Konkurs: Gra w zielone

30 marca 2008 Aktualności komentarze: 0

GRA W ZIELONE
Konkurs Instytutu Misesa

W związku z powrotem do łask teorii ekonomii i wzrostem popularności jej niezwykle odkrywczego teorematu o tym, że nie ma darmowych obiadów, zapraszamy Czytelników strony www.mises.pl do wzięcia udziału w konkursie spekulacyjnym.

Gospodarka amerykańska znalazła się w tarapatach. Wiąże się to ze znacznymi zmianami stosunków wymiany między różnymi walutami i surowcami. Zmieniają się między innymi: cena złota w dolarach, cena dolara w złotówkach i cena euro w dolarach. Uważamy, że do zrozumienia wydarzeń najbliższych kilku lat niezbędna będzie baczna obserwacja wahań wyceny papierowego zielonego świstka zwanego dolarem.

Jak uczy nas austriacka teoria ekonomii, ekonomia różni się od prowadzenia biznesu. Ekonomia pomaga zrozumieć mechanizmy rządzące gospodarką i nieuniknione połączenia między przyczynami i skutkami. Prowadzenie biznesu zaś czy też spekulowanie to próba przewidzenia konkretnych przyszłych wielkości ekonomicznych. Choć czysta teoria ekonomii nie może określić tych wielkości, to jest bardzo pomocna w ich wyznaczeniu. Nasz konkurs pozwoli wyłonić „austriackiego spekulanta”, osobę, która przedstawi najtrafniejszą prognozę.

Zadanie konkursowe polega na tym, by jak najtrafniej przewidzieć trzy kursy, które ukształtują się 31 grudnia 2008:

kurs złota w dolarach
kurs dolara w złotówkach
kurs euro w dolarach

Uwaga: wartości można podawać z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku

Ci, którzy najtrafniej przewidzą te wartości, otrzymają oprócz dyplomów honorowych następujące nagrody:

Pierwsza nagroda: Książka Jesusa Huerty de Soto Pieniądz, kredyt bankowy i cykle gospodarcze (polskie tłumaczenie ukaże się jesienią 2008) i gram złota próby 999
Druga nagroda: Książka Ludwiga von Misesa Ludzkie działanie
Trzecia nagroda: koszulka z emblematem Instytutu Misesa

Uczestnicy, którzy zajmą miejsca od 4. do 10. otrzymają znaczek z logo Instytutu Misesa.

A oto krótki przykład jak będziemy wyznaczać wielkość błędu prognozy, który zdecyduje o rankingu uczestników. Załóżmy, że ktoś przewiduje następujące kursy:

Cena dolara w złotówkach: 1,9 zł
Cena euro w dolarach: 1,65 dolara
Cena złotej uncji w dolarach: 1800 dolarów

Załóżmy teraz, że rzeczywiste ceny 31 grudnia będą się kształtowały w sposób następujący (będziemy korzystać z oficjalnych danych polskiego banku centralnego, Rezerwy Federalnej i z kursu złota London Fix, liczonego jako średnia z kupna i sprzedaży, podawanego na stronie www.kitco.com):

Cena dolara w złotówkach: 2 zł
Cena euro w dolarach: 1,5 dolara
Cena złota w dolarach: 1500 dolarów

Widzimy zatem, że autor prognozy pomylił się kolejno o 5%, 10% i 20% (bierzemy pod uwagę wartości bezwzględne różnic). Suma X tych różnic wyrażonych w procentach to 35%. Konkurs wygrywa osoba z najmniejszym współczynnikiem X.

Pamiętajmy o tym, aby swoją prognozę wesprzeć przemyśleniami opartymi na teorii ekonomii. O przyszłości kursu złota, złotówki i euro będą decydować między innymi: decyzje Rady Polityki Pieniężnej, decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego. Nie bez znaczenia pozostanie to, czy czynniki, które do tej pory decydowały o aprecjacji złotówki pozostaną w mocy. Rozważenia wymaga, czy EBC będzie pomagał dolarowi, a także, czy czynniki, które do tej pory osłabiały dolara i wzmacniały złoto, będą dalej decydować o przyszłości rynku. Zachęcamy do przemyślanego przewidywania, bowiem takie ma największe szanse powodzenia.

Aby wziąć udział w konkursie, proszę wypełnić poniższy formularz. Swoje propozycje można nadsyłać do 20 kwietnia.

Zapraszamy wszystkich do zabawy!

Mateusz Machaj

0 Udostępnień

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *