Powrót
Aktualności

„Teoria socjalizmu i kapitalizmu” Hansa Hermanna Hoppego początkiem nowej serii wydawniczej Instytutu Misesa

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
hoppe_male.jpg

hoppe ksiazka

Libertarianizm przestaje być w Polsce obecny jedynie na kartach specjalistycznych opracowań z zakresu myśli politycznej – coraz więcej ludzi zaczyna interesować idea maksymalnej wolności jednostki – powstają koła myśli libertariańskiej, a nawet organizacje o znamionach politycznych, zogniskowane wokół tegoż nurtu. Jednakże na rodzimym rynku wydawniczym wciąż brakuje ważnych pozycji, po które zainteresowani mogliby sięgnąć celem pogłębienia i usystematyzowania swojej wiedzy.

Instytut Misesa postanowił więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom i zainaugurował nową serię wydawniczą – Bibliotekę Myśli Wolnościowej. Pierwszą pozycją z tego cyklu, którą można już nabyć w sklepie internetowym Instytutu Misesa, jest „Teoria socjalizmu i kapitalizmu” Hansa-Hermanna Hoppego.

Dlaczego to obowiązkowa pozycja dla wszystkich libertarian i ludzi związanych z ruchem wolnościowym? Marcin Zieliński, szef wydawnictwa Instytutu Misesa wyjaśnia:

To zwięzła, logiczna i druzgocąca krytyka wszelkich odmian socjalizmu. Autor, uczeń Rothbarda, analizuje, jak zmienia się struktura bodźców, kiedy pojawiają się różne rodzaje systemowej ingerencji w prawa własności. Ponadto buduje system etyczny w oparciu o aksjomat argumentacji i dowodzi, że jedynym możliwym do obrony na gruncie moralności systemem społeczno-gospodarczym jest kapitalizm, oraz pokazuje, jak mógłby funkcjonować czysto wolnorynkowy system społeczno-gospodarczy.

Bardzo pochlebnie na temat dzieła swojego ucznia wyrażał się również sam Murray Rothbard, co stanowi chyba najlepszą rekomendację do sięgnięcia po tę pozycję:

Dokonując błyskotliwego przełomu w filozofii politycznej w ogólności i libertarianizmie w szczególności, Hans Hoppe rozwiązał słynną dychotomię między sądami typu „jest” i sądami typu „powinno się” – między faktami i wartościami – która dręczyła filozofów od czasów scholastyków i sprawiła, że współcześni libertarianie znaleźli się w przykrym impasie. Co więcej, Hoppe z powodzeniem przedstawił radykalne argumenty za prawami anarchokapitalistycznymi (lockowskimi) w sposób niemający precedensu. W porównaniu z nimi moje stanowisko prawnonaturalne wygląda mizernie. (…) Hoppe rozwiązał odwieczny problem przedstawienia uogólnionej etyki dla ludzkości.

Książkę można już zamówić w sklepie internetowym Instytutu Misesa. Wydanie w eleganckiej, twardej oprawie można zakupić już za 53,10 zł, a wersję elektroniczną książki (w formatach EPUB, MOBI i PDF) za 20 zł. Natomiast już niebawem kolejne pozycje wydawnicze ujrzą światło dzienne – będą to: „Ekonomiczny punkt widzenia” – zbiór ponadczasowych felietonów Murraya Rothbarda oraz „Marksizm. Krytyka” – zbiór ważnych dzieł Böhm-Bawerka, Misesa i Rothbarda, krytykujących różne aspekty myśli marksistowskiej. Zachęcamy do śledzenia aktualności i objęcia wydania mecenatem. Listę projektów, które można wesprzeć, znajdziecie Państwo tutaj.

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

Posiedzenie Rady Programowej XI Kongresu Ekonomistów Polskich z reprezentacją Instytutu

Aktualności

Posiedzenie Rady Programowej XI Kongresu Ekonomistów Polskich z reprezentacją Instytutu Misesa!

Mikołaj Pisarski, członek Rady Nadzorczej Instytutu będzie pracować nad przygotowaniem XI Kongresu Ekonomistów Polskich jako członek Rady Programowej.

KASE_Online_22-05-24_Czyżniewski, Machaj_miniatura

Aktualności

KASE Gdańsk - 10 książek ASE, które warto przeczytać

A ty co uważasz za warte przeczytania?

KASE_Kraków_09-05-24_Juruś_miniatura

Aktualności

KASE Kraków: Wykład dr. hab. Dariusza Jurusia


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.