Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Tłumaczenia

Shostak: Skąd się wziął kryzys finansowy Dubaju?

6
Frank Shostak
Przeczytanie zajmie 3 min
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Frank Shostak
Źródło: blog.mises.org
Tłumaczenie: Mateusz Benedyk
Wersja PDF

W zeszłą środę (25 listopada 2009r. – przyp. red.) Dubaj ogłosił, że zamierza zwrócić się do wierzycieli firm Dubai World i Nakheel (odpowiednio: konglomeratu stojącego za nagłym rozwojem Dubaju, który zbudował najwyższy budynek na świecie, oraz przedsiębiorstwa budującego wyspy w kształcie palmy) z prośbą o odroczenie spłaty długu na 6 miesięcy.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że banki, które pożyczyły pieniądze Dubai World, mogą ponieść znaczne straty. Powodem tego będzie niewywiązanie się przez wspomniane firmy z całości lub części zobowiązań, które wynoszą 59 mld $. Całkowity dług Dubaju to 80 mld $. Jeśli wierzyciele odrzucą propozycje odroczenia spłaty długu, rząd Dubaju może być zmuszony dokonać nagłej wyprzedaży swoich nieruchomości, rozsianych po całym świecie.

Analitycy z kolei sądzą, że inne emiraty tworzące ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie), np. Abu Dhabi, nie odczują silnie skutków kryzysu w Dubaju, jako że mają stały dostęp do funduszy z eksportu ropy naftowej i gazu.

Najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do wybuchu kryzysu była polityka banku centralnego ZEA. Roczny wzrost bilansu banku centralnego (tempo emisji pieniądza) w październiku 2006 roku wynosił 4%. W grudniu 2007 r. wskaźnik ten wzrósł do 177%. W skutek wpompowania pieniędzy do gospodarki roczna stopa wzrostu agregatu pieniężnego AMS wzrosła w ZEA z 6% w październiku 2006 r. do 62% w kwietniu 2008 r. Ten ogromny zastrzyk pieniędzy dał możliwość rozpoczęcia wielu inwestycji, które nie byłyby realizowane, gdyby pieniędzy nie wprowadzono na taką skalę. Inaczej mówiąc, tych przedsięwzięć nie dałoby się sfinansować bez pomocy polityki monetarnej.

Od stycznia 2008 r. tempo emitowania pieniędzy przez bank centralny zaczęło spadać. W styczniu br. roczna stopa wzrostu bilansu banku skurczyła się do minus 36,5%.  Spowodowało to spadek podaży pieniądza o 12,5% w lipcu (rok do roku). Osłabienie tempa emisji nowych pieniędzy spowodowało zagrożenia w realizacji projektów, które są rezultatem poprzedniego dodruku pieniędzy.

Sądzimy, że pozostałe emiraty prawdopodobnie nie unikną efektów ekspansywnej polityki banku centralnego. Także w innych emiratach luźna polityka pieniężna stała się bazą do realizacji nowych projektów i rozwoju już istniejących przedsięwzięć. Z powodu spadku tempa wprowadzania pieniędzy do obiegu te przedsięwzięcia są również zagrożone.

Wnioski

Możliwe niewywiązanie się ze zobowiązań przez dwa duże konglomeraty, wspierane przez rząd Dubaju, spowodowało obawy rynków finansowych przed kolejnym światowym zamieszaniem gospodarczym. Dubaj domaga się odroczenia na sześć miesięcy spłaty rat kredytów z części długu sięgającego 80 mld $. Sugerujemy, że kluczem do zrozumienia kryzysu w Dubaju jest polityka banku centralnego ZEA. Niespotykany wcześniej rozwój różnych przedsięwzięć w Dubaju był głównie wynikiem ogromnej ekspansji monetarnej. W ten sposób roczne tempo wzrostu bilansu banku centralnego w grudniu 2007 r. wyniosło 177% . Pęknięcie bańki było rezultatem znacznego spowolnienia tego procesu. Od stycznia 2008 r. tempo wprowadzania pieniędzy do obiegu zaczęło spadać. W styczniu br. roczna stopa wzrostu bilansu banku zmniejszyła się do minus 36,5%.

Dubaju

Kategorie
Bańki i kryzysy finansowe Finanse Pieniądz Polityka pieniężna Teksty Tłumaczenia

Czytaj również

Bylund_Zrozumiec_rewolucje_sztucznej_inteligencji

Innowacje

Bylund: Zrozumieć rewolucyjność sztucznej inteligencji

Choć czasami używamy czasowników takich jak „uczyć się” i „rozumieć” w odniesieniu do maszyn, są to tylko przenośnie, a nie dosłowne określenia.

Mawhorter_Marks_konflikt_klasowy_i_ideologiczny_fałsz

Filozofia polityki

Mawhorter: Marks, konflikt klasowy i ideologiczny fałsz

Idee Karola Marksa są, niestety, ciągle żywe...

Bermudez_Ocena stu pierwszych dni rządów Javiera Milei

Polityka współczesna

Bermudez: Ocena stu pierwszych dni rządów Javiera Milei

Czy Milei korzysta z wszelkich dostępnych narzędzi, aby zrealizować swój program gospodarczy?

Machaj_Czy „Reguła Taylora” mogła zapobiec bańce mieszkaniowej

Cykle koniunkturalne

Machaj, Woods: Czy „Reguła Taylora” mogła zapobiec bańce mieszkaniowej?

Czy tzw. reguła Taylora może być tak skutecznym narzędziem jak uważa jej autor?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 6
Lucid

Kolejne imperium budowane rękami niewolników.
http://www.brasschecktv.com/page/740.html

Odpowiedz

smootnyclown

strasznie nie podoba mi się to, że wrzucacie swoje linki do innych tekstów..
no, ale to taka moja opinia.

Odpowiedz

Pawel

W ten sposób staramy się zachęcić do dalszej lektury. Ma to tylko charakter propozycji, sygnału. Jest to wykorzystanie jednej z możliwości Internetu, wcale nie nachalne, bo zmienia się tylko kolor czcionki w danym miejscu.

Odpowiedz

smootnyclown

być może. Jednak jeśli w tekście sam autor wrzuca jakiś link, a zaraz potem wy wrzucacie swój, to to już jest cokolwiek dziwne...

Odpowiedz

DJ

A gdzie w tekście Franek Shostak wrzucił link? :) Wszystkie linki zostały wrzucone przez redakcję mises.pl - taka nowa polityka, żeby czytając o czymś można było uzupełnić sobie wiedzę/doczytać o niektórych kwestiach. Jak na wikipedii :-) Jeśli komuś się to nie podoba to trudno - jedyną różnicą jest niebieska czcionka w kilku miejscach w tekście.

Odpowiedz

P.P.

@ smootnyclown
Czepiasz się i tyle.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.