualności

Benedyk: Jak mierzyć wielkość rządu

0
Przeczytanie zajmie 1 min
dwsp.png

Popularnym wskaźnikiem wykorzystywanym w wielu krajach świata jako miara rozmiaru sektora publicznego jest tak zwany Dzień Wolności Podatkowej. Jego położenie w skali roku obrazuje jak duży jest udział państwa w gospodarce.

Jak jednak wskazuje dyrektor generalny Instytutu Misesa dr Mateusz Benedyk wskaźnik ten ma kilka słabości. Po pierwsze, oddaje tylko to co możliwe do policzenia nominalnie, a więc wyrażone w pieniądzu. Po wtóre, zawiera w sobie również sztuczne bądź bezcelowe przepływy pieniężne takie jak podatki dochodowe płacone przez osoby zatrudnione w sektorze publicznym.

W Instytucie Misesa stworzyliśmy alternatywny wskaźnik - Dzień Wolności Sektora Prywatnego. Więcej na jego temat mogą Państwo usłyszeć od dra Benedyka w poniższym materiale (premiera w niedzielę, 30.10 o 9:00):

Subskrybuj nasz kanał by być na bieżąco!

Jeśli chcesz więcej takich filmów, wesprzyj Instytut darowizną klikając w ten link. Dziękujemy!

Kategorie
Aktualności Filmy Multimedia

Czytaj również

Wielkanoc-2023.png

Aktualności

Wesołych Świąt!

Najlepsze życzenia dla wszystkich naszych Czytelników.

741x423.png

Aktualności

Podnieśmy stopę wsparcia! Przekaż 1,5% podatku

KRS: 0000174572. W tym roku ustawodawca postanowił osłodzić życie polskiego podatnika – na działania wybranej organizacji pozarządowej możemy przeznaczyć aż 1,5% odprowadzanego na rzecz władzy podatku.

Grafika-do-postu-prostokąty-poziomy.png

Aktualności

Wesprzyj powstanie nowej strony Instytutu Misesa!

Razem stwórzmy nową stronę mises.pl!

publika

Relacje

Relacja z Austrian Economics Meeting Europe

13 i 14 maja w Angers odbyła się kolejna konferencja Austrian Economics Meeting Europe. Nie zabrakło na niej reprezentacji z Polski


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.