Powrót
Szkoła austriacka

Czyżniewski, Turowski: Geometryczna makroekonomia według F.A. Hayeka

0
Krzysztof Turowski Mateusz Czyżniewski
Przeczytanie zajmie 2 min
Czyzniewski_Turowski_Geometryczna makroekonomia według F.A. Hayeka
Pobierz w wersji
PDF EPUB MOBI

Autorzy: Mateusz Czyżniewski, Krzysztof Turowski

W związku ze zbliżającym się XI Zjazdem Austriackim, pragniemy przedstawić Państwu szkic jednego z artykułów naukowych, który został opracowany w ramach planowanego wydania monografii dotyczącej twórczości naukowej F.A. Hayeka. Chcąc odpowiednio uczcić dokonania tego wybitnego noblisty, członkowie oraz współpracownicy Instytutu Misesa przygotowali szereg wystąpień oraz badań, których celem jest przedstawienie analizy myśli ekonomicznej, czy filozoficznej Hayeka.

Stąd, w ramach promocji zjazdu oraz rozpowszechniania wyników badań naukowych naszych współpracowników, pragniemy zaproponować Wam lekturę tekstu, który wspólnie przygotowali nasi Instytutowi inżynierowie, czyli dr hab. inż Krzysztof Turowski oraz mgr inż. Mateusz Czyżniewski. Artykuł ten dotyczy syntetycznego omówienia najważniejszych cech oraz konstruktywnej krytyki modeli geometrycznych opracowanych przez F.A. Hayeka, który za ich pomocą chciał ilustrować zależności makroekonomiczne. Co ciekawe, autorzy pokusili się też o rekapitulację oraz krytykę modeli, których nie zamieszczono w legendarnych wręcz Cenach i Produkcji

Pragniemy dodać, że niniejszy tekst jest zamieszczony w formie tzw. „Working Paper", tzn. stanowi prawie gotową wersję autorskiego tekstu, która ukaże się finalnej monografii dotyczącej twórczości F.A. Hayeka. Zatem, zapraszamy krytycznych czytelników do dyskusji, przedstawiania sugestii potencjalnych zmian, czy wskazywania potencjalnych błędów.

zjazd_main.png

Z uwagi na objętość artykułu oraz sposób jego formatowania, jedynymi dostępnymi formami zapoznania się z treścią są zamieszczone powyżej pliki.

Źródło ilustracji: Pixabay

Kategorie
Struktura produkcji Szkoła austriacka Teksty Teoria ekonomii

Czytaj również

Bagus_Howden_Struktura-terminowa-oszczednosci.jpg

Kapitał

Bagus, Howden: Struktura terminowa oszczędności, krzywa dochodowości i niedopasowanie terminów zapadalności

Wielu austriaków traktuje proces oszczędzania homogenicznie. Niektórzy ekonomiści traktują oszczędności pieniężne jako homogeniczny fundusz, podobnie jak niektórzy jako homogeniczny fundusz traktują kapitał. Takie traktowanie kapitału jako jednolitego funduszu, który automatyczne się reprodukuje, w oderwaniu od wymiaru czasowego, prowadziło jednak do błędnych wniosków. Twierdzimy, że traktowanie oszczędności jako jednolitego funduszu bez uwzględnienia wymiaru czasowego także utrudnia zrozumienie ważnych kwestii teoretycznych i praktycznych

Tłumaczenia

Murphy: Na ile powinniśmy ufać modelom keynesowskim?

Ekspert w analizie statystycznej, Jim Manzi, podał w wątpliwość wiarygodność keynesistowskich modeli gospodarczych. Nieustannie pytał przy tym, dlaczego powinniśmy ufać przewidywaniom opierającym się na tych modelach. W tym artykule przedstawię odpowiedź Karla Smitha, z którym Manzi wdał się w dyskusję. Przytoczę również kolejny przykład ślepej wiary w modele keynesowskie, którego bohaterem będzie (jak się domyślacie) Paul Krugman.

Aktualności

Czarniecki: Model Böhm-Bawerka

Postaram się wykazać, że w praktyce nie występuje średni okres produkcji, a ponadto, że pomysł Böhm-Bawerka, przy tylko nieznacznie zmienionych założeniach, prowadzi do rozwiązania szeregu problemów związanych z pojęciem kapitału. W artykule „Inercja działania” wykazałem, że z uwagi na preferencję czasową równomierny rozkład kosztów w czasie jest ekonomicznie uzasadniony. Okaże się dalej, że sprzyjająca temu organizacja procesów produkcji, wpływa również na obniżenie zapotrzebowania na kapitał obrotowy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.