Powrót
Prace Dyplomowe

Matysek: Wpływ spekulacji finansowych na koniunkturę gospodarczą - analiza światowego kryzysu gospodarczego 2007-2010

1
Łukasz Matysek
Przeczytanie zajmie 3 min
northern-rock.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Łukasz Matysek
Wersja PDF

lehman

Z przyjemnością prezentujemy kolejną pracę dyplomową odwołującą się do szkoły austriackiej - tym razem jest to analiza światowego kryzysu gospodarczego 2007-2010. Pan Łukasz Matysek, pod kierunkiem prof. UE dr. hab. Jacka Pietruchy, napisał w Katedrze Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pracę dyplomową pt. "Wpływ spekulacji finansowych na koniunkturę gospodarczą – analiza światowego kryzysu gospodarczego 2007-2010".

Wstęp
W czasach prosperity niejednokrotnie zapomina się o tym, że po każdym okresie dobrobytu nastają chude lata. Człowiek nie pamięta o tym, jak żyje się w niesprzyjających warunkach gospodarczych i często nie jest przygotowany na nadchodzące załamanie koniunktury. Prawdopodobnie nie tylko nie jest przygotowany lecz zarazem przyczynia się do powstania sytuacji, która zaburzy hossę na giełdzie, wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie i stabilną inflację.
W niniejszej pracy mam zamiar przedstawić przyczyny i skutki owych załamań analizując kryzysy gospodarcze występujące w przeszłości ze szczególnym uwzględnieniem kryzysów mających swoje źródła w systemie finansowym. Moja analiza opiera się głównie o kryzys, który wystąpił na amerykańskim rynku nieruchomości w latach 2008-2009. Jako, że jest to zdarzenie ciągle świeże, wciąż wzbudza wiele emocji i odbija się na światowej gospodarce. Dlatego warto się zastanowić, dlaczego współczesna ekonomia nie była w stanie zaradzić temu kryzysowi. Dzięki analogiom do historycznych dziejów gospodarek europejskich i światowych będę chciał wyjaśnić dlaczego rodzą się niebezpiecznie duże spekulacje finansowe i czemu podstawą każdego załamania koniunktury kierują proste, ludzkie emocje. Wspomnę o działaniach władz państwowych w obliczu kryzysu i ocenię skuteczność i sens przeznaczania środków publicznych na walkę z recesją gospodarczą.
Ważnym aspektem tej pracy ma być również analiza wpływu sektora finansowego na życie zwykłych ludzi, którzy odczuwają na własnym ciele niedomagania gospodarki. Sektor bankowy, który jest dziś tak bardzo skomplikowanym narzędziem, sprawia obywatelowi niemałe trudności i stwarza zagrożenia, o których wcześniej nie było mowy. Chciałbym przedstawić w tejże pracy jak kruchym i nietrwałym stanem jest okres pomyślnej koniunktury.
Pierwszy rozdział będzie poświęcony spekulacjom finansowym, które będą przedstawione w wielu aspektach. Rozpocznę od opisu historii spekulacji finansowych, który pozwala zrozumieć powtarzające się cyklicznie kłopoty występujące w różnych gospodarkach. Następnie wytłumaczę jak współczesna globalizacja działa na rynki finansowe. Przytoczę najpopularniejsze teorie dotyczące cyklu koniunkturalnego oraz teorie powstawania kryzysów gospodarczych. Pod koniec rozdziału opiszę współczesne problemy, z którymi ekonomia jako nauka musi się zmagać.
W drugim rozdziale opiszę przebieg kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości, który rozpoczął się w 2008 roku. Kryzys ten posłuży do późniejszej analizy wpływu kryzysów gospodarczych na gospodarkę, a także pokaże reakcje władz publicznych, banków centralnych i innych podmiotów.
Rozdział trzeci przeznaczony będzie na analizę skutków kryzysu opisanego w rozdziale drugim. Główny nacisk będę kładł na makroekonomiczne zmiany w gospodarce wynikłe w skutek kryzysu oraz wpływ działań banku centralnego Stanów Zjednoczonych.

Cała praca dostępna jest w wersji PDF.

Kategorie
Prace Dyplomowe Teksty

Czytaj również

Smolarek_Popytowo-podażowe-przyczyny-inflacji-na-przykładzie-Polski.jpg

Prace Dyplomowe

Smolarek: Popytowo-podażowe przyczyny inflacji na przykładzie Polski

Praca magisterska napisana na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Breitkopf_Praca-magisterska_Kapitalizm-współczesny-–-rodzaje-zróżnicowanie-i-aktualne-trendy.jpg

Prace Dyplomowe

Breitkopf: Kapitalizm współczesny – rodzaje, zróżnicowanie i aktualne trendy

Publikujemy kolejną interesującą pracę magisterską.

Smółko_praca-magisterska.jpg

Prace Dyplomowe

Smółko: Instytucja własności według wybranych przedstawicieli Austriackiej Szkoły Ekonomii

Publikujemy kolejną pracę magisterską związaną tematycznie ze szkołą austriacką.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 1
Marek dol.

Polecam opracowanie "Cykl gospodarczy a ceny akcji" S. Barszowski

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.