Powrót
Podatki

Wardle: Skromny budżet gminy? Wystaw więcej mandatów!

0
Ryan Wardle
Przeczytanie zajmie 4 min
Wardle_Skromny budżet gminy wystaw więcej mandatów
Pobierz w wersji
PDF EPUB MOBI

Źródło: mises.org

Tłumaczenie: Jakub Juszczak

Na pewnym podświadomym poziomie wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że mandaty drogowe są postrzegane przez władze samorządowe jako forma osiągania dochodu. Podobno intencją kierującą wystawianiem mandatów za wykroczenia drogowe jest zniechęcanie do zachowań uznawanych za niebezpieczne, takich jak przekraczanie dozwolonej prędkości lub niezapinanie pasów bezpieczeństwa (pomimo faktu, że to ostatnie nie stanowi zagrożenia dla nikogo poza kierowcą). Kara za tego typu wykroczenia jest prawie zawsze grzywną, w przeciwieństwie do jakiegokolwiek rodzaju kary niepieniężnej, co samo w sobie już powinno dawać do myślenia. Ale nawet jeśli potencjalny koszt pieniężny mandatów wystawianych za przekroczenie prędkości naprawdę lepiej zapobiega tym zdarzeniom niż inne możliwe do poniesienia kary, prawdą pozostaje to, że samorządy roszczą sobie prawo do skonfiskowanych w ten sposób pieniędzy i z tego powodu mają jeszcze jedną zachętę do wystawiania tych mandatów.

Powszechnie wiadomo, że istnieje szczególne prawdopodobieństwo otrzymania mandatu, jeśli zostanie się przyłapanym na przekroczeniu prędkości w małym mieście lub w jego okolicach, ponieważ miasta te nie dysponują takimi budżetami, jak większe miasta. A nie jest zaskakującym, że chciałyby mieć trochę cudzych. Intuicyjnie ma to sens. Jeśli małe miasto może gromadzić dochody od przejeżdżających osób, ma mniej powodów, by obciążać swój okręg wyborczy dodatkowymi podatkami, co sprawia, że perspektywy reelekcji lokalnych władz w przyszłych wyborach samorządowych są nieco wyższe.

Podatki to istotny problem. Warto zapoznać się z tym tekstem w ramach tego zagadnienia:

Tłumaczenia

DiLorenzo: Windowanie podatków

W 2015 roku, kiedy Departament Sprawiedliwości prowadził dochodzenie w sprawie departamentu policji w mieście Ferguson w stanie Missouri związane z niepowiązanymi sprawami, opublikowany raport ujawnił (między innymi), że miasto Ferguson pokryło 23% swojego budżetu na 2015 rok z grzywien i opłat. Ale większe miasta również cenią sobie dochody z mandatów drogowych, a czasem nawet same tak twierdzą. W 2023 r. Chicago Tribune poinformowało, że pakiet finansowy burmistrza Brandona Johnsona na 2024 r. przewiduje, że miasto pozyska 46 milionów dolarów więcej z mandatów niż w poprzednim roku. Z danych udostępnionych przez nowojorskiego kontrolera miejskiego wynika, że w czteroletnim okresie liczonym od roku podatkowego 2012 do 2016 roczny przychód miasta z tytułu wystawianych mandatów drogowych wzrósł o 136 milionów dolarów.

Jednakże, podczas gdy poprawianie dochodów za pomocą mandatów drogowych przez rządy jest dobrze udokumentowanym zjawiskiem, potrzebowalibyśmy empirycznych dowodów na poparcie twierdzenia, według którego władze lokalne aktywnie dążą do wystawiania mandatów w konkretnym celu zwiększenia przychodów.

Badanie z 2007 roku zatytułowane „Red Ink in the Rearview Mirror: Local Fiscal Conditions and the Issuance of Traffic Tickets” dostarcza właśnie tego rodzaju dowodów.

W badaniu dokonano przeglądu danych z dziewięćdziesięciu sześciu hrabstw Karoliny Północnej z lat 1990-2003. Dla każdego z tych hrabstw przeanalizowano związek między roczną procentową zmianą dochodów władz lokalnych na mieszkańca a skorelowaną z nią roczną procentową zmianą w wystawianiu mandatów drogowych. W badaniu wykorzystano kilka istotnych zmiennych kontrolnych: populację zarejestrowanych wyborców jako odsetek populacji w wieku uprawniającym do głosowania, aby kontrolować różnice w aktywności politycznej między hrabstwami; wydatki na turystykę liczone na mieszkańca, aby uwzględnić różnice w wielkości sektora turystycznego między każdym hrabstwem; oraz liczbę funkcjonariuszy organów ścigania liczonych na mieszkańca i liczbę aresztowań na mieszkańca, aby kontrolować różnice w wielkości i aktywności każdego lokalnego departamentu policji.

zjazd_main.png

Po dokładnej analizie danych, autorzy artykułu wyciągnęli następujące wnioski:

Stwierdzamy, że znacznie więcej mandatów jest wystawianych w roku następującym po odnotowaniu spadku przychodów, ale wystawianie mandatów drogowych nie spada w latach następujących po odnotowaniu wzrostu przychodów z tego tytułu. Szacunki elastyczności pokazują, że dziesięcioprocentowy spadek ujemnego wzrostu przychodów skutkuje 6,4-procentowym wzrostem stopy wzrostu liczby wystawianych mandatów drogowych. Nasze wyniki sugerują, że mandaty są wykorzystywane jako narzędzie do generowania przychodów, a nie wyłącznie jako środek wykorzystywany do celów zwiększenia bezpieczeństwa publicznego.

Badanie to jest cennym dowodem naukowym wskazującym na ważną prawdę, którą każdy powinien znać: przy pozostałych warunkach niezmienionych, rząd naprawdę chce twoich pieniędzy.

Źródło ilustracji: Pixabay

Kategorie
Inwestycje państwowe Podatki Teksty Tłumaczenia


Nasza działalność jest możliwa dzięki wsparciu naszych Darczyńców, zostań jednym z nich.

Zobacz wszystkie możliwości wsparcia

Wesprzyj Instytut, to dzięki naszym Darczyńcom wciąż się rozwijamy

Czytaj również

Tłumaczenia

Oberholster: Najokrutniejszy podatek ze wszystkich

Polityka zerowej stopy procentowej została wprowadzona przez FED jako łagodna metoda ratowania gospodarki dla dobra ogółu. Surowa rzeczywistość pokazuje, że polityka ta jest zamaskowanym podatkiem wprowadzonym przez FED, który zabiera dochód oszczędzającym i przekazuje go jako dotację państwową dla pożyczających. Tak dobrze zamaskowany podatek jest dobrodziejstwem dla rządu.

Babinski_Zweig_male.jpg

Dziedzictwo

Zweig: Zwiększenie czy wyrównanie ciężarów podatkowych?

Innymi słowy, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ciężar podatkowy w Polsce wynosi co najmniej 20 proc. ogólnego dochodu społecznego (a prawdopodobnie dochodzi do jednej czwartej ogólnego dochodu). Może stanowi to obciążenie średnie w zestawieniu z innymi wielkimi krajami Zachodu, jednakże oczywistym jest, że wszelkie mechaniczne porównywanie stosunków naszych z Zachodem nie może dać żadnego choćby zbliżonego do prawdy obrazu.

Murphy_Co-badania-mowia-o-programach-oszczednosciowych-i-podatkach_male.jpg

Teoria finansów publicznych

Murphy: Co badania ekonomiczne mówią o programach oszczędnościowych i wyższych podatkach

Teoretyczna podstawa ekonomii podażowej jest prosta: ludzie reagują na bodźce. Poprzez pozwolenie przedsiębiorcom, inwestorom i pracownikom na zatrzymanie mniejszej części ich zarobków, podwyżki marginalnych stawek podatkowych zniechęcają do otwierania nowych firm oraz inwestycji i zmniejszają podaż pracy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.