Powrót
Relacje

Relacja z wykładów Bryana Caplana w Polsce

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
355512014_637700421727376_640840761398956585

W ostatnich dniach z wizytą do Polski przybył profesor Bryan Caplan. Aż w trzech miastach (Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie) wygłosił on wykład zatytułowany „The Case Against Education”. Przybliżał w nim wnioski, do których doszedł w swojej książce o tym samym tytule (po polsku wydanej jako Edukacja pod lupą). Autor szczegółowo odpowiedział również na wszystkie pytania zadane przez słuchaczy.

O czym według profesora Caplana należy szczególnie pamiętać w kontekście edukacji?

  • Po pierwsze, teoria kapitału ludzkiego – w opinii profesora Caplana w praktyce wyjaśnia tylko ok. 20 procent rzeczywistego kształcenia. Natomiast znacznie lepiej resztę – czyli 80 procent wyjaśnia teoria sygnalizowania. Wyjaśnia między innymi, dlaczego studenci cieszą się, gdy nie ma wykładu albo zajęcia są odwołane, pomimo że za zajęcia już zapłacili.
  • Po drugie, w wyniku inflacji tytułów zawodowych przeciętne oczekiwane kompetencje spadły o ok. 1 stopień zawodowy (oczekujemy od licencjata wiedzy i umiejętności na poziomie osoby kończącej kiedyś szkołę średnią itp.).
  • Po trzecie, wzrost inteligencji wynikający z pobierania edukacji w dużej mierze nie jest sprawdzalny, dlatego że testy sprawdzające inteligencje mają budowę bardzo podobną do testów używanych w szkole i odwrotnie, tak więc szkoła przygotowuje pod konkretny rodzaj odpowiedzi. Efekt podwyższenia IQ jest „tymczasowy” — zanika po pewnym czasie, jeżeli się go nie ćwiczy, największy zaś wpływ na IQ zdaje się mieć genetyka.
  • Po czwarte, nie jest rozwiązaniem zwiększanie dofinansowania edukacji — wręcz przeciwnie, zmniejszenie dofinansowania spowodowałoby potencjalnie skupienie się na nauce najważniejszych przedmiotów (koniec obowiązkowej w USA nauki tańca).
  • Kolejna rzecz - humanistyczny argument na rzecz szerokiego kształcenia, choć piękny i profesor prywatne też go popiera, nie jest potwierdzalny empirycznie i nie powoduje w praktyce poprawy umiejętności, a przeciętny obywatel USA nie przeszedłby testu wiedzy na obywatelstwo USA. Przeciętny Amerykanin prawdopodobnie nie wie też, jaka partia kontroluje Izbę Reprezentantów, a jaka Senat (!).
  • I jeszcze jedno, według Caplana trzeba też rozważyć powrót do kształcenia zawodowego (technika czy szkoły branżowe)
Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

WIRTH (2)

Relacje

Relacja w Wirth Seminar 2024

Konferencja odbyła się w dniach 9-11 czerwca w Krakowie

20231202_154511

Relacje

Za nami Zjazd Austriacki 2023 - relacja

Nie zabrakło na nim niezwykłych gości i angażujących tematów

384401808_1045264130244290_8797561116037369329_n

Relacje

Relacja z konferencji "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem"

Dzięki zespołowi związanemu z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w dniach 28-29 września odbyła się w Toruniu konferencja "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem".

Czyżniewski_Turowski_Relacja z wizyty L.W. Reeda w Gdańsku

Relacje

Relacja z wizyty Lawrence’a W. Reeda w Gdańsku

Profesor Reed, który był w Polsce w dniach 22–26 kwietnia, odwiedził — jak sam przyznał, po raz pierwszy w życiu — nadmorski Gdańsk.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.