Powrót
Relacje

Relacja z V Zjazdu austriackiego - Kraków, 2017

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
V-Zjazd-austriacki-2017.jpg

30 września 2017 r. odbył się V Zjazd austriacki, którego główną częścią była konferencja naukowa „Przedsiębiorczość — koło zamachowe rozwoju gospodarczego” na Uniwersytecie Ekonomicznym.

W wydarzeniu wzięło udział około 160 uczestników, w tym goście honorowi — głównie pracownicy naukowi krakowskich uczelni.

Konferencję rozpoczęliśmy wykładem Łukasza Jasińskiego z Instytutu Misesa i UMC-u „System ochrony zdrowia jako element gospodarki rynkowej, czyli jak przedsiębiorcy dbaliby o nasze zdrowie na nieskrępowanym rynku?”.

Jako drugi wystąpił fundator Instytutu Misesa dr Mateusz Machaj z prelekcją pt. „Przedsiębiorcy w regulowanej gospodarce rynkowej”, w swoim wykładzie zawierając wiele odniesień do najnowszej historii gospodarczej.

Następnie mieliśmy okazję posłuchać debaty „Dlaczego ekonomiści nie radzą sobie z przedsiębiorczością?”, podczas której wypowiadali się ekonomiści związani z Instytutem Misesa: Stanisław Kwiatkowski, dr Mateusz Machaj, dr. Jakub Bożydar Wiśniewski, a dyskusję moderował Mateusz Benedyk.

Przed obiadem krótką ale dynamiczną prelekcję pt, „Przedsiębiorczość - nowy optymizm” zaprezentował jeszcze Mikołaj Pisarski.

Po przerwie czekał na nas drugi panel dyskusyjny — tym razem tematyka miała mniej ekonomiczny charakter — „Demokracja czy ochlokracja. Czy władza demokratyczna może się ograniczać?”, w którym wzięli udział byli koordynatorzy Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii Olgierd Sroczyński, Karol Zdybel, Norbert Slenzok, a dyskusję poprowadził dr Krzysztof Turowski.

Ciekawymi a wręcz zabawnymi anegdotami z trudnego życia polskiego przedsiębiorcy uraczył nas dr Sławomir Mentzen podczas prelekcji o znaczącym tytule: „Praktyczne konsekwencje niepraktycznych regulacji”.

Wieczorową porą konferencję zakończył prof. Witold Kwaśnicki wykładem „Przedsiębiorca opoką dobrobytu”, w bardzo ciekawy sposób omawiając znaczenie przedsiębiorczości dla rozwoju cywilizacyjnego.

Po części oficjalnej przyszła kolei na integrację i networking. Po godzinie 20:00 — podobnie jak w zeszłym roku — spotkaliśmy się w restauracji na barce na Wiśle, mając możliwość podziwiania nocnej panoramy Zamku na Wawelu.

Dziękujemy prelegentom, gościom honorowym, osobom zaangażowanym w organizację i wszystkim uczestnikom. To drugie już z kolei tak udane wydarzenie odczytujemy jako sygnał dużego zainteresowania treściami, które staramy się promować.  Zapraszamy na Zjazd w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że odbędzie się on w jeszcze ciekawszej formule.

Nagrania z konferencji:

https://www.youtube.com/watch?v=lpAnR3TbJjA&list=PLKnOv-7YSRDOKw5sPrE0m3eSUEmwuAHbJ

Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

384401808_1045264130244290_8797561116037369329_n

Relacje

Relacja z konferencji "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem"

Dzięki zespołowi związanemu z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w dniach 28-29 września odbyła się w Toruniu konferencja "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem".

Białystok_konferencja_2023_1

Relacje

26 i 27 czerwca odbyła się w Białymstoku VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Tym razem temat konferencji brzmiał: „Czego nauczył nas kryzys?”

Witold-Kwasnicki_black

Relacje

Profesor Witold Kwaśnicki – wspomnienie

Hołd pamięci prof. Kwaśnickiemu oddają jego studenci.

MISES_GRUPOWE-12-1

Relacje

Za nami X edycja Szkoły Ekonomicznej

Wzięło w niej udział prawie 40 uczestników.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.