Wspieraj Instytut Misesa w 2025 roku!
19 2130 0004 2001 0253 7975 0001
Powrót
Aktualności

Carl Menger – poznaj ojca-założyciela austriackiej szkoły ekonomii!

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
FILM-CARLMANGER-02 (1)
Czy wiesz, że Carl Menger (1840–1921) – urodzony w Nowym Sączu na tereach dzisiejszej Polski– to właśnie ten ekonomista, który zrewolucjonizował sposób myślenia o cenach w gospodarce? W 1871 roku wydał przełomowe Zasady ekonomii, które stały się kamieniem węgielnym austriackiej szkoły ekonomii.
 
Już rok później, w 1872, został przyjęty na Wydział Prawa Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie przez kolejne lata prowadził wykłady z finansów i ekonomii politycznej. Mając zaledwie 33 lata, w 1873 roku, objął stanowisko profesora teorii ekonomii.
 
Zaledwie trzy lata później, w 1876, został nauczycielem arcyksięcia Rudolfa von Habsburga, następcy tronu austriackiego, któremu wykładał ekonomię polityczną i statystykę. W 1878 roku cesarz Franciszek Józef mianował go na Katedrę Ekonomii Politycznej na Wiedeńskim Wydziale Prawa. Przyznano mu wówczas tytuł radcy dworu, a w 1900 roku wybrano do dworu austriackiego. Szkoda, że go nie słuchali, bo gospodarka austriacka nie była w najlepszym stanie.
 
Piastując stanowisko uniwersyteckie, Menger przystąpił do udoskonalenia i obrony tez zawartych w Zasadach ekonomii. W 1883 wydał Investigations into the Method of the Social Sciences with Special Reference to Economics, która wywołała falę dyskusji i zapoczątkowała głośny spór metodologiczny ze szkołą historyczną. To wtedy narodziło się pogardliwe określenie „szkoła austriacka”, które jednak Menger i jego uczniowie dumnie przejęli.
 
W późnych latach 80. XIX wieku stanął na czele komisji ds. reformy systemu monetarnego w Austro-Węgrzech, pokazując, że jego nowatorskie poglądy mają realny wpływ na politykę gospodarczą i przyczyniając się do przejścia monarchii austrowęgierskiej z systemu standardu srebra na standard złota. 
 
W poniższym filmie poznasz fascynującą historię życia Carla Mengera – ekonomisty, którego teoria użyteczności krańcowej pozwoliła odrzucić laborystyczną teorię wartości. Zobacz, w jaki sposób jego prace ukształtowały dzisiejsze myślenie o cenach, rynku i ludzkim działaniu.
 
 
 
627-socjale-1_fb-cover_940x348.png
Kategorie
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.