KRS: 0000174572
Powrót
Komentarze

Machaj: Odpowiedzialność polityków i urzędników

0
Mateusz Machaj
Przeczytanie zajmie 3 min

Autor: Mateusz Machaj

Radio Olsztyn, 21.07.2008
Tu można posłuchać.

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad przykrą sprawą odpowiedzialności polityków i urzędników. Osoba prywatna ponosi dużo większą odpowiedzialność niż osoba publiczna. Przypomnijmy sobie słynną sprawę Kluski. Urzędnik podatkowy wymyślił sobie, że biznesmen ten powinien był zapłacić jakiś podatek. Nałożył w związku z tym na niego karę i zaległe odsetki. Kiedy jednak okazało się, że podatek został naliczony niesłusznie, urzędnik nie poniósł odpowiedzialności. Co więcej, w przypadku rozprawy o odszkodowanie, pieniądze dla poszkodowanego zostają wypłacone z budżetu, a więc z kieszeni samych obywateli, którzy nie są niczemu winni.

Jest to sytuacja dosyć oburzająca. Żeby uniknąć sytuacji tego typu, należałoby wprowadzić osobistą i majątkową odpowiedzialność urzędnika nakładającego podatek. W przypadku, gdy dokona on błędnej interpretacji przepisów, powinien osobiście ponieść konsekwencje. Nie z budżetu, lecz z jego własnego konta powinno wypłacać się odszkodowania dla niesłusznie oskarżonych podatników. Jeśli pieniądze z konta nie wystarczą, to należy zlicytować jego dom, czy samochód. Bądźmy w tym przypadku tak samo bezlitośni jak urząd skarbowy.

I mówię to zupełnie poważnie. W przypadku gdy urzędnicy nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za swoje czyny, mają dużą pokusę do tego, żeby działać nieodpowiedzialnie. Oczywiście aparat władzy nie jest zainteresowany tym, żeby nakładać takie ograniczenia na działalność urzędników. Wtedy bowiem byliby bardziej ostrożni i o zgrozo, baliby się nakładać podatki. A to przecież nie jest w interesie silnego i rozrastającego się państwa. Z pewnością tak jest. Tylko, że w interesie społeczeństwa nie jest silne i rozrastające się państwo, tylko silna i rozrastająca się gospodarka. A niech ministerstwo finansów straci te potencjalne dodatkowe pieniądze wynikające z nadgorliwości urzędników, a w Polsce zmniejszy się coś, co Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha nazywa „niepewnością podatkową”. Już pomińmy nawet to, że w Polsce podatki są wysokie – ważne jest także to, że prawo podatkowe jest niepewne; że nigdy nie wiadomo, czy urzędnik nagle nie nałoży na kogoś kolejnego domiaru. Taka sytuacja nie tworzy klimatu sprzyjającego prowadzeniu działalności gospodarczej.

Często także błędy popełniane przez polityków ciągną się przez dziesięciolecia. Na przykład wprowadzenie w krajach europejskich porządku socjalistyczno-sowieckiego odbyło się wiele lat temu. Nikt niestety nie poniósł odpowiedzialności za wprowadzenie tego zbrodniczego i pełnego wyzysku systemu gospodarczego, o którego nieuniknionej nieskuteczności ekonomiści rozprawiali jeszcze przed pierwszą wojną światową. Dzisiaj społeczeństwo zbiera tego owoce i na przykład niewielu już pamięta, że dzisiejsze niskie zarobki emerytów to nie efekt dzikiego wolnego rynku, lecz kwaśny owoc wieloletniego przejadania gospodarki przez socjalistyczną władzę.

Mało tego, nawet młodsi obywatele muszą spłacać długi, które zaciągnęli w ramach dyktatury socjaliści na poczet realizacji swojego szalonego pomysłu, czy też jak kto woli – „wielkiego eksperymentu społecznego”. Przykre jest to, że kochany przez Polaków Zachód wraz z nową demokratyczną władzą pozwolił na tak niemoralny krok.

Niestety system polityczny jest ze swojej natury tak skonstruowany, żeby zapewnić poszczególnym ludziom w dużej mierze nietykalność i brak odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Taka jest gorzka i nieunikniona konsekwencja państwowego ładu.

Kategorie
Filozofia polityki Komentarze Teksty

Czytaj również

Jasiński Nieprzewidziane konsekwencje zakazu sprzedaży „energetyków” nieletnim

Interwencjonizm

Jasiński: Nieprzewidziane konsekwencje zakazu sprzedaży „energetyków” nieletnim

Pozory podejmowania odpowiedzialnych decyzji w imię „wspólnego dobra”?

Sieroń_Jastrzębie odleciały. RPP obniża stopy

Polityka pieniężna

Sieroń: Jastrzębie odleciały. RPP obniża stopy

Skala cięcia nie jest uzasadniona merytorycznie.

Jasiński_Wyższe ceny paliw to efekt monopolu Orlenu

Interwencjonizm

Jasiński: Wyższe ceny paliw to efekt monopolu Orlenu

Mogłoby się wydawać, że występują sprzyjające warunki do obniżenia cen paliw...


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.