Powrót
Relacje

Relacja z Austrian Economics Meeting Europe

0
Przeczytanie zajmie 2 min
publika

To, że maj jest miesiącem konferencji, wie chyba każdy akademik. Nie inaczej jest w środowisku austriackim, w którego kalendarzu na trwale już chyba zagościła „wędrowna” konferencja Austrian Economics Meeting Europe. W tym roku odwiedziła ona 13 i 14 maja Angers, jedno z ważniejszych miast na austriackiej mapie centrów intelektualnych.

Ozdobą konferencji były wykłady profesorów Petera Kleina z Baylor University w USA (znanego m.in. z książki Organizowanie działania przedsiębiorczego) o znaczeniu i roli hierarchii w firmach, Renauda Filleule’a (autora m.in. prac o modelach makroekonomicznych szkoły austriackiej) z Uniwersytetu w Lille o słabościach tzw. ekonomii ekologicznej, oraz Franka Van Duna (jednego z pionierów i głównych
proponentów etyki argumentacji, obok Hansa-Hermanna Hoppego) z Uniwersytetu w Gandawie o statusie wolności w systemie apriorycznej etyki.

Konferencja była zarazem okazją dla młodszego pokolenia badaczy, by mogli oni podzielić się planami oraz wynikami swoich badań. Może trochę na przekór tematowi „Socialism and Liberty”, duża część wystąpień pokazywała różnorodność zagadnień, którymi zajmują się młodzi badacze w tradycji szkoły austriackiej: poza kwestiami teoretycznymi pojawiły się tematy m.in. kolonializmu, sztucznej inteligencji, produkcji energii, czy bieżącej polityki gospodarczej. Nie zabrakło również długich dyskusji po prezentacjach, często mających swoje kontynuacje nawet w późnych godzinach nocnych.

Ta odsłona konferencji była również pełna akcentów polskich. Wręcz jak skomentował jeden ze spóźnionych uczestników konferencji „I see a Polish army here”. I rzeczywiście, w Angers stawiła się przede wszystkim doborowa grupa filozofów z Torunia (dr hab. Łukasz Dominiak, Dawid Megger, Igor Wysocki), Poznania (dr Stanisław Wójtowicz), oraz Zielonej Góry (dr Norbert Slenzok), prowadzących badania nad fundamentami libertarianizmu i szkoły austriackiej. Dawid Megger i Wojciech Piętak podjęli się poszerzenia ujęcia klasycznego argumentu kalkulacyjnego Misesa i Hayeka. Nie zabrakło również ściśle ekonomicznych rozważań nad mierzalnymi konsekwencjami długotrwałej luźnej polityki monetarnej na świecie Joanny Turowskiej oraz bardziej interdyscyplinarnych prezentacji Krisa Kalety o cyberlibertarianizmie oraz Agnieszki Płonki o negacji prawdy obiektywnej w totalitarnej propagandzie i w postmodernizmie.

Podsumowując, organizatorom konferencji udała się rzecz niełatwa: połączyli aspekt społeczny (możliwość spotkania badaczy z różnych krajów w przesympatycznej atmosferze) z naukowym (zapoznania się z tym, co badają współcześni austriacy oraz zebrania życzliwych i konstruktywnych komentarzy dot. własnej pracy). Była to też okazja do policzenia się – i wniosek może być tylko jeden: ze szkołą austriacką jest dobrze, a w przyszłości może być jeszcze lepiej. 

Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

Mises-Zjazd-Austriacki-2022-20.jpg

Aktualności

IX Zjazd Austriacki – „Państwo niebezpiecznie przedsiębiorcze” – za nami!

W tym roku spotkaliśmy się we Wrocławiu.

10.png

Aktualności

Alfred Marshall w piętnaście minut

Piętnaście minut dla Marshalla – ojca współczesnego nauczania ekonomii

Ekonomiści-w-kwadrans-3.png

Relacje

John Stuart Mill w kwadrans

Jaki wkład wniósł do teorii ekonomii John Stuart Mill? Odpowiedź w najnowszym „kwadransie z ekonomistami"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.