Powrót
Relacje

Konferencja „Power and market – three decades of economic reforms in central and eastern Europe. Can Austrian economists be satisfied?”

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
288351605_5522076007811808_7012516326071172116_n.jpg

W dniach 12-15 czerwca 2022 roku we Wrocławiu odbyła się konferencja zatytułowana „Power and market – three decades of economic reforms in central and eastern Europe. Can Austrian economists be satisfied?”. Wspólnie z Instytutem Misesa jej organizatorami byli Wirth Institute for Austrian and Central European Studies (Kanada) oraz Instytut Nauk Ekonomicznych z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Warto podkreślić, że był to pierwszy raz, kiedy tego typu wydarzenie mało miejsce w naszym kraju. Jest to o tyle znamienne, o czym wspomniał prezes Instytut Misesa Mikołaj Pisarski w swoim powitalnym wystąpieniu, gdyż to właśnie na obecnych ziemiach polskich (dokładnie w Nowym Sączu) urodził się założyciel Szkoły Austriackiej – Carl Menger. Do tego faktu nawiązaliśmy także poprzez wyświetlenie na początku obrad zapowiedzi filmu dokumentalnego, który realizujemy wspólnie z Tomaszem Agenckim.

Obrady konferencyjne trwały dwa dni. W tym czasie przedstawiciele międzynarodowego środowiska ekonomistów austriackich pochylali się nad próbą odpowiedzi na pytanie postawione w temacie wydarzenia. Przedstawiali oni swoje artykuły, które następnie były poddane pod dyskusję obfitującą w wiele cennych uwag. Wśród mówców znaleźli się m.in. wiceprezes Austriackiego Banku Narodowego (OeBN) dr Barbara Kolm, prof. Josef Sima czy Phillip Bagus. Nie zabrakło także przedstawicieli Instytutu Misesa, głos zabrali m.in. dr hab. Mateusz Machaj, dr Łukasz Jasiński oraz dr Jakub Bożydar Wiśniewski.

Fundatorem oraz pomysłodawcą wydarzenia był dr Alfred Wirth, który zaszczycił nas swoją obecnością we Wrocławiu. Pieczę na kwestiami merytorycznymi sprawował prof. Witold Kwaśnicki, bez którego osobistego zaangażowania całe wydarzenie nie byłoby możliwe, zaś dr Alicja Sielska odpowiadała za jego stronę organizacyjną.

Mamy nadzieję na kolejne wydarzenia tego typu organizowane przez nasz Instytut. Wierzymy, że pomogą one ukazać intelektualny potencjał polskiego środowiska naukowego na arenie międzynarodowej.

Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

384401808_1045264130244290_8797561116037369329_n

Relacje

Relacja z konferencji "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem"

Dzięki zespołowi związanemu z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w dniach 28-29 września odbyła się w Toruniu konferencja "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem".

MISES_GRUPOWE-12-1

Relacje

Za nami X edycja Szkoły Ekonomicznej

Wzięło w niej udział prawie 40 uczestników.

20231202_154511

Relacje

Za nami Zjazd Austriacki 2023 - relacja

Nie zabrakło na nim niezwykłych gości i angażujących tematów

Czyżniewski_Turowski_Relacja z wizyty L.W. Reeda w Gdańsku

Relacje

Relacja z wizyty Lawrence’a W. Reeda w Gdańsku

Profesor Reed, który był w Polsce w dniach 22–26 kwietnia, odwiedził — jak sam przyznał, po raz pierwszy w życiu — nadmorski Gdańsk.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.