Powrót
Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Książka „Marksizm. Krytyka" - już dostępna jako bezpłatny e-book!

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 3 min
mock06.png
Marksizm. Krytyka - darmowy e-book

Z radością chcemy ogłosić, że po raz kolejny przekazujemy w Wasze ręce darmowego e-booka. Tym razem jest to jedna z najchętniej czytanych naszych książek. Mamy nadzieję, że dzięki niej, tegoroczna majówka okaże się wyjątkowa!

Zawartość książki

Książka zbiera w jednym tomie interpretację i krytykę myśli marksistowskiej z perspektywy ekonomii, filozofii i historii idei. Zasadniczą część książki stanowią trzy eseje ekonomistów reprezentujących trzy pokolenia austriackiej szkoły ekonomii.

W tekście Karol Marks i koniec jego systemu z 1896 roku Eugen von Böhm-Bawerk analizuje sprzeczności w Marksowskim systemie ekonomicznym. Tekst Böhm-Bawerka to nie tylko wnikliwa analiza ekonomiczna, ale także arcydzieło sztuki polemicznej. Böhm-Bawerk próbuje interpretować Marksa i jego kolejne tezy w wyjątkowo życzliwy sposób i pokazuje krok po kroku, że nawet przy najkorzystniejszych dla Marksa założeniach, cały gmach Marksowskiej ekonomii i tak musi się zawalić. Jego argumenty nie tylko trafiają w sedno intelektualnie, ale także zachwycają dowcipem, barwnością metafor i porównań.

Drugi tekst w książce to dzieło ucznia Böhm-Bawerka – Ludwiga von Misesa. W serii dziewięciu wykładów z 1952 r. zatytułowanych Marksizm zdemaskowany. Od iluzji do klęski Mises wskazuje, że pomimo zdyskredytowania na polu ekonomicznym marksizm ciągle wraca i wpływa na kształtowanie polityki i życie społeczeństw. Dlatego też Mises próbuje przeanalizować i skrytykować marksizm na poziomie podstawowych założeń metafizycznych i historiozoficznych. Po przeglądzie błędów Marksowskiej teorii Mises jako odtrutkę prezentuje kilka wykładów, które w niezwykle syntetyczny sposób tłumaczą, skąd naprawdę bierze się rozwój gospodarczy i jaka jest w nim rola przedsiębiorców i kapitalistów.

Książkę zamyka esej ucznia Misesa – amerykańskiego ekonomisty, historyka i filozofa Murraya Rothbarda. W tekście Karol Marks – komunista jako religijny eschatolog z 1990 r. Rothbard analizuje idee Marksa w kontekście radykalnej myśli komunistycznej, której elementy można znaleźć choćby w myśli średniowiecznego mistyka Joachima z Fiore, wśród ugrupowań taboryckich podczas wojen husyckich w Czechach czy w Niemczech podczas reformacji, gdzie w latach 30. XVI wieku urządzono miasto Münster podług komunistycznych wzorców.

Więcej informacji

O książce szczegółowo pisaliśmy już m.in. tutaj i tutaj. W naszym Sklepie wciąż możliwy jest zakup eleganckiego, papierowego jej wydania. Wystarczy kliknąć tutaj. Jesteśmy pewni, że lektura e-booka skłoni do zakupu książki, która z dumą będzie można postawić na regale albo podarowania jej jako prezentu.

Zachęcamy do przekazywania informacji znajomym, szczególnie tym, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z tekstami publikowanymi przez Instytut Misesa. Mamy nadzieję, że ta książka zachęci ich do zagłębiania się w idee, które skutecznie głosimy już od ponad 15 lat!

Zapraszamy do pobierania

[wpdm_package id='50417']

[wpdm_package id='50402']

[wpdm_package id='50403']

Nie opublikujemy kolejnych ebooków bez Waszego 1%!
KRS: 0000174572

 

Kategorie
Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Czytaj również

Aktualności

„Kapitalizm, socjalizm i prawa własności” – pobierz darmowego e-booka!

Pobierz darmowego e-booka „Kapitalizm, socjalizm i prawa własności” Mateusza Machaja i pozostań z nami w kontakcie!

bobkowskicover11.jpg

Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Andrzej Bobkowski. Pisarz, przedsiębiorca, liberał - bezpłatny ebook!

Niewielu mieliśmy w Polsce pisarzy konsekwentnie antysocjalistycznych

Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Wybór tekstów - bezpłatny ebook już dostępny!

Lista 30 tekstów wprowadzających do austriackiej szkoły ekonomii w formie bezpłatnego ebooka.

Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Szafruga: Spontaniczny porządek a polityka - bezpłatny ebook

Kolejna pozycja w ramach Internetowej Biblioteki Ekonomicznej!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.