Powrót
Aktualności

Zmarł prof. Tadeusz Kowalik (1926-2012)

5
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min

W poniedziałek, 30 lipca zmarł w Warszawie prof. Tadeusz Kowalik – ekonomista i działacz społeczny, wybitny znawca debaty o rachunku ekonomicznym w gospodarce socjalistycznej; człowiek o poglądach mocno lewicowych, krytyk planu Balcerowicza i zwolennik poszerzenia zakresu osłon socjalnych w III RP.

Na ogół nie zgadzaliśmy się z Profesorem Kowalikiem, ale z pełną świadomością możemy powiedzieć, że polska szkoła ekonomiczna straciła jednego ze swych najwybitniejszych przedstawicieli – profesora w klasycznym stylu, erudytę o ogromnej wiedzy, a przy tym człowieka skromnego i ujmująco miłego.

W sierpniu 2009 r. profesor Kowalik był gościem Instytutu Misesa na Letnim Seminarium Austriackim w Radziejowicach, podczas którego wziął udział w dyskusji panelowej na temat kryzysu finansowego, makroekonomii i przyszłości kapitalizmu. Sam fakt, że – jako mocno już wówczas starszy pan, o zdeklarowanych przekonaniach lewicowych – zgodził się wystąpić przed rzeszą młodych ludzi o jaskrawo przeciwnych zapatrywaniach, nie licząc ani na sute honorarium, ani jakąkolwiek inną gratyfikację, najlepiej świadczy o formacie akademickim i charyzmie Tadeusza Kowalika. Profesor nie sądził chyba zresztą, że uda mu się kogokolwiek z nas przekonać, on raczej – jak zapewniał – chciał nas po prostu wysłuchać. Był naturalnie i ciepło ciekaw, interesowało go nasze spojrzenie. Choć wiele nas dzieliło, to jednak łączył nas sceptycyzm wobec dominujących poglądów w zakresie polityki gospodarczej. My uznawaliśmy je za zbyt interwencjonistyczne, on za zbyt technokratyczno-neoliberalne.

Byliśmy oporni na lekcje ekonomii, jakich próbował nam udzielać Profesor Kowalik. Zawsze jednak chcieliśmy się od niego uczyć elegancji, kultury dyskusji, odwagi głoszenia poglądów, w które zdecydowanie się wierzy, a także otwartości i wrażliwości na człowieka, której niestety czasami nam brakuje. Odszedł wielki polski intelektualista. Cześć jego pamięci!

Zespół Instytutu Misesa

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

MISES_GRUPOWE-12-1

Relacje

Za nami X edycja Szkoły Ekonomicznej

Wzięło w niej udział prawie 40 uczestników.

MISES-33

Aktualności

Ruszyła rekrutacja na Szkołę Ekonomiczną 2023!

Zapraszamy do udziału w edycji 2023!

#495_575x420

Aktualności

Zjazd Austriacki 2023 - do zobaczenia 2 grudnia w Warszawie!

Zarezerwujcie sobie czas w sobotę 2 grudnia.

Witold-Kwasnicki_black

Relacje

Profesor Witold Kwaśnicki – wspomnienie

Hołd pamięci prof. Kwaśnickiemu oddają jego studenci.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 5
m

podobno lenin też był "erudytą o ogromnej wiedzy...."

Odpowiedz

kawador

"W sierpniu 2009 r. profesor Kowalik był gościem Instytutu Misesa na Letnim Seminarium Austriackim w Radziejowicach"

Można gdzieś posłuchać/obejrzeć tę debatę? Chętnie posłucham, jak prof. Kowalik broni tezy o skrajnie neoliberalnej polityce PiSu i o wolnorynkowej transformacji w 89. I co prof. Kowalik sądził na temat transformacji w Gruzji? Bo Gruzini to naprawdę pojechali z neoliberalizmem - nawet sanepid zlikwidowali:

https://libertarianizm.net/threads/gruzja.3363/

Odpowiedz

Szymon

Z Seminarium 2009 dostępna jest relacja: http://mises.pl/blog/2009/09/07/sprawozdanie-z-letnie-go-seminarium-austriackiego-2009/

Nagranie chyba istniało, ale nie było upubliczniane.

Odpowiedz

kawador

"Pierwszego dnia odbyła się także fascynująca debata między prof. Kwaśnickim i prof. Tadeuszem Kowalikiem, którą prowadził dr Mateusz Machaj. Mimo wyraźnie rozbieżnych stanowisk w sprawie przyczyn kryzysu i recept na jego zażegnanie, obaj mówcy zgodzili się, że rynek jest gospodarce niezbędny."

Konsensus jest, wprowadzamy NEP :)

Dla tych, co nie kumają skrótu: Lenin też w pewnym momencie doszedł do wniosku, że rynek jest niezbędny: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_Polityka_Ekonomiczna

Odpowiedz

mk

Porównania do Lenina? O matko... kawador, m, czy sluchaliscie jakiegos wykladu prof. Kowalika?

Kowalik byl raczej zwolennikiem mysli Kaleckiego, co 'nieco' sie rozni od wspomnianego juz wyzej leninizmu. O Michale Kaleckim malo kto w Polsce slyszal (to troche tak jak o Misesie na Uniwersytecie Wiedenskim).

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.