Powrót
KASE

Już 8-go grudnia kolejne spotkanie KASE Toruń

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
KASE_Toruń_08-12-23_Rapka_miniatura

Zagadnienie stabilności sektora finansowego i jego wpływu na gospodarkę jest wciąż gorącym tematem od wielkiej recesji 2008 roku. Nadmierna akcja kredytowa nadmuchała ceny nieruchomości, wyceny aktywów i przyczyniła się do inflacji. Doprowadziła również do potężnych strat banków i instytucji finansowych, gdy część dłużników nie była w stanie spłacić swoich zobowiązań. Na skutek strat firm sektora finansowego doszło do ograniczenia akcji kredytowej i ograniczenia aktywności gospodarczej, przez co gospodarce groziła niezwykle głęboka recesja.

W trakcie wystąpienia zostanie zaprezentowana perspektywa austriackiej szkoły ekonomii. Przedstawiciele tej tradycji doszukują się źródeł problemów sektora finansowego w błędnych inwestycjach powodowanych zaniżaniem stóp procentowych oraz ekspansją kredytową. To właśnie kreacja kredytu przez banki zafałszowuje kalkulację ekonomiczną firm, co prowadzi do błędnych inwestycji i niespłaconych kredytów, które później negatywnie odbijają się na stabilności sektora finansowego. Co więcej, utrzymywanie rezerwy cząstkowej powoduje, że panika bankowa staje się śmiertelnym zagrożeniem dla banku, a wzrost stóp procentowych w obliczu inflacji prowadzi do spadku wartości aktywów finansowych, co utrudnia bankom pozyskiwać środki finansowe. W tej perspektywie to ekspansja kredytowa jest główną przyczyną problemów sektora realnego i finansowego.

Wykład na temat związków pomiędzy stabilnością finansową a Austriacką Teorią Cyklu Koniunkturalnego poprowadzi Przemysław Rapka, doktorant i pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, od lat związany z Instytutem Misesa, dla którego napisał liczne teksty edukacyjne i komentarze, w których między innymi przewidywał najpierw inflację, a następnie obecną dezinflację. Jest również wykładowcą Szkoły Ekonomicznej Misesa. Jego zainteresowania naukowe to głównie cykle koniunkturalne, polityka monetarna i stabilność sektora finansowego.

Spotkanie ma charakter otwarty. Odbędzie się ono 8 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 w sali II Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.

Serdecznie zapraszamy!

Wszystkich naszych sympatyków z Torunia i okolic zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu przede wszystkim osobiście, ale również na Facebooku → Stabilność finansowa z punktu widzenia Austriackiej Teorii Cyklu Koniunkturalnego

By być na bieżąco zachęcamy również do obserwowania profilu KASE Toruń → KASE Toruń

Kategorie
Aktualności KASE

Czytaj również

KASE_Gdańsk_29-11-23_Czyżniewski_miniatura

KASE

KASE Gdańsk zaprasza na spotkanie 29 listopada

O austriackiej teorii kapitału i produkcji opowie Mateusz Czyżniewski


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.