Historia polityki

Wybrana kategoria
Historia polityki
Pokaż kategorie
Vaubel_Dlaczego-wolność-kwitła-w-Szwajcarii-ale-nie-w-Austrii.jpg

Teksty

Vaubel: Dlaczego wolność kwitła w Szwajcarii, ale nie w Austrii?

Choć podobne, politycznie ich drogi bardzo się różniły...

Baird_Stowarzyszenie-Mont-Pelerin.jpg

Teksty

Baird: Stowarzyszenie Mont Pelerin

Hayek uważał, że należy utworzyć organizację dla wzajemnej mobilizacji i wsparcia.

Kauffman_Decentralizm-amerykański.jpg

Teksty

Kauffman: Decentralizm amerykański

„Małe jest piękne”

Kuznicki_Liberalizm-Republiki-Zjednoczonych-Prowincji.jpg

Teksty

Kuznicki: Liberalizm Republiki Zjednoczonych Prowincji

Wczesny eksperyment w tolerancji, ograniczaniu rządu i kapitalizmie.

McMaken_Ekonomiczne-aspekty-upadku-Muru-Berlińskiego.jpg

Teksty

McMaken: Ekonomiczne aspekty upadku Muru Berlińskiego

Dlaczego rok 1989 był inny?

Doering_Niemiecki-liberalizm.jpg

Teksty

Doering: Niemiecki liberalizm

Klasyczny liberalizm w Niemczech ma dumną, ale i niekiedy tragiczną historię.

Magness_Czy-ekonomiści-powinni-doradzać-despotycznym-państwom.jpg

Teksty

Magness: Czy ekonomiści powinni doradzać despotycznym państwom?

Porozmawiajmy bez hipokryzji...

Jasay_Sowieckie-dziedzictwo.jpg

Teksty

Jasay: Sowieckie dziedzictwo

Kolonie Związku Sowieckiego miały wyjątkowe nieszczęście...

Reed_Setna-rocznica-Bitwy-Warszawskiej.png

Teksty

Reed: Setna rocznica Bitwy Warszawskiej

„Wszyscy wolni ludzie powinni być wdzięczni Polakom za to zwycięstwo”.

Ebeling_Pięć-wielkich-zwycięstw-klasycznego-liberalizmu.jpg

Teksty

Ebeling: Pięć wielkich zwycięstw klasycznego liberalizmu

Jakie były wizja i cele liberalizmu w XVIII i XIX wieku?

Curzon-Price_Wolny-handel-i-tolerancja-przypadek-Szwajcarii.jpg

Teksty

Curzon-Price: Wolny handel i tolerancja - przypadek Szwajcarii

Głównym powodem, dla którego małe państwa są bogate, jest po prostu to, że handlują więcej niż duże państwa. Można powiedzieć, że nie jest to kwestia wyboru, a jedynie zwykłej geografii gospodarczej. Ale to byłby błąd. Każde państwo, małe czy duże, musi mieć politykę regulująca handel zagraniczny, a protekcjonizm można znaleźć wszędzie

Nieroda_Suwerenność-stanów-czy-supremacja-Unii.png

Teksty

Nieroda: Suwerenność stanów czy supremacja Unii?

Wojna secesyjna to tragiczny epizod w historii Ameryki, który kosztował życie ponad 600 000 Amerykanów. Jak zauważyła amerykańska historyk Drew G. Faust, jest to więcej niż łączna liczba ofiar po stronie Stanów z dwóch wojen światowych, wojny z Hiszpanią, wojny z Meksykiem i wojny z imperium brytyjskim w 1812 roku. Nic więc dziwnego, że Biblioteka Kongresu mieści dziesiątki tysięcy tytułów poświęconych temu wydarzeniu i po ponad 150 latach od wybuchu konfliktu jest to nadal szeroko dyskutowany temat.

Reed_Migoczące-światła-dla-wolności_male.jpg

Teksty

Reed: Migoczące światła dla wolności

Chociaż sam nie mam polskiej krwi — mój ojciec był pochodzenia irlandzko-szkockiego, a moja mama była Niemką — to byłbym niezwykle dumny, gdybym posiadał polską krew. Polska waleczność w obliczu inwazji, okupacji i tyranii jest godna naśladowania. W niedawnych czasach Polacy odegrali kluczową rolę w tym niezwykle ważnym wydarzeniu, jakim było rozwiązanie Imperium Sowieckiego w latach 80. XX wieku. Świat jest winien niespłacalny dług wdzięczności polskim wojownikom o wolność, którzy wyrzucili komunizm na śmietnik historii 30 lat temu.

Hoppe_Poglady-polityczne-Johanna-Wolfganga-von-Goethego_male.jpg

Teksty

Hoppe: Poglądy polityczne Johanna Wolfganga von Goethego

Większość Europejczyków wie, że Gorthe był największym niemieckim pisarzem i poetą, oraz jednym z gigantów światowej literatury. Mniej znany jest fakt, że był bezkompromisowym przedstawicielem klasycznego liberalizmu, przekonującym, iż wolny handel i wolna wymiana kulturalna są kluczem do prawdziwego narodowego dobrobytu i pokojowej integracji międzynarodowej. Walczył także przeciwko ekspansji, centralizacji i unifikacji władzy uważając, że tendencje te mogą wyłącznie zaszkodzić dobrobytowi i prawdziwemu rozwojowi kulturalnemu.

McCaffrey_Państwo-policyjne-w-socjalistycznej-Rumunii_male.jpg

Teksty

McCaffrey: Państwo policyjne w socjalistycznej Rumunii

Historia rodziny Buganów skłania nas do refleksji, że oprócz ogromnej ilości problemów gospodarczych i naruszeń praw człowieka, socjalizm niszczył również niektóre podstawowe więzi pomiędzy jednostkami. Przykładem takiego destrukcyjnego działania było rozbijanie rodzin: Ion Bugan w 1985 roku został zmuszony do rozwodu w związku z ryzykiem „skażenia” swoimi poglądami małżonki oraz dzieci.

Rothbard_Rockefeller-Morgan-i-wojna_male.jpg

Teksty

Rothbard: Rockefeller, Morgan i wojna

Trzeba jasno powiedzieć, że to, która partia znajduje się u władzy w Stanach Zjednoczonych, jest o wiele mniej ważne od finansowych i bankowych powiązań danego reżymu. Możemy wspomnieć o jednej z akcji administracji Eisenhowera, która pokazuje zadziwiający wpływ personelu bezpośrednio powiązanego z bankierami i interesami finansowymi. W 1951 r. reżym Mohammeda Mossadeka w Iranie zdecydował o nacjonalizacji Anglo-Irańskiej Kompanii Naftowej. Nowo powołana administracja Eisenhowera od razu poważnie zaangażowała się w sytuację i doprowadziła do powrotu szaha na tron. Po długich zakulisowych negocjacjach przywrócono działanie przemysłu naftowego w Iranie, ale na innych zasadach. Brytyjczycy nie mieli już dla siebie całego tortu — ich udziały w nowym konsorcjum zredukowano do 40 proc., tyle samo dostało się pięciu największym firmom naftowym z USA.

Kline_Audrey_Kontrola_broni_w_nazistowskich_Niemczech_small.jpg

Teksty

Kline: Kontrola broni w nazistowskich Niemczech

Istnieje wiele teorii oraz prac związanych z powstaniem Trzeciej Rzeszy i Holocaustem. Książka Stephena Halbrooka z 2013 r. to interesująca i ważna pozycja ukazująca, w jaki sposób zakaz posiadania broni przysłużył się celom Hitlera, zmierzającego do eksterminacji Żydów i innych „wrogów publicznych”.

karol-wielki.jpg

Teksty

Goodwin: Anarchia w czasach Merowingów

Dla tych, którzy szukają przykładu z historii, gdzie władza państwa była minimalna, a życie społeczne funkcjonowało dobrze, w wielu przypadkach w zgodzie z myślą klasycznego liberalizmu, lepiej niż w prawie każdym okresie kontroli państwowej, Merowingowie z tzw. ciemnych wieków i ich filozoficzni potomkowie — postkarolingowie — dają tutaj światły przykład.

Ukraina_glod.jpg

Teksty

Woods: Wielki głód na Ukrainie

Gdy Sowieci po raz trzeci i definitywny uzyskali kontrolę nad Ukrainą w 1920 r., zrozumieli, iż czekają ich bezustanne powstania i opór, chyba że poczynią spore ustępstwa na rzecz ukraińskiej autonomii kulturowej. Dlatego przez następną dekadę Ukraińcom w zasadzie pozostawiono ich język i kulturę, ale część rosyjskich komunistów zawsze uważała, że ukraiński nacjonalizm był źródłem niedającego się tolerować podziału w sowieckich szykach, i że prędzej czy później z tą sytuacją trzeba będzie się jakoś skonfrontować.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.