Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Relacja z VII Zjazdu Austriackiego i Weekendu Kapitalizmu 2019

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 3 min
zjazd19-1.jpg

zjazdu

VII Zjazd Austriacki i Weekend Kapitalizmu już za nami! Tegoroczna konferencja to ponad 200 uczestników i kilkunastu prelegentów z Polski i zagranicy na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

Zjazd Austriacki to największa w Polsce cykliczna konferencja poświęcona austriackiej szkole ekonomii. Weekend Kapitalizmu to organizowane od kilku lat wydarzenie manifestujące sympatię wobec kapitalizmu. W tym roku połączyliśmy siły i zorganizowaliśmy największą w Polsce konferencję zwolenników wolnego rynku.

W pierwszym dniu konferencji, poświęconym austriackiej szkole ekonomii, skupiliśmy się na najważniejszym dziele tego nurtu, „Ludzkim działaniu” autorstwa Ludwiga von Misesa. Nie mogło być inaczej – w 2019 roku przypada 70. rocznica jego wydania! Konferencję otworzył wykład dra Jakuba Bożydara Wiśniewskiego opisujący wpływ opus magnum Ludwiga von Misesa na rozwój zarówno szkoły austriackiej, jak i całej myśli ekonomicznej. W bardziej osobistych wystąpieniach na pytanie „Jak Ludzkie działanie zmieniło moje życie?” starali się odpowiedzieć: dr Jacek Gniadek SVD, kapłan katolicki, misjonarz i doktor teologii moralnej, Jan Maria Fijor, przedsiębiorca, wydawca i publicysta, Mateusz Benedyk, ekonomista i historyk, dyrektor generalny w Instytucie Misesa, Joanna Kruk, stypendystka amerykańskiego Mises Institute. Zjazd Austriacki zaszczycili również goście z zagranicy: dr Yaron Brook w wykładzie „In defence of financial markets” przedstawił znaczenie rynków kapitałowych, a dr Karl Friedrich Israel z Uniwersytetu w Lipsku w wykładzie „Misesian business cycle theory” mówił o znaczeniu misesowskiego ujęcia cyklu koniunkturalnego.

W ramach debaty „Kość (nie)zgody” prof. Robert Gwiazdowski starł się z Mateuszem Benedykiem. Dyskutanci rozmawiali o teorii wartości, propozycjach reformy systemu podatkowego i perspektywach reformy systemu emerytalnego. Rozmowę moderował Jacek Spendel z Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości. Druga debata zestawiła austriackie spojrzenie na politykę monetarną ze zdobywająca popularność nowoczesną teorią monetarną (ang. Modern Monetary Theory - MMT). Dr Michał Gamrot poprowadził rozmowę dra Arkadiusza Sieronia, członka zarządu IM i autora docenianej książki „Efekt Cantilliona”, z sympatyzującym z MMT drem Pawłem Umińskim.

W czasie przerwy obiadowej chętni mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Tomasza Agenckiego, Marka Tatałę, Mateusza Błaszczyka oraz Mikołaja Pisarskiego, prezesa naszego Instytutu. W programie Zjazdu znalazł się też czas na integrację – pierwszy dzień zakończyliśmy afterparty w Świetlicy Wolności.

Niedziela miała już mniej akademicki charakter. Marek Zemsta z radia Kontestacja opowiedział o akcji „Oddaję 500+”, której jest organizatorem. Dr Cezary Błaszczyk przekonywał, że lewica też może być wolnorynkowa. Poznaliśmy odpowiednik Banksy’ego w wersji libertariańskiej – Freemarket Simpson to artysta, który stara się dotrzeć za pomocą sztuki z wartościami bliskimi naszej konferencji do osób nie zainteresowanych polityką oraz ekonomią. Na przykładzie Mai Chroboczek, która opowiadała o branży escaperoomów, zobaczyliśmy jak ingerencje organów państwa mogą niszczyć przedsiębiorczość. Wykład „Green Capitalism: How property rights protect the environment” profesora Hannesa Hólmsteinna Gissurarsona pokazał jak kapitalizm i wolny rynek, wbrew często spotykanym opiniom, przyczynia się do ochrony środowiska. Z kolei Petter Strupp przedstawił zastosowanie austriackiej szkoły ekonomii w prowadzeniu firmy. W takim miejscu jak GPW nie mogło też zabraknąć tematów związanych z inwestowaniem. Tu głos zabrali sami praktycy, między innymi Rafał Zaorski z Trading Jam Session, który mówił o roli spekulacji w kapitalizmie i gospodarce wolnorynkowej.

Na koniec Weekendu Kapitalizmu i Zjazdu Austriackiego poznaliśmy laureatów nagrody Atlasa. Nagrodę Atlasa Biznesu otrzymał Arkadiusz Regiec, CEO Beesfund. Miło nam poinformować, że tegorocznym laureatem Atlasa Idei został dr hab. Mateusz Machaj, fundator Instytutu Misesa. Pod nieobecność nagrodzonego statuetkę odebrał Marcin Zieliński, szef wydawnictwa IM.

Do zobaczenia za rok!

Hubert Wejman, Instytut Misesa

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.