Salerno: Dlaczego powinniście czytać „Ludzkie działanie"... bardzo uważnie
Istnieje wiele dobrych powodów, dla których ci, którzy aspirują do nauki i praktyki dobrej ekonomii, powinni przeczytać „Ludzkie działanie".
Kwadrans z Rothbardem (powrót serii Mateusza Machaja)
Mateusz Machaj zaprasza na kontynuację swojej serii poświęconej wybitnym ekonomistom.
Endres: Austriacka teoria kapitału i procentu – wkład Wiesera a tradycja Mengera
Czym różni się podejście Wieserowskie?
Współczesne szkoły ekonomiczne
Kwaśnicki: Myślenie à la Menger i à la Walras
O różnicach w stylu postrzegania rzeczywistości gospodarczej.
Kwaśnicki: Carl Menger i analiza ekonomiczna bez matematyki
Dlaczego Menger był niechętny stosowaniu matematyki w analizie ekonomicznej?
Kwaśnicki: Twórcy rewolucji marginalistycznej nie używali terminu „użyteczność krańcowa”
W tym roku obchodzimy 150 rocznicę „rewolucji marginalistycznej”.
Hülsmann: Ludwig von Mises - trudny start w życiu zawodowym
Fragment I tomu biografii Ludwiga von Misesa
Znani ekonomiści w kwadrans: Menger, Böhm-Bawerk, Schumpeter – widzowie pytają, Mateusz Machaj odpowiada
Zapraszamy do odsłuchania Q&A o znanych ekonomistach z Fundatorem Instytutu Misesa – Mateuszem Machajem.
Dlaczego wszyscy lubią Josepha Schumpetera? – kwadrans ze znanymi ekonomistami
Zapraszamy do odsłuchania trzeciego odcinka nowej serii na naszym kanale na YouTube.
Kwadrans z Eugenem von Böhm-Bawerkiem
Zapraszamy do odsłuchania drugiego odcinka z serii „Sławni ekonomiści w piętnaście minut" na naszym kanale na YouTube.
Carl Menger w piętnaście minut
Zapraszamy do odsłuchania pierwszego odcinka nowej serii na naszym kanale na YouTube.
Raico: Filozofia społeczna pierwszych ekonomistów austriackich
Niektórzy twierdzą, że ekonomistów szkoły austriackiej nie spajała nigdy teoria, ale idee polityczne - czy było tak rzeczywiście?
Biografia Ludwiga von Misesa już wkrótce po polsku!
Dzięki hojności prawie 150 Darczyńców I tom biografii największego ekonomisty XX wieku już wkrótce trafi do polskich czytelników.
Hülsmann: Mises o wartości
Fragment biografii Ludwiga von Misesa, którą zamierza wydać Instytut Misesa.
Gordon: Filozoficzne źródła austriackiej szkoły ekonomii
Filozofia, choć nie dominowała, to jednak towarzyszyła austriackiej ekonomii na każdym etapie jej rozwoju. Carl Menger rozwijał swoje koncepcje metodologiczne w rywalizacji z niemiemiecką szkołą historyczną, Eugen Böhm-Bawerk pozostawał pod wpływem nominalizmu, natomiast Ludwig von Mises odpierał ataki ze strony filozofów Koła Wiedeńskiego. Przedstawiciele szkoły austriackiej wywarli istotny, choć nie zawsze doceniany, wpływ na rozwój nowożytnej myśli filozoficznej.
Schulak i Unterköfler: Jak Menger odkrył samego siebie
Wydane w 1871 r. Grundsätze to jeden z kamieni milowych w rozwoju ekonomii jako nauki. Choć sam Carl Menger uważał, iż jedynie rozwija tradycyjne podejście do ekonomii, to nie tyle poprawił poprzednie teorie, co raczej je zniszczył. Przewrót związany ze stosowaniem indywidualizmu metodologicznego pozwolił też oderwać ekonomię od tradycyjnie towarzyszących jej dziedzin, takich jak moralność, polityka czy religia oraz dał podwaliny pod dalszy rozwój myśli ekonomicznej przez uczniów i następców Mengera.
Tucker: Röpke uratowany
Sława Szkoły Austriackiej w dwudziestych i trzydziestych latach XX wieku opierała się na jej niezłomnym oporze wobec głównych intelektualnych nurtów tego czasu: państwa dobrobytu (welfarism), kolektywizmu i centralnego planowania. Austriaccy ekonomiści zwalczali te trendy, argumentowali na rzecz prawdziwie wolnego społeczeństwa – koniecznie w oparciu o prywatną własność i kapitalizm – i płacili za to wysoką cenę.
Machaj: Mises - dogmatyk?
Jedną z bardziej znanych legend jest ta o Misesie nietolerancyjnym i dogmatycznym, zupełnie nie akceptującym odrębności poglądów. Głównym dowodem przeciw niemu ma być to, że w trakcie jednej z debat Mont Pelerin Society (podobno stowarzyszenia klasycznych liberałów) Austriak wstał i powiedział stanowczym głosem: „Jesteście bandą socjalistów”, po czym opuścił pokój. O zdarzeniu tym opowiedział jeden z uczestników owego spotkania Milton Friedman, który ze względu na ogromną niechęć do austriackiej teorii starał się podkreślać rzekomą nietolerancyjność Misesa wobec ludzi o odmiennych przekonaniach.
Huerta de Soto: Spór metodologiczny (Methodenstreit) Szkoły Austriackiej
Upadek realnego socjalizmu, który dokonał się przed kilkoma laty, wraz z kryzysem państwa opiekuńczego (Welfare State) stanowił ciężki cios dla - głównie neoklasycznego - programu badawczego, aż do dziś wspierającego inżynierię społeczną. Jednocześnie wydaje się, że wnioski austriackiej analizy teoretycznej co do niemożliwości socjalizmu zyskały potwierdzenie. Co więcej, 1996 rok był 125. rocznicą Szkoły Austriackiej, sięgającej swą obecnością oficjalnie, jak wiemy, roku 1871, kiedy to opublikowano Grundsätze Carla Mengera. Wydaje się zatem, że jest to odpowiedni moment na powrót do analizy różnic pomiędzy dwoma podejściami, austriackim i neoklasycznym, wraz z ich stosunkowymi przewagami.
Machaj, Lewiński: Szkoła austriacka o filozofii i o cyklach
Mateusz Machaj oraz Jan Lewiński z Instytutu Ludwiga von Misesa wyjaśniają nieścisłości dotyczące szkoły austriackiej ekonomii zawarte w niedawnym artykule Marcina Masnego, mówiąc o podstawach filozoficznych szkoły oraz o jej teorii cykli koniunkturalnych.