Powrót
Aktualności

Relacja z IV Zjazdu Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii – Kraków, 2016 r.

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 3 min
Zjazd-KASE-debata.jpg

zjazd

W sobotę 3 września 2016 r. w Krakowie odbył się IV Zjazd Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii, którego główną częścią była konferencja naukowa na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Dopisała frekwencja, przyjechało około 150 osób. Biorąc pod uwagę, że na pierwszym zjeździe austriackim było ok. 40 osób, pokazuje to, jak szybko rozwija się w Polsce ruch wolnościowy i rozpowszechnia zainteresowanie austriacką szkołą ekonomii, dając nam poczucie, że to, co robimy wraz z innymi organizacjami, ma sens.

Organizatorzy podzielili wystąpienia na cztery segmenty tematyczne: techniczny – na temat spraw związanych z KASE, teoretyczny — poświęcony teorii ekonomii w kontekście zmiany społecznej, gospodarczy — dotyczący aktualnych spraw związanych z gospodarką oraz ostatni — o praktycznych korzyściach płynących z działalności w klubach KASE i uczenia podstaw ekonomii.

Swoją prelekcją Zjazd rozpoczął Przemysław Rapka, nowy koordynator krajowy Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii, który przedstawił, w  jakim kierunku podążać będzie projekt KASE, korzystając z systemu szkoleniowo-motywacyjnego wdrażanego przez Instytut Misesa. Po wystąpieniu uczestnicy wzięli udział w dyskusji na temat funkcjonowania i rozwoju projektu.

Następnie wystąpił Jakub Bożydar Wiśniewski z wykładem „Szkoła austriacka a intelektualna struktura produkcji”, dotykając kwestii, w jaki sposób KASE przyczyna się do zmiany społecznej poprzez intelektualne kształtowanie grupy promotorów wolnego rynku.

W prelekcji pt. „Wiedza społeczna — produkcja, dystrybucja, przemiana” dr Mateusz Machaj, fundator Instytutu Misesa, poruszył kwestię zmian w naukowym rozumieniu fenomenów społecznych, odnosząc się zwłaszcza w do dziejowych zmagań dwóch porządków społecznych autorytaryzmu i porządku spontanicznego.

Bardzo podobał się poobiedni panel dyskusyjny „Czy Unia Europejska jest drogą do wolności Polski/Wielkiej Brytanii/Europy?”, w którym wzięli udział: Przemysław Hankus (Stowarzyszenie Libertariańskie), Mateusz Benedyk (Instytut Misesa), Marek Tatała (Forum Obywatelskiego Rozwoju), a całość moderował Karol Zdybel.

W następnej prelekcji Stanisław Kwiatkowski skupił się na umiejętnościach, które można nabyć, uczestnicząc w projekcie KASE, oraz jak te umiejętności mogą pomóc w pracy zawodowej.

Jako ostatni zabrał głos ks. dr Jacek Gniadek SVD, teolog, ekonomista i misjonarz, który ostatnio zaangażował się we wspólny projekt Instytutu Misesa i Stowarzyszenia KoLiber Lekcje Ekonomii dla Młodzieży (LEM). Jego wystąpienie na temat znaczenia edukacji ekonomicznej prowadzonej już od wieku szkolnego i w jaki sposób może ona motywować młodzież do zmiany myślenia na bardziej samodzielny i przedsiębiorczy, zrobiła na słuchaczach duże wrażenie.

Po części oficjalnej przyszła kolei na integrację i networking. O godzinie 20:00 spotkaliśmy się ponownie w restauracji na barce na Wiśle, mając możliwość podziwiania nocnej panoramy Zamku na Wawelu.

Wydarzenie zaliczamy do bardzo udanych. Dziękujemy prelegentom, gościom honorowym, osobom zaangażowanym w organizację i wszystkim uczestnikom. Cieszymy  się, że idee, które staramy się promować, mają tak wielu zwolenników w całym kraju i zapraszamy ponownie w przyszłym roku – oby w jeszcze liczniejszym gronie!

 

Paweł Kot

Koordynator KASE Kraków

Koordynator programowy LEM

Red. nacz. mises.pl

 

zjazd

Kategorie
Aktualności Relacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.