W 2011 roku Paweł Kot – absolwent stosunków międzynarodowych na UJ i politologii na Akademii Pedagogicznej w Krakowie – wysłał do Instytutu Misesa e-maila. Napisał, że chciałby w ramach wolontariatu tłumaczyć teksty dla Instytutu. Szymon Chrupczalski, odpowiadający wówczas w Instytucie za nabór wolontariuszy, skierował go do Mateusza Benedyka – świeżo upieczonego redaktora naczelnego mises.pl. Po krótkiej wymianie maili Paweł zaczął zasypywać redakcję mises.pl swoimi tłumaczeniami. Szybko okazało się, że tłumaczenia Pawła redaguje i koryguje się szybko i sprawnie, bo tłumacz zna się na rzeczy. Nie dziwi zatem, że Paweł stał się ważną częścią redakcji mises.pl – oprócz tłumaczenia także redagował teksty innych, nadzorował prace praktykantów, pracował nad dokumentami organizującymi prace redakcji. Dzięki temu płynnie przejął stery mises.pl przy reorganizacji zespołu w 2014 r. i przez dekadę pozostawał redaktorem naczelnym naszej strony internetowej.
Jego pracy zawdzięczamy to, że strona Instytutu jest wszechstronnym i zróżnicowanym zbiorem tekstów dotyczących teorii ekonomii, historii gospodarczej i liberalnej oraz libertariańskiej myśli politycznej. Drugiej takiej biblioteki w polskim internecie, a może i na świecie, nie znajdziecie. Dzięki Pawłowi nawet stare teksty mają jasno przypisane kategorie tematyczne czy kluczowe słowa, dzięki którym czytelnicy strony bądź użytkownicy wyszukiwarek internetowych z łatwością trafią na interesujące ich zagadnienie. Tradycją strony za jego kadencji stały się także konkursy na eseje dotyczące ekonomii.
Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że to strona internetowa była główną domeną działań Pawła w Instytucie. Paweł szybko zaangażował się w działania krakowskiego Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii i przez kilka lat był jego szefem, a później mentorem kolejnych osób piastujących to stanowisko. Z ramienia Instytutu koordynował także działalność całej sieci Klubów w Polsce. Przez kilka lat jego oczkiem w głowie były Lekcje Ekonomii dla Młodzieży – gdzie niestrudzenie zabiegał o jak najlepsze przygotowanie prowadzących czy dopracowanie konspektów lekcji. W międzyczasie przetłumaczył też „Etykę produkcji pieniądza” J.G. Hülsmanna i dokonał korekty kilkunastu książek naszego wydawnictwa. Przekształcił zjazdy KASE w kilkusetosobowe Zjazdy Austriackie i pracował nad ciągłą profesjonalizacją tego wydarzenia. Podczas Szkół Ekonomicznych Instytutu z pozoru tylko pomagał w organizacji i sprzedawał książki, a w rzeczywistości uprawiał networking na najwyższym poziomie – kilka niepozornych rozmów na ubiegłorocznej Szkole zaowocowało np. reaktywacją KASE w kilku miastach w Polsce. W Waszych skrzynkach e-mailowych znaleźliście też z pewnością niejeden list fundraisingowy, w którego pisaniu Paweł pomagał.
Ludzka pamięć jest ułomna, więc i to wyliczenie aktywności Pawła nie jest kompletne. Ale już z tego zestawienia jasno wynika, że Paweł jest jedną z osób, która najbardziej przyczyniła się do rozpowszechnienia idei austriackiej szkoły ekonomii w Polsce i do profesjonalizacji ruchu stawiającego sobie za cel popularyzację i kontynuację dorobku Misesa. Nie powinno też dziwić, że po kilkunastu latach ciężkiej, codziennej organizacyjnej pracy i po wychowaniu całej grupy zdolnych następców przychodzi czas na nowe wyzwania i cele. Dlatego też w lipcu br. współpraca Pawła z Instytutem dobiegła końca. Dziękujemy Pawłowi za jego ogromny wkład w działania Instytutu i życzymy mu sukcesów w kolejnych inicjatywach, w które chce się teraz zaangażować.
Zarząd Instytutu – Mateusz Benedyk, Stanisław Kwiatkowski, Marcin Serafin
Serdecznie pozdrowienia dla Pawła. Szkoda utracić tak zacnego i aktywnego towarzysza, a nawet przewodnika. Oby nie palił mostów.
Odpowiedz