Instytut Misesa na Pierwszym Małopolskim Szczycie Gospodarczym

12 czerwca 2004 Aktualności komentarze: 0

W Krakowie, dnia 3.VI 2004 r. w Hotelu SYMPOZJUM odbył się Pierwszy Małopolski Szczyt Gospodarczy, którego tematem były: „Stereotypy europejskie a polski biznes” – Eksperci, Media, Biznes, Transport, Polityka, Nowe Technologie. Wydarzenie obfitowało w rozmaitość poruszanych aspektów i problemów, istotnych z punktu widzenia nie tylko dzisiejszej gospodarki polskiej, ale i europejskiej. Poprzez problematykę bezrobocia, systemu podatkowego i fiskalizmu państwa, e-biznesu i e-marketingu, funkcjonowania firm światowych w przestrzeni gospodarczej, wspierania małych oraz średnich przedsiębiorstw, efektywnego wykorzystania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, nauczania przedsiębiorczości, a nawet analizy systemu transportowego Polski i UE, uczestnicy oraz goście starali się odpowiedzieć na pytanie – jakie rozwiązania przyjąć w dzisiejszym ustawodawstwie, by pobudzić polską gospodarkę do prężnego rozwoju.

Spośród wielu zaproszonych, Szczyt gościł również przedstawicieli Instytutu Misesa, który obok Centrum im. Adama Smith’a, był jego patronem merytorycznym. Instytut reprezentowali Mateusz Machaj i Łukasz Szostak. W swej prezentacji: „Wojna a gospodarka” skupili się na obalaniu mitu, jakoby wojna przyczyniała się bezpośrednio do wzrostu gospodarczego. Reprezentujący IM szczególną uwagę poświęcili zbijaniu tez prowojennych ekonomistów (np. J.M.Keynes’a), ukazując drugą, niezauważaną stronę konfliktów zbrojnych i ich negatywnych reperkusji dla przedsiębiorczego działania człowieka, a także to, komu tak naprawdę przynoszą one korzyści (rządowa administracja, lobby zbrojeniowe). Oparli się głównie na pracach F. Bastiata oraz H. Hazlitta. Z przyjemnością mogliśmy stwierdzić, że wystąpienie wzbudziło żywe zainteresowanie publiczności.

Instytut Misesa pragnie serdecznie podziękować Organizatorom za możliwość uczestnictwa w tym doniosłym wydarzeniu, jakim niewątpliwie był Pierwszy Małopolski Szczyt Gospodarczy, jak również ma nadzieję, iż ta interesująca i wartościowa inicjatywa będzie pomyślnie kontynuowana w przyszłości. Równocześnie IM chciałby wyrazić żywą chęć współpracy przy podobnych przedsięwzięciach.

Radosław Wojtyszyn
Instytut Ludwiga von Misesa

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *