Wybrany autor
Jesus Huerta de Soto
Huerta-de-Soto_Myśl-ekonomiczna-w-starożytnej-Grecji.jpg

Historia myśli ekonomicznej

Huerta de Soto: Myśl ekonomiczna w starożytnej Grecji

Od samego początku znaczna większość intelektualistów popierała państwo...

Huerta-de-Soto_Ekonomiczne-następstwa-pandemii-ujęcie-austriackie.jpg

Interwencjonizm

Huerta de Soto: Ekonomiczne następstwa pandemii - ujęcie austriackie

Jaki jest i będzie wpływ pandemii na strukturę gospodarki?

sreifp_front1.png

Internetowa Biblioteka Ekonomiczna

Jesús Huerta De Soto - Socjalizm, rachunek ekonomiczny i funkcja przedsiębiorcza

Prezentujemy Państwu książkę hiszpańskiego ekonomisty Jesúsa Huerty de Soto Socjalizm, rachunek ekonomiczny i funkcja przedsiębiorcza w formatach PDF, EPUB, MOBI.

El_Greco_-_Portrait_of_Diego_de_Covarrubias_y_Leiva_-_Google_Art_Project.jpg

Multimedia

[Video] Huerta de Soto: Scholastycy i nauka ekonomiczna

Prof. Huerta de Soto składa hołd scholastykom z okazji 500-lecia urodzin Diega de Covarrubiasa y Leyvy, podkreślając znaczenie myślicieli z Salamanki jako prekursorów szkoły austriackiej. Może powinna się ona z tego powodu nazywać się szkołą hiszpańską? Wykład odbył się 8 listopada 2013 roku. Zapraszamy do obejrzenia!

Tłumaczenia

Huerta de Soto: Socjalizm i decywilizacja

Proces decywilizacji ma swoje korzenie w socjalistycznej ideologii typowej dla państwa opiekuńczego i rządowego interwencjonizmu w gospodarkę, które ograniczają podział pracy i wolną wymianę. Jak pisał Mises: "Interwencjonizm i jego polityczne następstwo, czyli zasada wodzostwa, prowadzą nieuchronnie do rozkładu każdego bytu społecznego, tak jak doprowadziły do upadku potężne cesarstwo". Historia dostarcza wielu przykładów decywilizacji, począwszy od Imperium Rzymskiego będącego modelowym przykładem negatywnych skutków wdrażania interwencjonizmu.

Tłumaczenia

Huerta de Soto: Austriacka obrona euro

Tak jak za czasów obowiązywania standardu złota, tak również i dzisiaj wielu krytykuje i gardzi euro za to, co jest jego główną zaletą: chodzi o zdolność do dyscyplinowania rozrzutnych polityków i członków grup nacisku. Mówiąc wprost, euro nie stanowi idealnego standardu monetarnego. Nie zapominajmy jednak, że grzechy Rezerwy Federalnej i Banku Anglii były o wiele poważniejsze, a euro położyło kres monetarnemu nacjonalizmowi i w krajach unii monetarnej funkcjonuje jako „substytut” standardu złota, zachęcając do oszczędności i reform mających wzmocnić konkurencyjność oraz hamując zapędy politycznych demagogów i zwolenników państwa opiekuńczego.

Tłumaczenia

Huerta de Soto: Kilka dodatkowych refleksji na temat kryzysu gospodarczego i teorii cyklu koniunkturalnego

Trzy lata, które upłynęły od wybuchu światowego kryzysu finansowego i późniejszej gospodarczej recesji, zapewniły ekonomistom szkoły austriackiej doskonałą okazję do popularyzacji swojej teorii cyklu koniunkturalnego oraz dynamicznej analizy procesów społecznych. W ciągu przeróżnych spotkań, w jakich miałem okazję uczestniczyć w ostatnich latach, regularnie powraca kilka pytań dotyczących cykli koniunkturalnych. Zdaje się zatem, że potrzebny jest ich krótki przegląd.

Tłumaczenia

Huerta de Soto: Krytyczna analiza klasycznego modelu Langego

Postulowana przez Langego likwidacja wolnej przedsiębiorczości na różnych poziomach i wielu ważnych obszarach rynku uniemożliwia jego modelowi rozwiązanie problemu rachunku ekonomicznego w socjalizmie. Jeśli uniemożliwia się wolną przedsiębiorczość na jakimś ważnym obszarze (na przykład związanym z dobrami kapitałowymi), to jednocześnie przekreśla się możliwość odkrywania, wytwarzania i przekazywania w toku przedsiębiorczych działań ważnych (praktycznych, subiektywnych, rozproszonych i niewyrażalnych słowami) informacji, które są konieczne, aby indywidualne podmioty mogły racjonalnie kalkulować i skoordynować swoje zachowania.

Tłumaczenia

Huerta de Soto: Socjalizm, rachunek ekonomiczny i funkcja przedsiębiorcza, rozdział III

Przedstawiamy trzeci rozdział książki Jesúsa Huerty de Soto "Socjalizm, rachunek ekonomiczny i funkcja przedsiębiorcza". W rozdziale tym autor wyjaśnia, na czym polega socjalizm i w jaki sposób uniemożliwia pojawienie się tendencji do koordynacji, niezbędnej do życia w społeczeństwie. Huerta de Soto analizuje także, jak socjalizm wpływa na bodźce i tworzenie informacji oraz wypaczenie procesu przedsiębiorczego, które wywołuje.

Tłumaczenia

Wywiad z Jesusem Huertą de Soto: Hiszpańskie korzenie szkoły austriackiej

Jesus Huerta de Soto opowiada w wywiadzie dla Austrian Economics Newsletter m.in. o szkole austriackiej w Hiszpanii i jej scholastycznych korzeniach.

Tłumaczenia

Huerta de Soto: Klasyczny liberalizm a anarchokapitalizm

Przyszedł czas, aby dokładnie przyjrzeć się doktrynie wolnościowej i uaktualnić ją w zgodzie z najnowszymi odkryciami ekonomicznymi i z doświadczeniami, które przyniosły niedawne, historyczne wydarzenia. Musimy zdać sobie sprawę, że klasyczny liberalizm zawiódł w swoich wysiłkach ograniczania władzy aparatu państwowego i że dzisiejsza nauka, ekonomia, jest w stanie wyjaśnić, dlaczego porażka ta była nieunikniona. Obecnie wiemy już, że anarchokapitalizm jawi się jako jedyny, zgodny z ludzką naturą system współpracy społecznej.

Tłumaczenia

Huerta de Soto: Myśl ekonomiczna w starożytnej Grecji

Greckim myślicielom nie udało się pojąć najważniejszych zasad spontanicznego rynkowego porządku ani dynamicznego procesu współpracy w świecie, który ich otaczał. Poza nielicznymi wyjątkami, filozofowie byli zwolennikami etatyzmu i piewcami totalitarnej Sparty.

Tłumaczenia

Huerta de Soto: Czterysta lat efektywności dynamicznej

Dynamiczne rozumienie pojęcia efektywności możemy znaleźć już w pracach hiszpańskich scholastyków, liczących sobie czterysta lat. Tę scholastyczną tradycję rozwinęli badacze z austriackiej szkoły ekonomii. Efektywność pojmowana dynamicznie, czyli jako zdolność do koordynacji i kreatywności jest kluczem do zrozumienia wielu gospodarczych i etycznych problemów.

Wywiady

Wywiad z Jesúsem Huertą de Soto w Expansión

Przedsiębiorcy w Hiszpanii przywykli do gospodarki maniakalno-depresyjnej, w której przeskakujemy od boomu do kryzysu. Aby ponowny wzrost gospodarczy był możliwy do utrzymania, musi być chłodny, bez gorączkowego boomu.

Teksty

Jesus Huerta de Soto: Propozycja reformy bankowości. Teoria wymogu stuprocentowej rezerwy

Mamy przyjemność udostępnić użytkownikom serwisu mises.pl ostatni rozdział książki profesora de Soto: Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne - w tłumaczeniu Grzegorza Łuczkiewicza.

Filmy

[Video] Huerta de Soto na SGGW 29.10.2009

Prezentujemy nagranie z wykładu profesora Huerta de Soto na SGGW, który odbył się 29.10.2009 roku.

Teksty

Pierwszy rozdział “Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne”

Mamy przyjemność udostępnić użytkownikom serwisu mises.pl pierwszy rozdział książki profesora de Soto: "Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne" - w tłumaczeniu Mateusza Machaja.

Wywiady

Przeciwko każdej formie państwa - wywiad z profesorem Huertą de Soto

O socjalistycznej naturze banków centralnych, kryzysie finansowym i rozszerzeniu Unii jako boskim błogosławieństwie dla Europy rozmawiał z profesorem de Soto Rafał Lorent - redaktor serwisu mojeopinie.pl. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym wywiadem.

Aktualności

Rozmowa z Jesúsem Huertą de Soto w poniedziałkowym wydaniu „Wprost"

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli wolnorynkowej austriackiej szkoły ekonomii mówi w wywiadzie dla „Wprost", że aby uniknąć kolejnych baniek finansowych i recesji, należy jak najszybciej powrócić do standardu złota i ustalić rezerwy bankowe na poziomie 100 procent.

Tłumaczenia

Huerta de Soto: Założenia Międzynarodowej Reformy Systemu Monetarnego

W rozdziale dziewiątym mojej książki Money, Bank Credit, and Economic Cycles (Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne), przedstawiam zasady funkcjonowania świata finansów, które byłyby zgodne z regułami wolnego rynku, a zarazem pozwoliłyby wyeliminować cykliczne kryzysy i recesje.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.