Otwieramy „Kryzys bloga”

5 października 2008 Aktualności komentarze: 2

Ludwig von Mises napisał kiedyś, że ciągła inflacja podaży pieniądza w sposób nieunikniony prowadzi do katastrofy. Wcześniej pisał też o tym, że socjalizm musi upaść i że ekspansja kredytowa lat dwudziestych skończy się kryzysem. Jego uczniowie zaś przestrzegali później przed polityką “wspierania wzrostu”, która doprowadziła kolejno do stagflacji lat siedemdziesiątych, do katastrofy giełdowej w Japonii, kryzysu azjatyckiego i – w końcu – do niedawnej bańki na rynku nieruchomości. Uważamy, że choć innowacje technologiczne zasadniczo zmieniły funkcjonowanie rynku finansowego w ciągu ostatnich lat, to myśl Ludwiga von Misesa i jego opis państwowej ingerencji w gospodarke są wciąż aktualne i ich krzewieniem zajmuje się Instytut Misesa.

Od jakiegoś czasu odnosimy jednak wrażenie, że stosunkowo sztywna forma dłuższych felietonów coraz mniej pasuje do dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Dlatego właśnie stworzyliśmy Kryzys Bloga, poświęconego wyłącznie zawirowaniom na rynkach finansowych, który – mamy nadzieję – uzupełni i uatrakcyjni przekaz proponowany na naszej stronie. W końcu, jak powiedział sam Henry Paulson, nadzwyczajna okolicznosci wymagają nadzwyczajnych rozwiązań.

Zapraszamy na stronę Bloga

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

2 Komentarze “Otwieramy „Kryzys bloga”

 1. Na stronie internetowej DTCC (The Depository Trust @
  Clearing Corporation po raz kolejny opublikowana zostala
  zbiorcza informacja na temat handlu instrumentami pochod-
  nymi, w tym lista 1000 największych tranzakcji.

  http://www.dtcc.com/products/derivserv/data/index.php?lpos=home_splash_promo&lid=index.php

  Polecam uwadze, na obydwu wydaniach listy jest Republic of
  Poland, sumy i ilosc tranzakcji,rozliczenie. Kto wyste-
  puje jako Polska? Ministerstwo Finansow? Bank, ktory
  zostal do tego upowazniony, a jesli tak, to ktory?
  Czy chodzi o swapy walutowe, czy CDS?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *