Powrót
Aktualności

Letnie Seminarium Ekonomiczne 2013

21
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
LSE-logo.png

LSE logo 2011

W dniach 13-15 września w hotelu Ameliówka w Mąchocicach (okolice Kielc) odbędzie się V Letnie Seminarium Ekonomiczne zatytułowane „Ekonomia strefy euro”. Podczas seminarium chcemy dyskutować przede wszystkim o problemach związanych ze strefą euro i z obecnymi kłopotami europejskich gospodarek.

W tym roku postanowiliśmy zmienić nieco formułę seminarium. Najważniejszą zmianą będzie język – planujemy przeprowadzenie wszystkich wykładów w języku angielskim. Chcemy, żeby nasze seminaria stały się ważnym punktem spotkań europejskich ekonomistów przyznających się do austriackiej proweniencji oraz osób zainteresowanych austriacką szkołą ekonomii. Wspólnym językiem dla większości ekonomistów jest dzisiaj angielski, stąd też nasza decyzja.

W tym roku udało nam się zaprosić aż 3 zagranicznych gości.

 • Dr Nicolay Gertchev – autor licznych artykułów dotyczących pieniądza i bankowości, ekspert Komisji Europejskiej – wygłosi wykład o związkach między bankowością z rezerwą cząstkową a współpracą międzyrządową (ze szczególnym uwzględnieniem strefy euro).
 • Dr David Howden – współautor m.in. Deep Freeze: Iceland's Economic Collapse, wykładowca oddziału Saint Louis University w Madrycie – opowie o przyczynach i przebiegu kryzysu w Islandii oraz postara odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Islandczycy nie chcą wejść do strefy euro.
 • Dr David Sanz Bas – wykładowca Universidad Católica de Ávila – przedstawi przyczyny wybuchu i długiego trwania kryzysu gospodarczego w Hiszpanii.

Oczywiście, nie zabraknie także wykładów polskich badaczy, znanych Państwu z mises.pl lub z poprzednich seminariów. Lista tych wykładów przedstawia się następująco (te wykłady także będą wygłaszane w języku angielskim):

 • Dr Radosław Wojtyszyn, Prawne problemy bailoutów i działań EBC.
 • Dr Mateusz Machaj, temat wykładu zostanie ogłoszony później.
 • Mateusz Benedyk, Czy państwa strefy euro oszczędzają?
 • Maciej Bitner, Czy emerytury w Europie są bezpieczne?
 • Michał Gamrot, Kryzys długu publicznego z punktu widzenia teorii nierównowagi monetarnej.
 • Stanisław Kwiatkowski, Bezrobocie w strefie euro.
 • Jan Lewiński, Nacjonalizm monetarny a euro. Perspektywy po upadku wspólnotowej waluty.
 • Jakub Bożydar Wiśniewski, Teoria optymalnych obszarów walutowych - krytyka.

Oprócz powyższych wykładów podczas seminarium planujemy zaprezentować raport na temat sensowności wstępowania Polski do strefy euro. W programie jest także przewidziany panel dyskusyjny na temat bankowej rezerwy cząstkowej.

Jako że Instytut Misesa obchodzi w tym roku 10 rocznicę powołania do życia, chcemy zaprezentować podczas LSE raport podsumowujący naszą dotychczasową działalność oraz przedstawić nasze plany na przyszłość.

Więcej szczegółów o V Letnim Seminarium Ekonomicznym oraz formularz rejestracyjny znajdą Państwo na specjalnej stronie tego wydarzenia.

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

Witold-Kwasnicki_black

Relacje

Profesor Witold Kwaśnicki – wspomnienie

Hołd pamięci prof. Kwaśnickiemu oddają jego studenci.

MISES_GRUPOWE-12-1

Relacje

Za nami X edycja Szkoły Ekonomicznej

Wzięło w niej udział prawie 40 uczestników.

#495_575x420

Aktualności

Zjazd Austriacki 2023 - do zobaczenia 2 grudnia w Warszawie!

Zarezerwujcie sobie czas w sobotę 2 grudnia.

MISES-33

Aktualności

Ruszyła rekrutacja na Szkołę Ekonomiczną 2023!

Zapraszamy do udziału w edycji 2023!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 21
Marcin Orysiak

Przydałby się wykład o skutkach ekspansywnej polityki monetarnej i sztucznej deprecjacji waluty. Temat na czasie. Może Mateusz Machaj?

Odpowiedz

Marcin Orysiak

Wszystkie wykłady po angielsku? Nie jestem pewien czy to najlepszy pomysł.

Odpowiedz

Jarema

Maciej Bitner? Naprawde? Po tych wybrykach w prasie glownego nurtu wciaz jest ekspoertem IM?

Odpowiedz

Mateusz Benedyk

Że przewidział spadki cen złota?

Odpowiedz

M.P

Pan Bitner prognozował, że złoto <b>nigdy</b> nie przekroczy 2000$/uncję. Tego typu człowiek nigdy nie powinien wygłaszać żadnych przemów w instytucjach sygnowanych nazwiskiem Misesa. Albo Mises był idiotą i wtedy całą jego twórczość należy traktować z przymrużeniem oka (jako miłą dla ucha paplaninę), albo jest nim Pan Bitner.
Liczba twierdzeń, która jest jawnie niezgodna z ekonomią austriacką, które wygłosił Pan Bitner, a które wypluwa Google, po wpisaniu jego nazwiska, jest przytłaczająca.

Odpowiedz

Mateusz Benedyk

Porady inwestycyjne to coś innego niż teoria ekonomii i my się tą pierwszą działalności nie zajmujemy. Z tego, co wiem, to Mises też się tym nie zajmował raczej. Jeśli z prognozami p. Bitnera się Pan nie zgadza, to LSE jest świetną okazją, by te różnice przedyskutować.

Odpowiedz

M.P

@Mateusz Benedyk
<i>Z tego, co wiem, to Mises też się tym nie zajmował raczej.</i>

<b>A jakąkolwiek obszerniejszą biografię Misesa Pan czytał? Wie Pan jakim podmiotom doradzał Mises? Gdzie pracował w swoim życiu? Co się tutaj dzieje? Pałkę przeginacie. Nie pierwszy raz. Na różnych forach i w różnych środowiskach są coraz gorsze zdania na wasz temat.</b>
Wśród austriaków nie powinno być tego rodzaju działania, takiego, wręcz bezmyślnego bronienia ziomków. Każdy powinien mówić za siebie! Tutaj powinna wygrywać przede wszystkiem prawda.

Odpowiedz

Mateusz Benedyk

@ M.P.
Mises pisał różne analizy na zlecenie austriackiej izby handlowej przez jakieś 20 lat, zdaje się. Nie bardzo widzę związek tego z przewidywaniem ceny złota i doradzaniem inwestorom w telewizjach biznesowych.
Dalej jednak nie wiem, gdzie p. Bitner popisał się zupełną nieznajomością ekonomii. Tak się składa, że na temat teorii ekonomii miałem z nim okazję sporo rozmawiać. Braków w wiedzy nie zauważyłem, wręcz przeciwnie.

Odpowiedz

grudge

Tak jest Panie Mateuszu.
"Pewnego dnia Lu powiedział mi, że zaoferowano mu wysokie stanowisko w Credit Anstalt — czołowej instytucji bankowej w Wiedniu — ale zdecydował o nieprzyjęciu propozycji. Gdy zapytałam go o powód odmowy, powiedział, że nadchodzi wielki „krach” i nie chciał w żaden sposób łączyć z tym swojego nazwiska. Wolał pisać i uczyć. „Jeśli chcesz bogatego człowieka, to nie wychodź za mnie” — powiedział mi — „Nie interesuje mnie zarabianie pieniędzy. Piszę o pieniądzach, ale nigdy nie będę miał ich dużo na własność”."
http://mises.pl/blog/2013/02/14/margit-von-mises-jak-sie-poznalismy/

Odpowiedz

M.P

MISES The Last Knight of Liberalism
AUBURN, ALABAMA
JÖRGGUIDOHÜLSMANN 2007

s. 183-84. (Od In 1908, Mises became a member of the Zentralstelle für Wohnungsreform(Center for Housing Reform)]

Co do Kammera: (s. 190 zwłaszcza; The chambers of commerce fulfilled three main functions:they provided the political establishment with a certain level of control over any emerging commercial power; they provided the commercial establishment with representation in the state apparatus; they helped protect established commercial interests from new competition]

s. 191: (His first mission was to study the impact of the proposed taxation of beer and other alcoholic beverages.]

s. 275 (od: On May 5, 1916, Mises received orders to join the Scientific Committee for War Economics, a new committee of the War Ministry]

s. 286 (A few days after quitting the Committee he was promoted to the rank of Captain, and on December 3, 1917 (he had just started an eighteen-day leave in Vienna) he was ordered to join Department 10 of the War Ministry, the department for war economy.]

od s. 291 (Last Mission] s. 294: In June 1918, Otto Katz, director of the Union Bank in Vienna, approached Mises on behalf of a financial policy mission to solve the currency problems in the Ukraine. Mises would be charged with monetary policy in this important occupied territory.

s. 297: At a meeting with the local Austrian commander, Mises convinced the Austrian bankers to promote sales of Vienna stocks and bonds to the Ukrainian public... Mises thus proposed a form of fractional-reserve central banking system better known as the gold exchange standard. He recommended keeping reserves for one third of all circulating banknotes, and these reserves should be either in cash (gold and silver), in foreign currency, or in bills of exchange on foreign currency.

<b>Dalej mi się nie chciało, a pamiętam, że tam jeszcze kilka różnego doradztw było, po wyjechaniu z Europy również prywatnym przedsiębiorcom (zwłaszcza koledze z Meksyku).</b>

<b>Panie M.Benedyk. Ja rozumiem, że to Pana kolega. Ale jeżeli ktoś mówi, że coś się nie stanie <b>NIGDY</b> to naraża się na krytykę, zwłaszcza, że jego koledzy-austriacy przepowiadają wielki kryzys (i ja im wierzę, bo to na ogół szalenie inteligentni ludzie są!). Może Pan teraz różne semantyczne sztuczki stosować, ale me nastawienia do tego Pana Bitnera się nie zmieni. Po prostu on do tej szkoły nie pasuje, psuje wizerunek, jest szkodliwy.</b>

Odpowiedz

Mateusz Benedyk

ad M.P.
Przepraszam, ale nie widzę związku tych cytatów z Hulsmanna z naszą dyskusją.
Co do "nigdy" podtrzymuję swoje zdanie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

M.P

@Mateusz Benedyk:
<b>Porady inwestycyjne to coś innego niż teoria ekonomii i my się tą pierwszą działalności nie zajmujemy. Z tego, co wiem, to Mises też się tym nie zajmował raczej.</b>

Rzeczywiście, jak widać po powyższych cytatach, Mises nie zajmował się poradami inwestycyjnymi.
(Zwłaszcza nie udzielał porady tym bankierom dot. akcji i obligacji na Ukrainie. s. 297 i nast.).
Żadnego związku z dyskusją?

A co do "nigdy", to, jak napisałem: sztuczki słowne może Pan stosować. Pana sprawa.
"Nigdy: przysłówek; tyle co: w żadnym czasie, w żadnej sytuacji, w żadnym razie".

Polilogizm jak żyw. Szkoda tylko, że w tym miejscu. Nie najlepiej się dzieje, co smuci. Jeżeli takie problemy są z drugim pokoleniem naszych austriaków, to co będzie dalej? W końcu to oni mają być pierwszą linią "frontu" w sytuacji REALNEGO kryzysu. Na razie stoimy na straconej pozycji, bo byle wytnięcie błędu i spazmatyczne bronienie ziomków, kosztem spójności logicznej i całej teorii.
Shame on you!

Odpowiedz

Mateusz Benedyk

Pokazał Pan, że Mises zajmował się doradztwem w sprawach reform polityki gospodarczej. Co to ma wspólnego z przewidywaniem ceny złota czy ropy dzisiaj w telewizjach śledzących rynki finansowe?
Jak Panu pisałem, może Pan łapać za słówka i utrzymywać, że "nigdy" w takim kontekście znaczy "także na pewno nie w roku 3245" - to na pewno zgodne jest z tym, co Mises pisał o <i>Verstehen</i>. Proszę też utrzymywać, że ludzie porozumiewają się za pomocą słowników, że nie istnieją środki retoryczne i metafory. I proszę tak komunikować się ze znajomymi w codziennym życiu.

Odpowiedz

John

Dyskusja chyba powoli przekracza granice powagi.

Maciej Bitner będzie mówił na temat emerytur w Europie i ma ciekawe rzeczy o tym do powiedzenia. Nie ma najmniejszego znaczenia to, czy uważa, że złoto to dobra inwestycja, czy zła.

I dalej nie rozumiem, jak stwierdzenie, że "złoto nie przekroczy 2 tysięcy" ma w najmniejszym stopniu podważać znajomość austriackiej ekonomii.

Odpowiedz

John

Czy mozna poprosic o zrodlo, gdzie Pan Maciej stwierdzil, ze zloto NIGDY nie przekroczy 2 tysiecy za uncje?

Oraz Ktore Jego stwierdzenia sa jawnie nie zgodne z ekonomia austriacka?

Odpowiedz

M.P

@John
http://www.youtube.com/watch?v=X5Ulyh0ruac
Od czwartej minuty.
<b>NIGDY</b>

Odpowiedz

Mateusz Benedyk

W wypowiedzi zalinkowanej przez M.P. to chyba raczej wycofuje się z tego, że "nigdy" i jest przekonany o kontynuacji trendu wzrostowego.
Generalnie radziłbym unikać łapania za słówka - takie 'nigdy' może po prostu oznaczać 'nie w najbliższych latach', ale że krótsze, to się używa. Więcej życzliwości w interpretacji czasami się przydaje.

Odpowiedz

grudge

http://www.youtube.com/watch?v=X5Ulyh0ruac
Od 4 minuty.
No widzisz gdybyś go wtedy posłuchał, byłbyś bogatym człowiekiem.
http://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/zloto.html?waluta=USD&amp;chart=B5Y

Odpowiedz

Jarema

http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&amp;id=1242 Przyklad pierwszy z brzegu... nawet nie wiem co pisal o spadkach cen zlota... Naprawde uwazam, ze robicie swietna robote, ale badzcie konsekwentni zeby to mialo rece i nogi.

Odpowiedz

Mateusz Benedyk

Pan Gwiazdowski chyba nie do końca zrozumiał kontrowersje wokół liczenia tych stóp zwrotów.

Odpowiedz

Ihoold

Można oczekiwać wideorealcji z wydarzenia?

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.