Powrót
KASE

Kolejne spotkanie KASE Wrocław już 28-go listopada

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
KASE_Wrocław_28-11-23_Rapka_miniatura

Koło Naukowe Ekonomii Pozytywnej oraz KASE Wrocław zapraszają na wykład mgr Przemysława Rapki pt. ,,Stabilność finansowa z punktu widzenia Austriackiej Teorii Cyklu Koniunkturalnego".

W trakcie wystąpienia zostanie zaprezentowana perspektywa austriackiej szkoły ekonomii na problem stabilności finansowej. Według ekonomistów tej szkoły głównym problemem jest przyczyna problemów sektora finansowego i źródeł tych problemów ekonomiści szkoły austriackiej doszukują się w błędnych inwestycjach spowodowanych zaniżaniem stóp procentowych oraz ekspansją kredytową. To właśnie kreacja kredytu przez banki zafałszowuje kalkulację ekonomiczną firm, co prowadzi do błędnych inwestycji i niespłaconych kredytów, które później negatywnie odbijają się na stabilności sektora finansowego. Co więcej, utrzymywanie rezerwy cząstkowej powoduje, że panika bankowa staje się śmiertelnym zagrożeniem dla banku, a wzrost stóp procentowych w obliczu inflacji prowadzi do spadku wartości aktywów finansowych, co utrudnia bankom w razie potrzeby pozyskać środki finansowe. Według tej perspektywy to ekspansja kredytowa jest winna jednocześnie problemom sektora realnego i finansowego.

Wykład odbędzie się w sali 2.02D , Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, budynek D, 28-go listopada o godzinie 18.00

Przemysław Rapka jest doktorantem i pracownikiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ekonomista od lat jest związany z Instytutem Misesa, dla którego napisał liczne teksty edukacyjne i komentarze, w których między innymi przewidywał najpierw inflację, a następnie obecną dezinflację. Jest również wykładowcą Szkoły Ekonomicznej Misesa. Jego zainteresowania naukowe to głównie cykle koniunkturalne, polityka monetarna i stabilność sektora finansowego.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na Facebooku → Stabilność finansowa z punktu widzenia Austriackiej Teorii Cyklu Koniunkturalnego

Zachęcamy również do obserwowania na Facebooku stron KASE Kraków i Koła Naukowego Ekonomii Pozytywnej by być na bieżąco.

Kategorie
Aktualności KASE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.