Powrót
Aktualności

Seminarium zaaawansowane Instytutu Misesa za nami!

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
20241116_100536

Jednym z najważniejszych aspektów działania polskiego Instytutu Misesa jest nie tylko popularyzacja wiedzy ekonomicznej z zakresu Szkoły Austriackiej oraz klasycznie rozumiana praca naukowa realizowana przez badaczy z nim związanych, lecz również wspieranie rozwoju intelektualnego młodszych zwolenników tego paradygmatu. Tradycyjnie, władze instytutu, oprócz koordynacji klubów KASE, organizują tzw. seminaria zaawansowane realizowane na wzór tych, które prowadził sam Ludwig Von Mises.

Tym razem, w sobotę, 16 listopada, kilkanaście osób gościło w progach Uniwersytetu Wrocławskiego po to, aby gruntownie przedyskutować szereg wyselekcjonowanych artykułów o charakterze naukowym. Przez ponad osiem godzin uczestnicy seminarium intensywnie dyskutowali nad takimi tekstami jak What Should Economists Do? Jamesa M. Buchanana, czy artykułem autorstwa tegorocznych noblistów z ekonomii, Acemoglu, Johnsona oraz Robinsona pt. Reversal of Fortune: Geography and Institutions in the Making of the Modern World Income Distribution. Ponadto, intensywnie przeanalizowano przebieg słynnej debaty, którą na początku lat 30 XX wieku stoczyli Pietro Sraffa wraz z F.A. Hayekiem, skupiającej się na zagadnieniach teorii kapitału. Oprócz tego, dyskusji poddano wersję roboczą tekstu członka redakcji mises.pl Mateusza Czyżniewskiego pt. Observation and measurement in economics: Morgenstern, the Austrians, and the technical sciences, dotyczącego aspektów metodologicznych. Jak podkreślają członkowie Instytutu Misesa, ważnym jest, aby podczas seminariów dyskutowano nie tylko teksty opublikowanych już artykułów naukowych, ale również poddawano krytyce aktualnie opracowywane prace autorstwa Polskich austriaków, tak aby ich poziom merytoryczny był jak najwyższy. Tuż po zakończeniu dyskusji, uczestnicy seminarium w pełnym gronie udali się na tradycyjną integrację.

Podsumowując, tegoroczne seminarium było niezwykle udanym wydarzeniem. Należy tak uznać nie tylko z uwagi na wysoką frekwencję oraz dojrzały poziom dyskusji, ale również dlatego, że uczestnicy zjeżdżający do Wrocławia z całej Polski byli gotowi wziąć udział w tym całodniowym spotkaniu, biorąc na siebie lekturę niejednokrotnie zaawansowanych merytorycznie tekstów. Zgodnie z zapowiedzią dr Łukasza Jasińskiego oraz dr Mateusza Benedyka, tego typu spotkania mają wrócić na stałe do kalendarza Instytytu Misesa, a ich cykliczna organizacja ma być ponowną okazją do dyskusji nad trudnymi tematami z dziedziny ekonomii. Co oczywiste, cały zespół Instytutu Misesa zaprasza Państwa do wzięcia udziału w tegorocznym Zjeździe Austriackim, który odbędzie się siódmego grudnia w Toruniu! Serdecznie zapraszamy!

20241116_100516.jpg20241116_100536.jpg
20241116_111924.jpg20241116_111911.jpg20241116_111951 (1).jpg
Kategorie
Aktualności KASE

Czytaj również

DSC00322.jpg

Relacje

Relacja z seminarium zaawansowanego w Krakowie

29 września 2017 r. – dzień przed tegorocznym Zjazdem Austriackim – odbyło się w Krakowie zaawansowane seminarium z teorii ekonomii. Do tej pory podobne seminaria odbywały się jedynie podczas Szkoły Ekonomicznej w Karpaczu. Tym razem po raz pierwszy seminarium odbyło się jako osobne wydarzenie. Celem seminariów jest pogłębienie wiedzy osób, które znają już podstawy ekonomii. Poprzez swobodną dyskusję nad naukowymi tekstami ekonomicznymi uczestnicy mają okazję konfrontować swoją wiedzę nad wybranymi problemami ekonomicznymi z poglądami zawartymi w czytanym tekście i ze stanowiskiem współdyskutantów.

Aktualności

Call for Papers na Letnie Seminarium Ekonomiczne

Przypominamy, że do końca maja można nadsyłać swoje propozycje wystąpień na Letnim Seminarium Ekonomicznym. Potencjalne wykłady powinny się opierać na skrupulatnie przygotowanych opracowaniach naukowych (długość wystąpienia zapewne nie przekroczy 20 minut, choć to jest sprawą do indywidualnego ustalenia). Autorskie artykuły, na których będą się opierały wystąpienia (wraz z profesjonalną literaturą), powinny zostać przesłane na adres lse@mises.pl. Dopuszczalne jest przesłanie bardzo rozbudowanego abstraktu (dokładne streszczenie przynajmniej na 1 000 słów wraz z literaturą).

Aktualności

Sprawozdanie z Letniego Seminarium Ekonomicznego 2011

W dniach 9-11 września 2011 roku odbyło się w Czeszowie Letnie Seminarium Ekonomiczne Instytutu Misesa. Przedstawiamy relację oraz galerie zdjęć z tego wydarzenia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.