Powrót
Relacje

Relacja z wykładów Bryana Caplana w Polsce

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
355512014_637700421727376_640840761398956585

W ostatnich dniach z wizytą do Polski przybył profesor Bryan Caplan. Aż w trzech miastach (Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie) wygłosił on wykład zatytułowany „The Case Against Education”. Przybliżał w nim wnioski, do których doszedł w swojej książce o tym samym tytule (po polsku wydanej jako Edukacja pod lupą). Autor szczegółowo odpowiedział również na wszystkie pytania zadane przez słuchaczy.

O czym według profesora Caplana należy szczególnie pamiętać w kontekście edukacji?

  • Po pierwsze, teoria kapitału ludzkiego – w opinii profesora Caplana w praktyce wyjaśnia tylko ok. 20 procent rzeczywistego kształcenia. Natomiast znacznie lepiej resztę – czyli 80 procent wyjaśnia teoria sygnalizowania. Wyjaśnia między innymi, dlaczego studenci cieszą się, gdy nie ma wykładu albo zajęcia są odwołane, pomimo że za zajęcia już zapłacili.
  • Po drugie, w wyniku inflacji tytułów zawodowych przeciętne oczekiwane kompetencje spadły o ok. 1 stopień zawodowy (oczekujemy od licencjata wiedzy i umiejętności na poziomie osoby kończącej kiedyś szkołę średnią itp.).
  • Po trzecie, wzrost inteligencji wynikający z pobierania edukacji w dużej mierze nie jest sprawdzalny, dlatego że testy sprawdzające inteligencje mają budowę bardzo podobną do testów używanych w szkole i odwrotnie, tak więc szkoła przygotowuje pod konkretny rodzaj odpowiedzi. Efekt podwyższenia IQ jest „tymczasowy” — zanika po pewnym czasie, jeżeli się go nie ćwiczy, największy zaś wpływ na IQ zdaje się mieć genetyka.
  • Po czwarte, nie jest rozwiązaniem zwiększanie dofinansowania edukacji — wręcz przeciwnie, zmniejszenie dofinansowania spowodowałoby potencjalnie skupienie się na nauce najważniejszych przedmiotów (koniec obowiązkowej w USA nauki tańca).
  • Kolejna rzecz - humanistyczny argument na rzecz szerokiego kształcenia, choć piękny i profesor prywatne też go popiera, nie jest potwierdzalny empirycznie i nie powoduje w praktyce poprawy umiejętności, a przeciętny obywatel USA nie przeszedłby testu wiedzy na obywatelstwo USA. Przeciętny Amerykanin prawdopodobnie nie wie też, jaka partia kontroluje Izbę Reprezentantów, a jaka Senat (!).
  • I jeszcze jedno, według Caplana trzeba też rozważyć powrót do kształcenia zawodowego (technika czy szkoły branżowe)
Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

Witold-Kwasnicki_black

Relacje

Profesor Witold Kwaśnicki – wspomnienie

Hołd pamięci prof. Kwaśnickiemu oddają jego studenci.

Białystok_konferencja_2023_1

Relacje

26 i 27 czerwca odbyła się w Białymstoku VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Tym razem temat konferencji brzmiał: „Czego nauczył nas kryzys?”

publika

Relacje

Relacja z Austrian Economics Meeting Europe

13 i 14 maja w Angers odbyła się kolejna konferencja Austrian Economics Meeting Europe. Nie zabrakło na niej reprezentacji z Polski

10.png

Sławni ekonomiści w piętnaście minut

Alfred Marshall w piętnaście minut

Piętnaście minut dla Marshalla – ojca współczesnego nauczania ekonomii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.