Debata kalkulacyjna – temat zamknięty? Słuchaj naszego podkastu
1
Przeczytanie zajmie 2 min
Dr Mateusz Benedyk oraz Fundator Instytutu Misesa dr hab. Mateusz Machaj prof. UWr rozmawiają o książce “Socjalizm”, autorstwa Ludwiga von Misesa, w 100 rocznice jej wydania. Dzieło to było inspiracja dla wielu ekonomistów choćby Hülsmanna ("Socjalizm" zainspirował go do napisania biografii Misesa, której wydanie możecie wesprzeć) Hayeka czy też Maxa Webera oraz rozpoczęło dyskusję o możliwości funkcjonowania socjalizmu bez rynkowego systemu cen, znaną powszechnie jako debatę kalkulacyjną. Można by uważać, że jest to już temat zamknięty, jednak dziś wraz z rozwojem technologii coraz częściej pojawiają się głosy mówiące, że dzięki sztucznej inteligencji, centralnie sterowana gospodarka jest możliwa. Czy to prawda, przekonacie się słuchając najnowszego odcinka "Ludzkiego gadania.
jak Mises dokonał ekonomicznego przewrotu kopernikańskiego w I pół. XX wieku,
dlaczego Oskar Lange chciał stawiać Misesowi pomnik,
czemu sztuczna inteligencja wcale nie zamyka debaty kalkulacyjnej,
ceny transferowe nie podważają poglądów Misesa w debacie kalkulacyjnej,
dystrybucja i produkcja to dwie strony tego samego medalu i nie da się ich rozdzielić.
Przypominamy, że „Ludzkie gadanie" dostępne jest na YouTube oraz najpopularniejszych serwisach podkastowych: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Anchor, Breaker, RadioPublic oraz Overcast. Zapraszamy do odsłuchu!
Jeśli chcesz więcej takich podcastów, wesprzyj nas darowizną klikając w ten link. Dziękujemy!
Doktor ekonomii i magister historii; dyrektor generalny i członek zarządu Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa; od III 2014 r. do I 2018 r. prezes zarządu Instytutu, autor artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących polityki pieniężnej, bankowości, polityki fiskalnej; stypendysta Summer Mises Fellowship w Ludwig von Mises Institute w Alabamie, USA;
KRS: 0000174572. W tym roku ustawodawca postanowił osłodzić życie polskiego podatnika – na działania wybranej organizacji pozarządowej możemy przeznaczyć aż 1,5% odprowadzanego na rzecz władzy podatku.
Czy podejście Hayeka do debaty kalkulacyjnej ( centralny planista nie jest w stanie policzyć zależności pomiędzy cenami, produktami itd. bo jest ich za dużo) broni się w dobie AI?
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.
Bądź z Nami na bieżąco
Uzyskaj dostęp do najnowszych informacji ze świata ekonomii i biznesu.
Czy podejście Hayeka do debaty kalkulacyjnej ( centralny planista nie jest w stanie policzyć zależności pomiędzy cenami, produktami itd. bo jest ich za dużo) broni się w dobie AI?
Odpowiedz