Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Sprawozdanie z European Students For Liberty Conference

1
Łukasz Jakacki
Przeczytanie zajmie 4 min

Autor: Łukasz Jakacki

W dniach 18-20 listopada w belgijskim mieście Leuven odbyła się pierwsza coroczna European Students For Liberty Conference (ESFLC; Europejska Konferencja Studentów Na Rzecz Wolności), w której, dzięki hojnemu wsparciu Instytutu Misesa, miałem wielką przyjemność uczestniczyć. Konferencja ta jest efektem ciężkiej pracy studenckich aktywistów z amerykańskiej organizacji Students For Liberty (SFL; Studenci Na Rzecz Wolności), chcących wspierać poprzez European Students For Liberty (ESFL; Europejscy Studenci Na Rzecz Wolności) oddolne organizowanie się pro-wolnościowego studenckiego aktywizmu także na Starym Kontynencie — jako że SFL uważa, że to właśnie studencki aktywizm jest tym, dzięki czemu będzie można osiągnąć w przyszłości więcej wolności. ESFLC jest pierwszym krokiem SFL w kierunku wspierania studenckiej pro-wolnościowej aktywności w Europie, krokiem który wydał już pierwsze owoce w postaci tworzenia się na europejskich uniwersytetach szeregu nowych organizacji studenckich działających na rzecz idei wolnego rynku. ESFL chce także współpracować z istniejącymi już organizacjami o podobnym profilu, stąd też nawiązywanie kontaktu m.in. z Klubami Austriackiej Szkoły Ekonomii i KoLibrem (vide: http://studentsforliberty.org/network/poland/).

W samej konferencji uczestniczyło ponad 220 studentów z 25 różnych krajów, wywodzących się z wielu odmiennych kultur. Wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu łączyło zaś umiłowanie wolności. Uczestnicy ESFLC mogli wysłuchać Jego Książęcą Wysokość Michaela von Liechtenstein, Larsa Seiera Christensena (współzałożyciela i prezesa Saxo Banku), profesora Pierre'a Garello (prezesa szwajcarskeigo instytutu IES Europe), czy doktora Toma G. Palmera (pisarza, oraz aktywisty działającego w ramach Atlas Network i Cato Institute). Wykłady na konferencji wygłosili również m.in. doktor Emmanuel Martin z Atlas Network (który dodatkowo uprzyjemnił jedną z konferencyjnych kolacji grą na gitarze i śpiewem), Radovan Durana (założyciel słowackiego think-tanku INESS), Pierre Bessard (prezes szwajcarskiego Liberales Institut), czy doktor Pasquale Annicchino z Włoch.

Ponadto, podczas ESFLC rozdanych zostało 500 płyt CD Ideas for a Free Society ufundowanych przez Panią Lindę Whetstone, książki think-tanku IEA London, książki fundacji Friedrich Naumann Foundation for Freedom, jak również szereg zasobów samej Students For Liberty. Ogłoszono także zwycięzców konkursu w którym do wygrania były książki autorstwa Jesusa Huerty de Soto, darowane przezeń na rzecz konkursu, o łącznej wartości 3 750 dolarów. Skoro już mowa o książkach – dr Tom G. Palmer dawał autografy na redagowanej przezeń książce The Morality of Capitalism (Moralność kapitalizmu), zaś Detlev Schlichter podpisywał swoją książkę o proroczym tytule Paper Money Collapse (Upadek papierowego pieniądza). Schlichter wie o czym pisze, nie tylko dlatego, że jest ekonomistą z austriackiej szkoły, ale też dlatego, że ma za sobą 19 lat kariery na rynkach finansowych — m.in. w J.P. Morgan (jako Kierownik ds. Portfela Inwestycyjnego i specjalista ds. instrumentów pochodnych) i w Merrill Lynch Investment Managers — podczas której nadzorował aktywa o łącznej wartości mierzonej w miliardach dolarów. European Students For Liberty rozdało również 2200 darmowych egzemplarzy The Morality of Capitalism uczestnikom konferencji, którzy rozdystrybuują je na swoich uniwersyteckich (czy innych) bibliotekach. The Morality of Capitalism jest także dostępne do ściągnięcia za darmo w formacie .pdf na stronie: http://studentsforliberty.org/college/the-morality-of-capitalism/.

Europejska Konferencja Studentów Na Rzecz Wolności (ESFLC) wiązała się jednak nie tylko z możliwością wysłuchania fascynujących wykładów szeregu osobistości oddanych idei wolności, i poszerzeniem wiedzy o ekonomii dzięki udostępnionym materiałom, ale też z okazją by wziąć udział w warsztatach organizowanych przez liderów z amerykańskiej Students For Liberty, dzięki którym można było podszkolić się w aktywizmie na uniwersytecie, byciu liderem, komunikowaniu i marketingu idei wolności, wykorzystywaniu narzędzi mediów społecznych, oraz zakładaniu pro-wolnościowych grup na uniwersytecie. Nagranie niemal całej ESFLC jest dostępne w Internecie na: http://www.ustream.tv/channel/european-students-for-liberty-conference/.

Konferencja ta unaoczniła olbrzymi potencjał w organizowaniu studenckich grup w całej Europie i propagowaniu alternatywnych, rynkowych rozwiązań dla problemów nękających obecnie Europę. Dla Europejskich Studentów Na Rzecz Wolności (ESFL) pierwsza ESFLC jest zaledwie początkiem tworzenia się silnego, europejskiego, studenckiego ruchu pro-wolnościowego. ESFL czuje się zobligowane by wspomagać każdego pro-wolnościowego europejskiego studenta w propagowaniu idei wolnego społeczeństwa, wolnego rynku, i wolności na uniwersytetach.

Sam miałem również przyjemność przeprowadzenia wywiadu z doktorem Tomem G. Palmerem, człowiekiem wielce oddanym propagowaniu wolnego rynku na całym świecie. Wywiad jest dostępny na stronie mises.pl.

 

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 1
arkazy

Brakuje moim zdaniem najważniejszego: o czym te wykłady były - i na jakim poziomie? :)

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.