Powrót
Historia polityki

Reed: Przemówienie wygłoszone podczas uroczystości wręczenia Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej

0
Lawrence Reed
Przeczytanie zajmie 3 min
Reed_Przemowienie
Pobierz w wersji
PDF EPUB MOBI

Źródło: fee.org 

Tłumaczenie: Jakub Juszczak 

Panie Prezydencie, Dostojni Goście i Narodzie Polski: Głęboko doceniam Państwa hojność i troskliwość w obdarowaniu mnie tą nagrodą, a w zamian składam wyrazy najgłębszej wdzięczności. Bardzo Wam dziękuję! 

Dzielę ten zaszczyt z milionami odważnych Polek i Polaków, których odwagę podziwiam i którzy zainspirowali mnie podczas mojej pierwszej wizyty w tym wspaniałym kraju 37 lat temu. Historia późnych lat 80. pokazuje niezbicie, że polska odwaga odegrała ważną, niezbędną rolę w wyzwoleniu Europy Wschodniej. Widziałem to na własne oczy podczas mojego pobytu tutaj w listopadzie 1986 roku. Liczny podziemny ruch oporu przeciwko komunistycznym rządom doprowadził bezpośrednio do historycznych wolnych wyborów w czerwcu 1989 r., pierwszego wielkiego pęknięcia w gmachu tego, co prezydent Reagan trafnie nazwał „Imperium Zła". 

To, co zobaczyłem w 1986 roku, nie było niczym nowym dla Polski. Historia waszego kraju to nieprzerwane pasmo aktów odwagi. Przez dziesięciolecia znosiliście i opieraliście się narzuconemu z zagranicy socjalizmowi. Wcześniej sprawiliście, że naziści słono zapłacili za każdy centymetr Polski. Wcześniej powstrzymaliście dążenia Lenina do podporządkowania sobie Europy. A przez 123 lata, kiedy nie było Polski, Polacy pokazali światu, jak represjonowani i okupowani ludzie przeciwstawiają się tyranom, aż do wywalczenia wolności i niepodległości. 

W 1986 roku spotkałem wielu polskich bohaterów. Podczas gdy defetyści zimnej wojny w innych częściach świata szukali porozumienia z Sowietami, argumentując, że Polacy powinni po prostu zaakceptować swoje zniewolenie, Polacy wykrzyczeli światu stanowcze NIE! Kiedy papież Jan Paweł II powrócił do swojego ukochanego kraju i wezwał: „Nie lękajcie się, dokładnie wiedzieliście, co miał na myśli. Był z Was dumny. Sprawiliście, że każda kochająca wolność dusza na tej planecie również była z was dumna. Nic dziwnego, że poprzedni laureat tej nagrody, prezydent Ronald Reagan, również darzył Polaków najwyższym szacunkiem. 

Kocham ten piękny kraj prawie tak bardzo, jak swój własny. Kocham odwagę, którą znalazłem w sercach tak wielu ludzi w 1986 roku i podczas wielu kolejnych wizyt. Kocham przykłady pozostawione nam przez odważnych Polaków w historii, w tym wielu, o których pisałem: Witold Pilecki, ks. Jerzy Popiełuszko, Stanisław Lem, Maria Skłodowska, Jan Karski, Jan Nowak-Jeziorański i inni. Uwielbiam historyczny zryw pomocy, jakiej wasz naród udzielił swoim ukraińskim sąsiadom, gdy walczą o odparcie brutalnej inwazji złego reżimu. 

To nagroda, którą będę z dumą prezentował tak długo, jak będę żył. Wykorzystam ją, aby opowiedzieć historię odważnych ludzi tego narodu. Z głębi serca, której żadne słowa nie są w stanie odpowiednio oddać, dziękuję za ten wyjątkowy zaszczyt. Niech Bóg błogosławi Polskę! 

Źródło zdjęcia: prezydent.pl/Kancelaria Prezydenta RP, autor: Marek Borawski, pozyskano 8.02.24

Kategorie
Historia polityki Teksty Tłumaczenia


Nasza działalność jest możliwa dzięki wsparciu naszych Darczyńców, zostań jednym z nich.

Zobacz wszystkie możliwości wsparcia

Wesprzyj nas, to dzięki naszym Darczyńcom wciąż się rozwijamy

Czytaj również

Reed_Setna-rocznica-Bitwy-Warszawskiej.png

Historia polityki

Reed: Setna rocznica Bitwy Warszawskiej

„Wszyscy wolni ludzie powinni być wdzięczni Polakom za to zwycięstwo”.

nowy-ład.jpg

Historia gospodarcza

Reed: Stare błędy Nowego Ładu

Lawrence Reed ostrzega Polaków przed „Nowym Ładem” PIS-u.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.