KRS: 0000174572

Ubezpieczenia

Wybrana kategoria
Ubezpieczenia
Pokaż kategorie
Ekonomiczny-Punkt-Widzenia.jpg

Ekonomiczna analiza prawa

Rothbard: Źródła kryzysu ubezpieczeń

Firmy ubezpieczeniowe pobierają takie składki, by pokryć zobowiązania, których się spodziewają, i osiągnąć przy tym zysk. Jeśli ponoszą straty z powodu błędnych działań, przez co płatności okazują się wyższe od składek, to nie powinny oczekiwać współczucia, nie mówiąc już o wsparciu ze strony znoszących coraz większe trudy konsumentów i podatników.

Audio

Iwanik: Działania antymonopolowe na rynku ubezpieczeń

Wymuszone przez brytyjskiego regulatora rynku ubezpieczeniowego zobowiązanie ograniczające dostęp do informacji o cenach rynkowych nie naprawi żadnych dających się zidentyfikować niewydolności rynku. Wręcz przeciwnie, takie zobowiązanie, w stopniu, w którym będzie dało się je wyegzekwować, zmniejszy efektywność rynku, zwiększy ryzyko ubezpieczeniowe, osłabi konkurencję oraz podniesie koszty działania towarzystw ubezpieczeniowych.

Audio

Iwanik: Solvency 2 - krok w kierunku etatyzmu

W branży ubezpieczeniowej trwają prace nad przygotowaniem towarzystw do wymogów europejskiej dyrektywy Solvency 2. W Polsce Komisja Nadzoru Finansowego właśnie rozpoczyna przygotowawczy „proces przedaplikacyjny” dla ubezpieczycieli. Implementacja nowego prawa znacznie zwiększa stopień regulacji i tak już mocno kontrolowanej europejskiej branży ubezpieczeniowej.

Audio

Iwanik: Europejski wyrok w sprawie o zastosowaniu dyrektywy o równym traktowaniu mężczyzn i kobiet w ubezpieczeniach jest niesprawiedliwy

Niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości narusza wolność ustalania warunków kontraktów pomiędzy ludźmi i dlatego jest niesprawiedliwy. Ponieważ wyrok wypacza także spontaniczny system cenowy na rynku ryzyka, będzie on mieć niekorzystny wpływ na zarządzanie ryzykiem w społeczeństwie.

Komentarze

Iwanik: Solvency 2 - co widać i czego nie widać?

Solvency 2 wprowadza nowy, centralnie zaprojektowany system monitorowania ryzyka. Jednocześnie osłabia sprawdzone, zdroworozsądkowe mechanizmy zarządzania ryzykiem i underwritingu.

Komentarze

Iwanik: Jak stopy procentowe wpływają na rynek ubezpieczeń

W zeszłym tygodniu Bank of England podjął decyzję o utrzymaniu stopy procentowej na poziomie 0,5%. Niski poziom stóp utrzymuje się w Wielkiej Brytanii już od dwóch lat. Jaki wpływ na gospodarczy ekosystem ma takie radykalne i długotrwałe działanie banku centralnego?

Komentarze

Iwanik: Powstaje europejski nadzór ubezpieczeń, kto może, przenosi się gdzie indziej

Pomimo głębokiego kryzysu podstawowych założeń europejskiego systemu finansowego brukselscy planiści nie wstrzymują prac nad budową kolejnego centralnego mechanizmu finansowego. Nowy system nadzoru ubezpieczeń niesie zagrożenie dla europejskich rynków ubezpieczeniowych.

Komentarze

Iwanik: Koniec sporu o PZU – rachunek przyśle skarbówka

W roku 2010 zakończy się najprawdopodobniej pierwszy etap trwającej od dekady udręki prywatyzacyjnej PZU. Dotychczasowa historia zaangażowania państwa w PZU wskazuje, że państwowa kontrola ma destrukcyjny wpływ na ubezpieczyciela i jest kosztowna dla Polaków.

Komentarze

Iwanik: Nadzór finansowy oparty na zasadach ogólnych

Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad wdrożeniem europejskiego ubezpieczeniowego Projektu Wypłacalności 2 ("Solvency 2"), który zacznie obowiązywać w 2012. Jedną z nowości tej inicjatywy jest koncepcja nadzoru opartego na zasadach ogólnych (principle based regulation). Idea ta rozszerza zakres władzy organów nadzoru umożliwiając im arbitralne działania nieograniczone przepisami prawa.

Komentarze

Machaj: Co się stało AIG

Ależ się przez ostatni tydzień działo. W przeciągu tych kilku dni uzbierało nam się tyle materiału, że wystarczyłoby na 10 felietonów. Z konieczności w naszym obszarze zainteresowań głównym punktem są oczywiście kłopoty na rynku amerykańskim, przekładające się na cały świat. Najpierw mieliśmy do czynienia z rekordowym w historii bankructwem Lehman Brothers, wraz z którym wyparowała z rynku mniej więcej taka wartość jak półtorej Polski. Zaraz później upaść miał Merrill Lynch, ale został przejęty przez Bank of America. Dlaczego akurat Lehman i Merrill?

Komentarze

Iwanik: Libertariański przegląd ubezpieczeń

Ubezpieczenia dzielimy na majątkowe, życiowe i społeczne. Polisa majątkowa to umowa pomiędzy stronami, w której jedna strona zobowiązuje się naprawić finansową szkodę (wypłacić odszkodowanie) spowodowaną przez wypadek losowy, a druga strona płaci za tę usługę opłatę (składkę). Ubezpieczenie życiowe to bardziej forma oszczędzania niż transfer ryzyka, choć element transferu ryzyka także tu występuje. Z kolei ubezpieczenie społeczne nie jest ubezpieczeniem w myśl zwykłej definicji tego słowa, jest to raczej system redystrybucji.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.