Powrót
Aktualności

Wielkanoc 2014

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
1490Bergognonedetailb.jpg

1611RubensTheResurrectionofChrist

Z okazji Wielkanocy życzymy naszym Darczyńcom, Sympatykom i Czytelnikom jak najwięcej przestrzeni do budowy pokojowej współpracy społecznej. Mamy nadzieję, że święta spędzone w rodzinnym gronie będą dobrą okazją do refleksji nad tym, jak rodzinna harmonia może być zaszczepiona na poziom współpracy pomiędzy ludźmi, którzy się nie znają. Jako inspirację do przemyśleń polecamy oczywiście nasze publikacje.

Mateusz Benedyk

Arkadiusz Sieroń

Stanisław Kwiatkowski

"Budowa systemu własnościowego powiększa podział pracy, nastawienie na współpracę i poszanowanie woli innych ludzi, rozwija umiejętności przydatne dla rozwoju społecznego, umożliwia zachowywanie wartości kapitałowej zasobów i oszczędzanie. A zatem własność nie stoi na przeszkodzie istnieniu społeczeństwa i współżyciu społecznemu, lecz jest ich gwarantem. Trafnie ujął to Workowski:

Własności prywatnej zarzuca się przeciwstawianie sobie ludzi i budowanie granic między nimi. Te ataki opierają się na założeniu, że granice międzyludzkie przeciwstawiają jednego człowieka drugiemu itd. Ale przecież granice wcale nie muszą być świadectwem rozdzielenia. Wedle koncepcji zakorzenienia człowieka w otaczającym go świecie istnienie granic pozwala raczej na opanowanie chaosu i zbudowanie centrum - domu oraz świata bliskiego. Bez wytyczenia granic ludzkie życie nie jest ukierunkowane. A zatem - wedle omawianej koncepcji - granica pozwala na realne spotkania ludzi, którzy mają swoje miejsce w świecie. (Workowski 2009, s. 253)."

Mateusz Machaj, Kapitalizm, socjalizm i prawa własności, s. 101-102.

Kategorie
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.