KRS: 0000174572
Powrót
Bańki i kryzysy finansowe

Wojciechowski: Scenariusze wyjścia Grecji ze strefy euro

1
Kuba Wojciechowski
Przeczytanie zajmie 2 min
grecja_male.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Kuba Wojciechowski
Wersja PDF

grecja

Nawet wtedy, gdy osiągała największe sukcesy gospodarcze, Grecja miała poważne problemy z jej sytuacją fiskalną. Jako najważniejsze z nich, badacze wymieniają chronicznie wysoką inflację, dług publiczny ma poziomie około 100 proc. PKB , rozdmuchany sektor publiczny, znacznie większą częstość występowania korupcji niż w innych krajach UE, wysokie stawki podatków i opłat dotyczących działalności gospodarczej, oraz dużej dowolności w interpretacji przepisów przez urzędników państwowych, oraz rozrost szarej strefy (Karagiannis; Kondeas, 2012) .

Z tych właśnie przyczyn wybuch światowego kryzysu finansowego uderzył najmocniej w grecką gospodarkę oraz wprowadził kraj na skraj bankructwa .

Liczne programy ratunkowe zostały wprowadzone od 2009 roku. Najbardziej znaczący był  pakiet pożyczek ratunkowych o wartości 110 miliardów euro,  zatwierdzony 2 maja 2009 r. przez Radę Unii Europejskiej złożonej z ministrów finansów strefy euro (Tait, 2010) oraz dodatkowe 109 miliardów euro przyznane Grecji 22 lipca 2011 r. (Garcia, 2011 ). Wraz z innymi dodatkami i umowami z prywatnymi właścicielami greckich obligacji, fundusz ratunkowy opiewa na kwotę około 440 miliardów euro (Barker , 2012).

Pomimo tych kroków, koniec kryzysu zdaje się być daleko. Spekulacje na rynkach finansowych, niestabilność gospodarcza i brak efektów w próbach redukcji greckiego deficytu budżetowego, sprawiają że wielu ekonomistów i polityków twierdzi, że Grecja powinna opuścić strefę euro i Unię Europejską.

Są rozważane różne scenariusze. Powstało wiele prognoz na temat co wtedy wydarzy się na rynkach finansowych, w finansach publicznych, greckiej polityce fiskalnej oraz generalnie w greckiej i europejskiej gospodarce. Niemniej jednak aspekt monetarny wyjścia Grecji ze strefy euro również wydaje się być warty bliższego spojrzenia.

Całość pracy dostępna w wersji PDF.

Teksty publikowane jako Working Papers nie reprezentują stanowiska

Instytutu Misesa, a wyłącznie ich Autorów

Kategorie
Bańki i kryzysy finansowe Ekonomia międzynarodowa Finanse Systemy i kryzysy walutowe Teksty Working papers

Czytaj również

Lacalle_Dlaczego-„ratowanie-wszystkiego”-przez-banki-centralne-będzie-katastrofą.jpg

Bańki i kryzysy finansowe

Lacalle: Dlaczego „ratowanie wszystkiego” przez banki centralne będzie katastrofą

Utrzymywanie firm zombie niszczy pozytywne skutki restrukturyzacji i innowacji.

Rapka_Tarcza-antykryzysowa.jpg

Interwencjonizm

Rapka: Tarcza antykryzysowa - jakie problemy rozwiązuje, a jakie tworzy?

Pakiet wiąże się z potencjalnymi długookresowymi problemami gospodarczymi...

Sieroń_Czy-pandemia-COVID-19-spowoduje-zapaść-globalnej-gospodarki.jpg

Ekonomia międzynarodowa

Sieroń: Czy pandemia COVID-19 spowoduje zapaść globalnej gospodarki?

Pandemia koronawirusa pociągnie za sobą istotne implikacje społeczno-gospodarcze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 1
Tedeusz

Mam jedną uwagę: proszę nie drukujcie znaczka IM na każdej stronie, może to szczegół, ale mnie zawsze to trochę rozprasza, a i zmniejsza ilość tekstu na wydruku i powiększa ilość stron w "broszurze".


Przy okazji na kiedy planujecie wydanie myśli ekonomicznej przed Smithem Rothbarda? Widziałem, że jest w projektach, ale bez daty.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.