Powrót
Aktualności

Konferencja „Power and market – three decades of economic reforms in central and eastern Europe. Can Austrian economists be satisfied?”

0
Przeczytanie zajmie 2 min
288351605_5522076007811808_7012516326071172116_n.jpg

W dniach 12-15 czerwca 2022 roku we Wrocławiu odbyła się konferencja zatytułowana „Power and market – three decades of economic reforms in central and eastern Europe. Can Austrian economists be satisfied?”. Wspólnie z Instytutem Misesa jej organizatorami byli Wirth Institute for Austrian and Central European Studies (Kanada) oraz Instytut Nauk Ekonomicznych z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Warto podkreślić, że był to pierwszy raz, kiedy tego typu wydarzenie mało miejsce w naszym kraju. Jest to o tyle znamienne, o czym wspomniał prezes Instytut Misesa Mikołaj Pisarski w swoim powitalnym wystąpieniu, gdyż to właśnie na obecnych ziemiach polskich (dokładnie w Nowym Sączu) urodził się założyciel Szkoły Austriackiej – Carl Menger. Do tego faktu nawiązaliśmy także poprzez wyświetlenie na początku obrad zapowiedzi filmu dokumentalnego, który realizujemy wspólnie z Tomaszem Agenckim.

Obrady konferencyjne trwały dwa dni. W tym czasie przedstawiciele międzynarodowego środowiska ekonomistów austriackich pochylali się nad próbą odpowiedzi na pytanie postawione w temacie wydarzenia. Przedstawiali oni swoje artykuły, które następnie były poddane pod dyskusję obfitującą w wiele cennych uwag. Wśród mówców znaleźli się m.in. wiceprezes Austriackiego Banku Narodowego (OeBN) dr Barbara Kolm, prof. Josef Sima czy Phillip Bagus. Nie zabrakło także przedstawicieli Instytutu Misesa, głos zabrali m.in. dr hab. Mateusz Machaj, dr Łukasz Jasiński oraz dr Jakub Bożydar Wiśniewski.

Fundatorem oraz pomysłodawcą wydarzenia był dr Alfred Wirth, który zaszczycił nas swoją obecnością we Wrocławiu. Pieczę na kwestiami merytorycznymi sprawował prof. Witold Kwaśnicki, bez którego osobistego zaangażowania całe wydarzenie nie byłoby możliwe, zaś dr Alicja Sielska odpowiadała za jego stronę organizacyjną.

Mamy nadzieję na kolejne wydarzenia tego typu organizowane przez nasz Instytut. Wierzymy, że pomogą one ukazać intelektualny potencjał polskiego środowiska naukowego na arenie międzynarodowej.

Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

Grafika-do-postu-prostokąty-poziomy.png

Aktualności

Wesprzyj powstanie nowej strony Instytutu Misesa!

Razem stwórzmy nową stronę mises.pl!

Wielkanoc-2023.png

Aktualności

Wesołych Świąt!

Najlepsze życzenia dla wszystkich naszych Czytelników.

741x423.png

Aktualności

Podnieśmy stopę wsparcia! Przekaż 1,5% podatku

KRS: 0000174572. W tym roku ustawodawca postanowił osłodzić życie polskiego podatnika – na działania wybranej organizacji pozarządowej możemy przeznaczyć aż 1,5% odprowadzanego na rzecz władzy podatku.

publika

Relacje

Relacja z Austrian Economics Meeting Europe

13 i 14 maja w Angers odbyła się kolejna konferencja Austrian Economics Meeting Europe. Nie zabrakło na niej reprezentacji z Polski


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.