Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572

Kryzysy bankowe

Wybrana kategoria
Kryzysy bankowe
Pokaż kategorie
800px-Vladimir_Makovsky_-_Bankruptcy.jpg

Kryzysy bankowe

Solis-Mullen: Ewolucja runów na banki

Jak wyglądają współczesne runy na banki?

800px-Vladimir_Makovsky_-_Bankruptcy.jpg

Bankowość centralna

Rapka: System bankowy - regulować czy nie?

Od dawna toczy się debata, który model funkcjonowania bankowości jest lepszy i bardziej zgodny z doktryną wolnorynkową...

Benedyk_Kryzys-we-Włoszech.jpg

Kryzysy bankowe

Benedyk: Kryzys we Włoszech

Włochy to kraj o długich, kapitalistycznych tradycjach. To właśnie tam w późnym średniowieczu powstały pierwsze europejskie banki. Tam także powstały zalążki takich europejskich sektorów gospodarki jak przemysł tekstylny czy wyrób wielu artykułów luksusowych. We Włoszech swoje siedziby ma wiele przodujących na świecie firm farmaceutycznych, motoryzacyjnych czy spożywczych. Jednak od kilkunastu lat gospodarka włoska nie rozwija się najlepiej. Szczególnie silnie na Półwyspie Apenińskim odczuwalny był także kryzys lat 2008-2009 i późniejszy kryzys zadłużenia publicznego w strefie euro.

220px-Cyprus_by_Piri_Reis.jpg

Bankowość

Wenzel: Lekcja z Cypru

16 marca 2013 r. wszyscy, którzy posiadali jakiekolwiek oszczędności w dowolnym banku na świecie, bili na alarm. Tego dnia banksterzy usiłowali dokonać bezprecedensowego przejęcia pieniędzy z lokat w bankach na Cyprze.

Audio

Lewiński: Stress testy gwoździem do trumny austriaków

Najtęższym ekonomicznym umysłom naszej dekady udało się wreszcie dostosować modele ekonomiczne do czasów kryzysu. Krytykowani za oderwanie od rzeczywistości ze wszystkich stron postanowili wreszcie pokazać, na co ich stać. Ich szybka reakcja sprawiła, że niedowiarkowie zadrżeli. Czy to koniec szkoły austriackiej? Obawiam się, że tak.

Tłumaczenia

Bagus: Ujarzmianie Irlandii

Europę ponownie ogarnął zamęt. Kryzys długu publicznego grozi rozlaniem się od Irlandii po Hiszpanię i Portugalię. Wszystko zaczęło się od kryzysu finansowego, przed którym kilka rządów eurolandu, zwłaszcza Portugalii, Włoch, Irlandii, Grecji i Hiszpanii (PIIGS), było w stanie finansować własne deficyty przy bardzo niskich poziomach stóp procentowych. Niektóre z nich zakumulowały niedające się utrzymać na dłuższą metę zadłużenie.

Audio

Bitner: Co się stało z prawdziwą Zieloną Wyspą?

Udzielenie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską 85 miliardów euro pomocy dla Irlandii było wydarzeniem całkowicie przeczącym obrazowi rzeczywistości wielu sympatyków wolnego rynku. Uratowanie Grecji znakomicie się weń wpasowywało – był to przecież kraj od dawna borykający się z różnorakimi problemami, takimi jak rozrośnięty sektor publiczny, przeregulowanie gospodarki, biurokratyzacja i korupcja. Z Irlandią sprawa wygląda zupełnie inaczej – zdaje się, że zetatyzowane kraje Europy uratowały bastion wolnego rynku.

Tłumaczenia

Rockwell: Kredyty hipoteczne - głos Amerykanina

Llewellyn Rockwell jr, prezes amerykańskiego Instytutu isesa na temat kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w USA.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.