Powrót
Aktualności

Tarcza antykryzysowa Instytutu Misesa

4
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 1 min
miniaturka.png
Pobierz w wersji
PDF

W Polsce nastąpił silny spadek produkcji wymuszony koniecznością zostania w domu i unikaniem dużych skupisk ludzi. Odpowiednia polityka gospodarcza powinna zachęcać do skupienia obecnych skromnych sił wytwórczych do produkcji najbardziej potrzebnych dóbr i usług. Nie powinna jednocześnie zwiększać obciążeń kurczącego się prywatnego sektora - obecnie ciężar utrzymania państwa spada na mniejszą niż wcześniej liczbę producentów. Każdy wzrost wydatków państwa, nowy dług publiczny, kreacja nowego pieniądza stanowią dodatkowe obciążenie dla osłabionego już sektora wytwórczego.

Należy skoncentrować się na zmniejszaniu obciążeń administracyjnych i fiskalnych, aby dostępne czynniki produkcji mogły przynieść jak największą liczbę potrzebnych całemu społeczeństwu produktów.

W takiej sytuacji najważniejsze zalecenia można streścić trzema hasłami: potrzebujemy deregulacji; zmniejszenia wydatków publicznych i podatków oraz konserwatywnej i ostrożnej polityki pieniężnej. Szczegółową, choć wciąż niezupełną, listę zaleceń przedstawiliśmy w tej prezentacji.

Opracowaliśmy także „mapę", która przedstawia założenia opisane przez nas w prezentacji. Ilustracja jest dostępna w tym miejscu.

Kategorie
Aktualności Koronawirus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 4
esu

Pomysł świetny, ale nie dla władzy. Sektor państwowy po prostu będzie zbierał od tych co produkują i poszerzał aparat, a reszta będzie jadła ochłapy z pańskiego stołu - jakieś marne zasiłki itp.. Zawsze tak było i póki ludzie nie wyjdą oddolnie z konkretnymi działaniami nakierowanymi na ciągłe i silne naciskanie rządu nie będzie inaczej. W Polsce dominuje bierność wynikająca z atomizacji skutecznie prowadzonej przez kolejne rządy, więc nie przewiduję żadnej redukcji biurokracji. Polacy są rozbici przez kliki podłączone do państwowych kroplówek. Przewiduje raczej wariant, w którym nieco zbliżymy się do Wenezueli. Władza pozwala sobie na tyle na ile my jej pozwalamy. Może wirus coś zmieni, ale wątpię, że na lepsze.

Odpowiedz

PI Grembowicz

Nie! To jest jedna wielka totalna socjalistyczna bzdura PRL bis neo komuna za pieniądze podatników! Zgroza! Podatki podatki podatki to jest klucz do sukcesu, w tym wypadku wysokie, do upadku firm, działalności, w końcu samego tzw.państwa! Acha, prywaciarze teraz pracują, firmy, dzielności, bo skąd przychód, dochód pensje i podatki?!, reszta kraju siedzi w domu i czeka na zmilowanie i oni dostaną pensję! A priori! Przynajmniej te 80%!Mimo wszystko i co by się nie działo, nawet gdy budżet będzie pusty! Zgroza tzw.komuny!

Odpowiedz

PI Grembowicz

Im mniej państwa, rządu, władzy, parlamentu!/sejmu, senatu, urzedasow/biurokracji, ustaw, uchwal, rozporzadzen, dyrektyw, tzn. Całego tego chorego nieudolnego Systemu tym lepiej!
Pozdrowienia!

Odpowiedz

Edukacja ekonomiczna w dobie kryzysu - PAFERE

[…] sytuację poważnie utrudniają działania „ratunkowe” podjęte przez rząd. Niestety, wbrew zdrowemu rozsądkowi rządzący nie zdecydowali się na złagodzenie obowiązków administracyjnych i fiskalnych […]

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.