Powrót
Szkoła austriacka

Moicano - Jeśli obchodzi was los waszego kraju, czytajcie Misesa

0
Tho Bishop
Przeczytanie zajmie 2 min
Bishop_Moicano - Jeśli obchodzi was los waszego kraju, czytajcie Misesa
Pobierz w wersji
PDF EPUB MOBI

Żródło: mises.org

Tłumaczenie: Jakub Juszczak

Kilka dni temu brazylijski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) Renato Moicano po swoim zwycięstwie w turnieju JalinTurner podczas gali MMA UFC 300 wygłosił krótki komentarz, który natychmiast rozszedł się po sieci i zdobył dużą popularność: 

Kocham Amerykę, kocham Konstytucję, chcę móc nosić broń. Kocham własność prywatną. Coś Wam powiem. Jeżeli obchodzi was los Waszego kraju, czytajcie Ludwiga von Misesa i jego sześć lekcji austriackiej szkoły ekonomii.

Całe nagranie, choć z okraszone zdecydowanie dosadnym językiem, dostępne jest tu. 

Sympatia Moicano dla Misesa jest zasługą rosnącego poparcia dla austriackiej szkoły ekonomii w Brazylii, która zdobyła popularność nie tylko w akademii i polityce, ale też na niwie kulturalnej. Pomimo przejęcia władzy przez socjalistycznego prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę i wynikającego z tego skrajnego ograniczenia wolności słowa narzuconego przez system sądowniczy, co podkreślali Elon Musk i dziennikarze portalu X, ruch Menos Marx, Mais Mises, który w 2016 r. zawładnął wręcz brazylijską polityką, wciąż przynosi owoce. 

MMA coraz częściej staje się areną, na której ludzie myślący niekonwencjonalnie mogą sprzeciwiać się postępowej ideologii na całym świecie. UFC było jedną z pierwszych dużych marek, które wystąpiły przeciwko przepisom pandemicznym, a wielu jej zawodników wykorzystało to podium do przekazów politycznych, które są niezgodne z od górnie zatwierdzonymi narracjami . Żaden z nich nie jest jednak tak szokujący, jak promowanie wyjątkowej wiedzy Misesa i szkoły austriackiej. 

Moicano powtórzył swoje przesłanie na X po walce: 

#ufc 300 Powiedziałem to i powtórzę, jeśli zależy wam na prawdzie, zacznijcie czytać Misesa… Sześć lekcji zmieniło moje spojrzenie na inflację pieniężną i politykę!!! #ufc #austrianschoolofeconomics 

„Sześć lekcji”, do których odwołuje się Moicano, to praca Misesa pt. Economic Policy, jedna z jego najbardziej poczytnych książek. Przetłumaczona w Brazylii jako Sześć lekcji, porusza ważne tematy, takie jak kapitalizm, socjalizm, inflacja i wiele innych. 

Książkę, która tak zachwyciła Moicano, można przeczytać po angielsku za darmo pod tym linkiem. 

Źródło ilustracji: twitter.com

odbijmy.jpg

Kategorie
Edukacja Szkoła austriacka Teksty Tłumaczenia


Nasza działalność jest możliwa dzięki wsparciu naszych Darczyńców, zostań jednym z nich.

Zobacz wszystkie możliwości wsparcia

Wesprzyj Instytut, to dzięki naszym Darczyńcom wciąż się rozwijamy

Czytaj również

Salerno_Dlaczego_powinniscie_czytac_Ludzkie_Działanie_—_bardzo_uwaznie

Szkoła austriacka

Salerno: Dlaczego powinniście czytać „Ludzkie działanie"... bardzo uważnie

Istnieje wiele dobrych powodów, dla których ci, którzy aspirują do nauki i praktyki dobrej ekonomii, powinni przeczytać „Ludzkie działanie".

Jablecki_Ilu handlarzy zmieści się w modelu matematycznym

Metodologia szkoły austriackiej

Jabłecki: Ilu handlarzy zmieści się w modelu matematycznym?

Dobry test przydatności teorii ekonomicznej polega na dokładnym zbadaniu jej założeń.

Rup_Czy-szkoła-austriacka-ma-coś-do-państw-narodowych.png

Szkoła austriacka

Rup: Co szkoła austriacka ma do państw narodowych?

Polemika z prof. Wielomskim


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.