Powrót
Dziedzictwo

Kopernik: Zasady bicia monety

1
Mikołaj Kopernik
Przeczytanie zajmie 1 min
Pobierz w wersji
PDF EPUB MOBI

Dziś mija 540 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika - wybitnego astronoma, ale także - jak chcemy pokazać dzięki niniejszej publikacji - ekonomisty, który kilkadziesiąt lat wcześniej niż Gresham sformułował prawo znane obecnie jako prawo Kopernika-Greshama.

Kopernik

Instytut Ludwiga von Misesa prezentuje zatem Zasady bicia monety z 1526 r.

Ten wyjątkowy tekst możemy udostępnić Państwu dzięki uprzejmości Wydawnictwa Sejmowego oraz Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, a także dzięki pracy szefa projektu Dziedzictwo - Damiana Koniarka, który napisał wstęp do traktatu Kopernika.

Tekst w formacie PDF; MOBI; EPUB

 

Kategorie
Dziedzictwo Historia myśli ekonomicznej Historia polskiej myśli ekonomicznej Pieniądz Teksty

Czytaj również

Heydel.png

Dziedzictwo

Heydel: Świadomość narodowa i przyszłość narodu polskiego

U podstawy każdego świadomego związku społecznego leżą dwie krzyżujące się siły: dążność do nieograniczonego rozwoju indywidualnego jednostki i dośrodkowa, uspołeczniająca siła, oparte na korzyści, jakie właśnie związek z innymi ludźmi jednostce przynosi. Ustosunkowanie ich wyraża zwartość związku i decyduje o jego zdolności rozwoju.

Adam-Heydel_male.jpg

Dziedzictwo

Heydel: Etatyzacja sumień

Rząd, który dzięki etatyzmowi uzależnia od siebie materialnie kilka milionów ludzi jako urzędników, funkcjonariuszy, robotników państwowych, rząd, który dzięki etatyzmowi skupił w swoich rękach kredyt, możności ulg podatkowych, pozwoleń na handel zagraniczny — taki rząd dopiero ma w swoim ręku bijące ze strachu jak u ptaka schwytanego w sidła serca obywateli.

Adam-Heydel_male.jpg

Dziedzictwo

Heydel: Teoria ekonomii i etyka

Ekonomia wydaje się wielu ludziom niemoralną. Głosi jakoby bezlitosny egoizm i walkę o dobra materialne. Taki pogląd wynika z nieporozumienia. Nauka ekonomii opiera się na stwierdzeniu, że każdy rozsądny człowiek chce jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby. Ale ekonomia nie ogranicza tych potrzeb do jednej jakiejś grupy. Można odczuwać jako potrzebę zarówno najgrubsze użycie i pokrzywdzenie bliźniego, jak dobre wychowanie dzieci, dopomożenie rodzinie, rodakom, bliźniemu.

Adam-Heydel_male.jpg

Dziedzictwo

Heydel: Psychologia lokajska

Psychologia taka występuje na każdym stopniu życia społecznego. Wypływa ona szczególnie obficie na wierzch społeczeństwa polskiego w chwili obecnej. Czyż nie są jej objawem kpiny z więźniów brzeskich w teatrzykach warszawskich, w pismach humorystycznych, karykatury posłów za kratą, wyświetlane na Sukiennicach, i gorzej jeszcze: natrząsanie się z obezwładnionego chwilowo przeciwnika w poważnych pismach politycznych?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 1
Szymon

Dzięki! :)

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.