Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572

Globalizacja

Wybrana kategoria
Globalizacja
Pokaż kategorie
de-Rugy_Nie-obwiniajcie-globalizacji-za-COVID-19.jpg

Globalizacja

Jasay: „Globalizacja” i jej krytycy

„Globalizacja” jest obwiniana o wiele rzeczy, z których dwie się wyróżniają...

Lloyd_Czy-nastąpił-koniec-ery-globalizacji.jpg

Globalizacja

Lloyd: Czy nastąpił koniec ery globalizacji?

Jak głęboko zmieni się świat?

de-Rugy_Nie-obwiniajcie-globalizacji-za-COVID-19.jpg

Globalizacja

de Rugy: Nie obwiniajcie globalizacji za COVID-19

Jak zawsze, łatwo jest narzekać na globalizację i wolny rynek...

Ledezma_Czy-Meksysk-zyskał-na-NAFTA.jpg

Handel zagraniczny

Ledezma: Czy Meksyk zyskał na umowie NAFTA?

Większość Meksykanów wciąż nie wie, jak duże korzyści wynikają z polityki wolnego handlu.

Song_Hongbing1.png

Globalizacja

Benedyk: Pieniądz i globalizacja według Songa Hongbinga – krytyka

Pierwszego grudnia 2016 r. miałem okazję uczestniczyć w wykładzie chińskiego ekonomisty Songa Hongbinga, autora poczytnych książek z cyklu Wojna o pieniądz. Jak do tej pory nie miałem okazji zapoznać się z twórczością Chińczyka, więc postanowiłem posłuchać, co ma do powiedzenia na temat „Światowa gospodarka w kryzysie. Przyczyna, następstwa, co dalej?”.

Tłumaczenia

Higgs: Dążenie do harmonizacji prawa

Co do zasady, radzenie sobie z wieloma formami przepisów generuje większe koszty niż w przypadku jednego rodzaju regulacji — tak przynajmniej wydaje się osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Jednakże nierzadko wsparcie biznesu dla harmonizacji przepisów regulacyjnych przez rząd federalny może zapoczątkować powstanie niemożliwej do pokonania „narośli”. Tak jak potwór wykreowany przez doktora Frankensteina, nowo utworzone federalne agencje regulacyjne często pomijają głosy swoich biznesowych pomysłodawców, zamiast się w nie wsłuchiwać.

Prace Dyplomowe

Popek: Globalizacja i jej uwarunkowania w świetle poglądów współczesnych teoretyków

Prezentujemy pracę licencjacką Daniela Popka, napisaną pod kierunkiem dr. hab. Józefa Soroki, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Autor dokonał przeglądu filozoficznych, społeczno-kulturowych i ekonomicznych uwarunkowań procesów globalizacji, odwołując się m.in. do refleksji F.A. Hayeka, M.N. Rothbarda na temat filozofii polityki oraz do dorobku austriackiej szkoły ekonomii.

Tłumaczenia

Arthur: Europa czy Wolny Handel?

Terry Arthur w swoim artykule wyjaśnia sprzeczność stwierdzeń, jakoby "Wspólnota Europejska w znacznym stopniu zlikwidowała wojnę w Europie" i że "w ramach wolnego rynku międzynarodowe kartele biznesowe rządziłyby światem". Autor wyjaśnia, że wolny handel jest antytezą tak wojny, jak i międzynarodowych karteli biznesowych.

Komentarze

Lewiński: W obronie wolnego handlu

Jan Lewiński odpiera zarzuty alterglobalistów skierowane przeciwko wolnemu handlowi, polemizując z artykułem Doroty Hemi pt. Globalizacja Nierówności, który ukazał się w Życiu 22 kwietnia 2004. Niniejsza polemika stanowi jednocześnie krytykę polityki nacjonalizacji pieniądza, zakończonej ostatecznym utrąceniem standardu złota w 1971 roku.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.