KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Wyniki konkursu na esej o Ludwigu von Misesie

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
KONKURS-NA-ESEJ-PUBLICYTYCZNY.png

Rozstrzygnęliśmy konkurs na esej Ludwig von Mises – obrońca liberalizmu. Kapituła konkursu w składzie: prof. Witold Kwaśnicki, dr Jakub Bożydar Wiśniewski, Mateusz Benedyk postanowiła nagrodzić następujące teksty:

I miejsce – Dawid Megger, Ludwig von Mises – obrońca liberalizmu

(autor otrzyma 700 złotych nagrody i bon na książki Instytutu Misesa o wartości 250 zł)

Autor eseju wykazał się dużą biegłością w posługiwaniu się językiem oraz szeroką wiedzą na poruszane tematy. Dzięki temu w ciekawy sposób połączył prezentację dorobku ekonomicznego i politycznego Misesa z uwagami biograficznymi i historią ruchu wolnościowego. Tym samym otrzymaliśmy świetny kilkustronicowy esej, który śmiało można podsyłać osobom zainteresowanym ekonomią i ideami wolnościowymi jako dobre wprowadzenie do tej tematyki i inspirację do dalszych lektur i poszukiwań intelektualnych.

II miejsce – Bartosz Dziewa, Wiek liberalizmu i jego zmierzch

(autor otrzyma 500 złotych nagrody i bon na książki Instytutu Misesa o wartości 200 zł)

Esej Bartosza Dziewy wyróżnia dbałość o aspekty zarówno merytoryczne, jak i stylistyczno-kompozycyjne. Autor wykazuje szeroką wiedzę na temat doktryny liberalnej oraz jej historii, przez co jest w stanie przedstawić w gruntowny sposób wkład, jaki w obronę owej doktryny wniósł Ludwig von Mises. Poszczególne wątki przedstawione są w sposób językowo przejrzysty i sprawnie uzupełniony stosownymi cytatami oraz przypisami, co świadczy o naukowych walorach eseju, nie pozbawiając go przy tym charakteru publicystycznego. Podsumowując, jest to praca zasługująca na wyróżnienie z uwagi na swoją zarówno warsztatową, jak i tematyczną rzetelność.

III miejsce - Iwo Dzięciołowski, Ludwig von Mises – obrońca liberalizmu

(autor otrzyma 300 złotych nagrody i bon na książki Instytutu Misesa o wartości 150 zł)

Wywód doprowadzający do ostatecznej konkluzji, że Mises „był najwybitniejszym obrońcą liberalizmu w całej historii”, przeprowadzony był przez Autora bardzo logicznie, spójnie i przekonująco. Widać dbałość o to, by esej spełniał w największym stopniu cel konkursu. Autor zadbał też o pewna „dramaturgię” eseju. Odwołując się na początku i potem ponownie na końcu eseju do znanej anegdoty o sławnym spotkania Mont Pèlerin Society, spina jakby klamrą całość swojego wywodu.  Warto też podkreślić staranność Autora w odwoływaniu się do literatury. Nie jest ono za częste, ani niedostateczne – jest w sam raz.

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

FAQ

Aktualności

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące 1,5%

Co zrobić by jeszcze wesprzeć Instytut Misesa?

KASE_Gdańsk_10-04-24_Turowski_miniatura

KASE

Kolejne spotkanie KASE Gdańsk już 10-go kwietnia

Kwietniowe spotkanie z KASE, to kolejna okazja na zapoznanie się ze Szkołą Austriacką!

KASE_Wrocław_04-04-24_Nowakowski_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład dr Pawła Nowakowskiego, 4 kwietnia 2024

Zapraszamy na KASE Wrocław!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.